Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2011 року справа №2а-28530/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Яманко В.Г.
суддів Васильєвої І.А. , Казначеєва Е.Г.
при секретарі судового засідання Гудковій К. І.
за участю представників від:
позивача не зявився,
відповідача Шевцов В. Г., директор,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ»
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 20 січня 2010 року
у справі № 2а-28530/09/1270 (№ 2а-1263/10/1270)
(суддя Твердохліб Р.С.)
за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального
захисту інвалідів
до Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ»
про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-
ВСТАНОВИЛА:
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів 7 грудня 2009 року звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою (арк. спр. 2-4) до Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ» (далі по тексту ПП «Первомайське «АТП-СВ») про стягнення на користь позивача адміністративно-господарських санкцій в сумі 6224 грн. 32 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 431 грн. 97 коп. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в порушення статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на ПП «Первомайське «АТП-СВ» в 2008 році не працювало жодного інваліда, завдяки чому були накладені адміністративно-господарські санкції в сумі 6224 грн. 32 коп. та нарахована пеня в розмірі 431 грн. 97 коп.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року (арк. спр. 23-25) позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів були задоволені повністю шляхом стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій у сумі 6224 грн. 32 коп. та пені в сумі 431 грн. 97 коп. Підставою для задоволення позовних вимог судом визначено доведеність матеріалами справи не виконання відповідачем заходів по організації місць для працевлаштування інвалідів.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 32-36) відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що до відповідача не направлялося позивачем та центром зайнятості інвалідів, тому він був позбавлений можливості працевлаштувати інвалідів.
Відповідач в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги. Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи був повідомлений.
Колегія суддів заслухавши суддю - доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідач ПП «Первомайське «АТП-СВ» є юридичною особою та включено до ЄДРПОУ за № 34724671.
Відповідно до статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 року № 314 "Про організацію робочих місць для працевлаштування інвалідів" для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом. При цьому, підприємства (об'єднання), установи організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено вищенаведеним нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.
Згідно пункту 14 "Положення про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого Постановою КМУ від 3 травня 1995 року № 314 (чинної на час виникнення спірних правовідносин), підприємства (об'єднання), установи та організації у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.
За розрахунком позивача (арк. спр. 6, 7) кількість інвалідів - штатних працівників, які не були працевлаштовані на робочих місцях відповідача становить 1 особу, тому сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів визначена в розмірі 6224 грн. 32 коп.
Згідно приписів статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, з урахування причин інвалідності, з урахуванням побажань інвалідів, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико - соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Згідно пунктів 5, 10-14 Положення про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 року № 314, підприємства розробляють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, вносять їх в колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
Згідно акту проведення перевірки виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік від 16 вересня 2009 року № 176 (арк. спр. 8-9) представниками позивача встановлено, що відповідачем не виконано встановлений 4 % норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а саме 1 робочого місця, на підставі чого нарахована адміністративно-господарська санкція в сумі 6224 грн. 32 коп.
Згідно листа Первомайського міського центру зайнятості від 30 вересня 2009 року № 9/03-2010 (арк. спр. 5) протягом 2008 року відповідачем до Первомайського міського центру зайнятості не подавались звіти про наявність вакансій на підприємстві, як це передбачено формою № 3-ПН. Відповідач в судовому засіданні підтвердив, що робочі місця для інвалідів не створювалися на протязі 2008 року, до центру зайнятості та інших державних органів відповідач з питань направлення на підприємство для роботи інвалідів не звертався, в ярмарках вакансій з працевлаштування інвалідів участі не приймав.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не здійснив передбачені чинним законодавством заходи щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та заходів щодо інформування відповідних державних органів про наявну можливість на підприємстві для працевлаштування інвалідів, що обумовило стягнення адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6224 грн. 32 коп.
Стосовно позовної вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі 431 грн. 97 грн. колегія суддів вказує, що не погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в цій частині, оскільки відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки на весь її строк. Заявлені до стягнення в даній справі адміністративно-господарські санкції відповідачем не сплачувалися, що й обумовило задоволення позову в цій частині, тому визначена частиною 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» умова для нарахування пені не дотримана, що є підставою для відмову стягненні пені в розмірі 431 грн. 97 коп. Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, постанова суду першої інстанції скасовується та апеляційна скарга відповідача задовольняється частково.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 січня 2010 року скасувати.
Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 6224 грн. 32 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 431 грн. 97 коп. задовольнити частково.
Стягнути з Приватного підприємства «Первомайське «АТП-СВ» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в сумі 6224 грн. 32 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Постанова складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 10 червня 2011 року.
Головуючий суддя В.Г.Яманко
Судді: Е.Г.Казначеєв
І.А.Васильєва