Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
22 грудня 2010 р. № 2-а- 12526/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіна Ю.В. при секретарі судового засідання Смоляр Є.А.
у присутності представника позивача Копійки О.С.
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Куп'янська об'єднана державна податкова інспекція в Харківській області
до Мамєдов Сабір Мамедович
простягнення суми ,
В С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги заявлені про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій у розмірі 13751,70 грн. за порушення вимог діючого законодавства у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав у повному обсязі просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив у задоволенні вимог відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, що прибули у судове засідання, дослідивши долучені до матеріалів справи копії документів суд встановив наступні обставини.
Судовим розглядом встановлено, що відповідач по справі ОСОБА_2 (код НОМЕР_7) зареєстрований як субєкт господарювання Дворічанською районною державою адміністрацією 13.01.2010 року та взятий на податковий облік у Дворічанському відділенні Купянської ОДПІ з 14.01.2010 року за № 3645.
Відповідно до направлення № 7823 від 19.07.210 року ДПА у Харківській області 20.07.2010 року проведена планова перевірка магазину відповідача з питань дотримання порядку проведення розрахунків із споживачами у сфері торгівлі. За результатами перевірки складено акт № 6139/20/40/23/НОМЕР_1 від 21.07.2010 року (дата реєстрації у органах ДПС за місцем державної реєстрації субєкта господарювання 27.07.2010 року № 217/20/26/23/ НОМЕР_1), яким зафіксовані порушення:
п.1,2,8,9,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР в частині відсутності цінників на 12 найменуваннях товарів, що знаходяться в реалізації; невідповідність у розмірі 136,50 грн. суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі, що зазначена у поточному Х-звіті РРО; ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання на загальну суму 1367,30 грн.;
ч.1 ст.7 закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 22.03.1996 року № 98/96-ВР в частині порушення порядку використання торгового патенту (незнаходження останнього на видному місці).
За результатами розгляду акту перевірки позивачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С»від 04.08.2010 року № 0002302320, яким відповідачеві визначено штрафні санкції у розмірі 3621,10 грн. та № 0002312320 від 04.08.2010 року, яким застосовані штрафні санкції у розмірі 80,00 грн.
Відповідно до направлення на проведення перевірки № 7826 від 19.07.2010 року ДПА у харківській області 20.07.2010 року проведена планова перевірка кафе відповідача щодо порядку проведення розрахунків із споживачами у сфері торгівлі, за результатами якої складено акт № 6140/20/40/23/НОМЕР_1 від 21.07.2010 року (дата реєстрації у органах ДПС за місцем державної реєстрації субєкта господарювання 27.07.2010 року № 217/20/26/23/ НОМЕР_1), яким зафіксовані порушення:
п.1,2,9,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 року № 265/95-ВР в частині реалізації товару на загальну суму 40,80 грн. без застосування РРО та невидача касового чеку; невідповідність у розмірі 5,80 грн. суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі, що зазначена в поточному Х-звіті РРО; незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків РРО за 14.05.2010 року, 26.05.2010 року; ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання на загальну суму 4568,80 грн.
За результатами розгляду зазначеного акту прийняте податкове рішення форми «С»від 04.08.2010 року № 0002322320, яким відповідачеві визначені штрафні санкції у розмірі 10050,60 грн. та № 0002312320 від 04.08.2010 року на суму 80,00 грн. та № 0002302320 від 04.08.2010 року на суму 3621,10 грн.
Оглянувши в судовому засіданні зазначене рішення, суд відзначає, що за формою, змістом, підставами прийняття оглянуте рішення відповідають повноваженням органів державної податкової служби України та способу їх реалізації, які визначені п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та ст.4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а за процедурою ухвалення відповідає порядку дій, який визначений Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (затверджено наказом ДПА України від 17.03.2001р. №110, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.03.2001р. за №268/5459; далі за текстом Інструкція) та Порядком направлення органами податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджено наказом ДПА України від 21.06.2001р. №253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за №567/5758; далі за текстом - Порядок).
Щодо наведеного в акті перевірки факту порушення відповідачем п.8, 12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: реалізація не облікованих товарно - матеріальних цінностей та реалізація товарів без цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України; не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій суд зазначає настпне.
Відповідно вказаного акту в ході перевірки відповідач не надав документів, підтверджуючих надходження товарно-матеріальних цінностей та їх оприбуткування за обліком. Згідно з п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб"єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов"язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Частиною 1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" визначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
В силу норм ч.1 ст.2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", де указано, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством, в кореспонденції з нормами ст.51 Цивільного кодексу України, де зазначено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин, до правовідносин за участю фізичної особи-підприємця в повній мірі можуть бути застосовані акти законодавства, які визначають порядок ведення обліку товарів юридичними особами, позаяк зміст та правова суть операцій з придбання, обліку, використання та подальшої реалізації товарів жодним чином не залежить від того хто саме (юридична особа чи фізична особа - підприємець) здійснює такі операції.
Статтею 6 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265/95-ВР) визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Оприбуткуванням є процес внесення відомостей про товари, що надійшли до господарюючого субєкта до регістрів бухгалтерського обліку. До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні.
На виконання ст. 9 Закону N 265/95-ВР Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.09.2001 р. № 1269 "Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат" (далі Порядок № 1269). Відповідно до пунктів 1 та 5 Порядку Книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день. Пунктом 3 Порядку визначено, що форма Книги обліку доходів і витрат затверджується Державною податковою адміністрацією України.
Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку обліку товарів.
Отже, факт порушення пп.8,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду. При цьому, суд бере до уваги, що відповідач зазначив в акті перевірки свою згоду з висновками вказаного акту. Доказів, які б спростовували наявність цього порушення відповідачем до справи не надано, а судом самостійно при виконанні вимог ст..11 КАС України таких доказів не виявлено. Надані в судове засідання транспортні накладені та рас ходні накладені судом до уваги не приймаються оскільки виписані датою проведення перевірки.
Відповідно до акту сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі готівкових коштів, яка зазначена у денному звіті, хоча в силу положень п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»ці величини повинні бути рівними, за виключенням випадків проведення операцій службове внесення або службова видача. Матеріалами справи проведення таких операцій відповідачем не доведено та нічого не зазначено у запереченнях на адміністративний позов. Отже, факт порушення п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду.
Дослідивши матеріали справи в частині наведеного в актах висновку контролюючого органу про порушення відповідачем п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій», а саме: невиконання щоденного друкування на РРО фіскальних звітних чеків, суд приходить до такого висновку.
Згідно з п.9. ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За невиконання зазначених вимог п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачена відповідальність - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій. (340 грн.)
При складанні акту від 20.07.2010 року № 6140/20/40/23/НОМЕР_1 працівником відповідача, за участі якого здійснювалась перевірка, будь-яких обґрунтованих заперечень щодо відсутності цього порушення зазначено не було. Таким чином, дійсності порушення п.9 ст.3 згаданого закону, а саме: незабезпечення друкування фіскального звітного чеку, працівник відповідача на момент підписання акту перевірки не спростовував, а відповідач доказів, які б доводили відсутність цього порушення, до матеріалів справи не надав. Доказів, які б спростовували наявність цього порушення відповідачем до справи не надано, а судом самостійно при виконанні вимог ст..11 КАС України таких доказів не виявлено.
Згідно з п.1,2. ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
При складанні акту від 20.07.2010 року № 6140/20/40/23/НОМЕР_1 працівником відповідача, за участі якого здійснювалась перевірка, будь-яких обґрунтованих заперечень щодо відсутності цього порушення зазначено не було. Таким чином, дійсності порушення п.1,2 ст.3 згаданого закону до матеріалів справи не надав. Доказів, які б спростовували наявність цього порушення відповідачем до справи не надано, а судом самостійно при виконанні вимог ст..11 КАС України таких доказів не виявлено.
Дослідивши матеріали справи в частині наведеного в акті від 20.07.2010 року 3 6139/20/40/23/НОМЕР_1 висновку контролюючого органу про порушення відповідачем абз. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", а саме: порушення порядку використання торгового патенту - патент не було розміщено у доступному для огляді місці (знаходився у папці з документами), суд відмічає таке.
Відповідно до абз.1 ч. 1 ст.7 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" торговий патент повинен бути розміщений: - на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності - біля касового апарату; - на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; - на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності; - у пунктах обміну іноземної валюти; - у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. При цьому, абз.2 ч.1 ст.7 згаданого закону зазначено, що торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Згідно з висновками акту перевірки зазначеного акту перевірки відповідач здійснював підприємницьку діяльність за відсутності торгового патенту у доступному для огляду місці, що відповідач не спростував в ході проведення податковим органом перевірки та оформлення її результатів, та не надав в ході судового розгляду справи доказів на підтвердження факту дотримання вимог ч.1 ст..7 зазначеного закону
Таким чином, вимога ДПІ про стягнення штрафу в сумі 140,00 грн., який був застосований на підставі п.3 ст.8 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(фінансова санкція в розмірі вартості торгового патенту за один місяць), підлягає задоволенню.
Судовим розглядом не встановлено даних, які б вказували на те, що рішення Купянської ОДПІ від 04.08.2010 року № 0002322320, яким відповідачеві визначені штрафні санкції у розмірі 10050,60 грн. та № 0002312320 від 04.08.2010 року на суму 80,00 грн. та № 0002302320 від 04.08.2010 року на суму 3621,10 грн. оскаржувалось відповідачем у судовому або позасудовому порядку. Доказів оплати цих рішень до суду не подано, наявність заборгованості підтверджена карткою особового рахунку.
Таким чином, вимога податкової інспекції про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті штрафу загальною сумою 13751,70 грн. є обгрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючись ст..ст.160-163,185 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції в Харківській областідофізичної особи-підприємця ОСОБА_2про стягнення суми задовольнити у повному обсязі
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, код НОМЕР_7) суму штрафних санкцій у розмірі 13751.70 (тринадцять тисяч сімсот п'ятдесят одна гривня 70 копійок), в тому числі:
13671,70 (тринадцять тисяч шістсот сімдесят одна гривня 70 копійок) на р/р 31111104700185, код платежу 3021080900, Дворічанське УДК, код 24134308 в установі ГДКУ в Харківській області, МФО 851011
80,00 (вісімдесят гривень 00 копійок) на р/р 31413541700189, код платежу 5021080900, Дворічанське УДК, код 24134308 в установі ГДКУ в Харківській області, МФО 851011
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
У повному обсязі постанова виготовлена та підписана 27.12.2010 року
Суддя Зоркіна Ю.В.