Ухвала суду № 16576032, 07.06.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2011
Номер справи
2-а-7099/09/1570
Номер документу
16576032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2011 р.Справа № 2-а-7099/09/1570 Категорія: 5.4Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Бітова А.І.

суддів Милосердного М.М.

Ступакової І.Г.

при секретарі Кирницькій В.О.

з участю: представника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області Митрофанової Наталі Олександрівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Українські ковбаси" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2010 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Українські ковбаси" про стягнення фінансових санкцій,

В С Т А Н О В И Л А :

У березні 2009 року Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області звернулася до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "Українські ковбаси" про стягнення фінансових санкцій за порушення діючого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на основні продовольчі товари у загальному розмірі 406 270,83 грн. (з яких 135 423,61 грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки та 270 847,22 грн. - сума штрафу).

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на наявність у підприємства заборгованості по сплаті економічних санкцій у загальній сумі 406 270,83 грн., визначених рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №4 від 08 січня 2009 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2010 року адміністративний позов Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до ТОВ "Українські ковбаси" про стягнення фінансових санкцій за порушення діючого порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на основні продовольчі товари в загальному розмірі 406 270,83 грн. задоволений.

Стягнуто з ТОВ "Українські ковбаси" (65059, Одеська область, м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 57, корп. 2 кв. 7 код ЄДРПОУ 31835403) до Державного бюджету України

- код 21081100 на р/р 31110106700009 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460, суму необґрунтовано отриманої виручки у розмірі 135423 (сто тридцять пять тисяч чотириста двадцять три) грн. 61 коп.

- код 21081100 на р/р 31110106700009 ГУ ДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460, штраф у розмірі 270847 (двісті сімдесят тисяч вісімсот сорок сім) грн. 22 коп.

В апеляційній скарзі ТОВ "Українські ковбаси" ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у звязку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "Українські ковбаси", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

26 грудня 2008 року на підставі посвідчення №656 від 10 грудня 2008 року, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області, співробітниками Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області, було проведено перевірку ТОВ "Українські ковбаси" щодо правильності формування та застосування цін, які підлягають державному регулюванню, за результатами якої був складений акт №000945 від 26 грудня 2008 року та 08 січня 2009 року позивачем прийнято рішення №4 про вилучення у ТОВ "Українські ковбаси" необґрунтовано одержаної виручки у сумі 135 423,61 грн. та штрафу у в сумі 270 847,22 грн. за порушення вимог Розпоряджень облдержадміністрації "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні продовольчі товари" від 21 грудня 2007 року №941/А-2007 та "Про запровадження регулювання оптово-відпускних цін на продовольчі товари шляхом декларування їх змін" від 16 жовтня 2008 року №837/А-2008, зокрема, завищення оптово-відпускних цін на ковбаси варені без здійснення процедури декларування їх змін.

З акта перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №000945 від 26 грудня 2008 року вбачається, що у в'язку з тим, що ТОВ "Українські ковбаси" з початку 2008 року чотири рази підвищувало оптово-відпускні ціни на ковбасні вироби варені, без здійснення процедури декларування їх змін, зокрема: з лютого 2008 року ТОВ "Українські ковбаси" підвищило оптово-відпускні ціни на ковбасу варену "Лікарська" вищого ґатунку протягом місяця більш ніж на 1% без здійснення процедури декларування їх змін; у лютому-серпні 2008 року на ковбасу варену "Лікарська" вищого ґатунку ТОВ підвищило оптово-відпускні ціни з 23,70 до 26,30 32,80 грн., або на 10,9 36,7 відсотка за 1 кг. без здійснення процедури декларування їх змін (згідно з додатками до акта арк. 9-11).

Судом встановлено, що 12 січня 2009 року (рекомендований лист за №339410) Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області на адресу ТОВ "Українські ковбаси" було надіслано рішення №4 від 08 січня 2009 року разом з претензією №13-40 від 09 січня 2009 року та пропозицією сплатити до бюджету суму штрафу у загальному розмірі 406 270,83 грн., з яких 135 423,61 грн. - сума необґрунтовано отриманої виручки та 270 847,22 грн. - штраф.

Вказані рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №4 від 08 січня 2009 року та претензія від 09 січня 2009 року №13-40 були отримані відповідачем 13 січня 2009 року, про що свідчить наявна у матеріалах справи належним чином засвідчена копія повідомлення про отримання поштового відправлення №339410.

Відповідних належних доказів в підтвердження оскарження відповідачем ТОВ "Українські ковбаси" рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області №4 від 08 січня 2009 року чи сплати визначених ним сум необґрунтовано отриманої виручки та штрафу суду не надано.

Вирішуючи справу суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області підлягають задоволенню, оскільки позивачем повністю доведено правомірність прийняття свого рішення про застосування до ТОВ "Українські ковбаси" економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст. ст. 4, 7, 8, 13, 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", ч.6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", Постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 17 жовтня 2007 року "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари", п.1 Розпорядження Одеської облдержадміністрації від 21 грудня 2007 року №941/А - 2007 "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні продовольчі товари", Розпорядженню Одеської облдержадміністрації "Про запровадження регулювання оптово-відпускних цін на продовольчі товари шляхом декларування їх змін" від 16 жовтня 2008 року №837/А-2008.

В апеляційній скарзі ТОВ "Українські ковбаси" вказується, що в акті перевірки не вказано в якому приміщені проводилася перевірка Також апелянт вказує, що розрахунок необґрунтовано отриманої виручки не відповідає правилам арифметики.

Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.

Згідно положень ст.ст. 4, 7, 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення" - вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року №1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) та №1222 від 17 жовтня 2007 року "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" запроваджено декларування змін оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

Крім того, Розпорядженням Одеської облдержадміністрації від 21 грудня 2007 року №941/А - 2007 "Про декларування зміни оптово-відпускних цін на основні продовольчі товари" (на виконання вищезазначених постанов), для всіх суб'єктів господарювання, які проводять діяльність з виробництва та/або реалізації продовольчих товарів, запроваджено регулювання оптово-відпускних цін па борошно пшеничне вищого, першою і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці, ковбасні вироби варені, молоко, сир, сметану, масло вершкове, яйця шляхом декларування їх зміни, та затверджено декларування зміни оптово-відпускних цін до ГУ економіки Одеської обласної державної адміністрації за встановленою формою та в строки, визначені Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари.

У відповідності з п. 1.4. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України та з питань Європейської інтеграції від 03 грудня 2001 року №298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 18 грудня 2001 року №1047/6238 (надалі - Інструкція), підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктом господарювання необґрунтованої виручки в результаті застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх зміни.

На підставі акта перевірки №000945 від 26 грудня 2008 року і у відповідності з п.п. 1.4., 3.8. Інструкції та ст.ст. 13-14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" позивачем прийнято рішення від 08 січня 2009 року №4 про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Частиною 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" зазначено які саме відомості має містити акт перевірки, а саме: дату складання акта, тип заходу (плановий або позаплановий), вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо), предмет державного нагляду (контролю), найменування державного органу (контролю), посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Крім того, посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Пунктом 3.2. Інструкції встановлено, що в актах перевірок, зокрема: зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення, детально відображається механізм скоєння порушення, визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.

Таким чином, судова колегія не приймає до уваги твердження апелянта про те, що в акті перевірки не вказано в якому приміщені проводилася перевірка, оскільки жодним нормативно-правовим актом України не встановлена така вимога до акту перевірки.

До матеріалів справи позивачем наданий розгорнутий розрахунок по кожному місяцю за окремий від продукції, з якого вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Одеській області застосувався 1% при здійсненні арифметичних операції.

Таким чином, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач ТОВ "Українські ковбаси" необґрунтовано підвищував ціни на ковбасні вироби варені без здійснення процедури декларування змін оптово-відпускних цін, в результаті чого підприємством було отримано необґрунтовану виручку в розмірі 135 423,61 грн.

Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Українські ковбаси" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 липня 2010 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: