Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 319
РІШЕННЯ
Іменем України
29.06.2011Справа №5002-12/2063-2011 За позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора (98300 м. Керч, вул. К. Маркса, 28) в інтересах держави в особі:
Ради міністрів Автономної Республіки Крим (95000 м. Сімферополь, пр. Кірова, 13);
Ленінської районної ради АР Крим (98200 Ленінський район, с. Леніно, вул. Пушкіна, 22);
Останінської сільської ради (98230 Ленінський район, с. Останіно, вул. Тітаренко, 16);
Новомиколаївської сільської ради (98240 Ленінський район, с. Новомиколаївка, вул. Жовтнева, 18а)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» (98232 Ленінський район, с. Ленінське, вул. Паніна, 22; 95000, м. Сімферополь, вул. Більшовицька,27, оф.1
про стягнення 663 105,25 грн.
Суддя Іллічов М.М.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача 1. ОСОБА_1., консультант відділу правової політики у сфері природних ресурсів і сільського господарства, довіреність № 01-01/409 від 24.02.2011р.; 2,3,4 не зявились;
Від відповідача ОСОБА_2., представник, довіреність від 21.04.2011р.
За участю прокурора: Шехірєва Н.Ю., посвідчення №11016
Суть спору:
Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим в інтересах держави в особі: Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Ленінської районної ради АР Крим, Останінської сільської ради, Новомиколаївської сільської ради з позовом до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва у сумі 663105,25 грн. до бюджету на користь:
-Ради міністрів АР Крим у розмірі 167 776,31 грн.;
-Ленінської районної ради у розмірі 99 465,79 грн.;
-Останкінської сільської ради у розмірі 173 944,65 грн.;
-Новомиколаївської сільської ради у розмірі 223 918,50 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що обовязок щодо сплати позначених сум виник відповідно до діючої на час винесення Ленінською районною держадміністрацією розпорядження від 30.07.2010 р. № 953 «Про передачу в оренду земельних ділянок ТОВ «Конкорд Групп-Казантипська ВЕС» редакції гл. 36 (ст.. 207-209) Земельного кодексу України 2001 р., п. 4 Порядку , затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.11.97 р. № 1279. Подальші зміни до ст. 208 Земельного кодексу України з приводу звільнення від відшкодування втрат, як зазначається заявником, не мають зворотної дії.
Ухвалою господарського суду АР Крим від 20.06.2011 р. клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» про зупинення провадження у справі залишено без задоволення.
Представник позивача Ради міністрів Автономної Республіки Крим в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Прокурор позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідачем заявлені вимоги не визнавались, що мотивовано тим, що з прийняттям Закону України № 2480-VI «Про землі енергетики і правовий режим спеціальних енергетичних об'єктів» скасована правова підстава для відшкодування Підприємством втрат сільськогосподарського виробництва згідно з розпорядженням Ленінської РДА №953 від 30.07.2010 р.
Інші учасники явку представників не забезпечили.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників учасників, суд
встановив:
Розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації від 30.07.2010 р. № 953 було затверджено проект землеустрою з відведення земельних ділянок загальною площею 58, 8730 га та вирішено надати в оренду земельні ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» для будівництва вітроелектростанцій для обслуговування мешканців територіальних громад району за межами населених пунктів з земель Останінської та Новомиколаївської сільських рад Ленінського району АР Крим.
Пунктом 5 розпорядження зобов'язано TOB «Конкорд Групп - Казантипська ВЕС-відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 663 105,25 грн., a саме на території Останінської сільської ради - 289 907,75 грн., з яких до бюджету АР Крим - 25%, що дорівнює 74476,94 грн.; до бюджету Ленінського району - 15%, що дорівнює 43486,16 грн., до бюджету Останінської сільської ради - 60%, що становить 173944,65 грн. та на території Новомиколаївської сільської ради - 373 197,50 грн., з яких до бюджету АР Крим - 25%, що становить 93299,37 грн., до бюджету Ленінського району - 15%, що становить 55979,63 грн.; до бюджету Новомиколаївської сільської ради - 60%, що становить 223918,50 грн.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини, інші юридичні факти. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Згідно із ст.207 Земельного кодексу України 2001 р., у редакції на дату видання розпорядження № 953, відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), як основного засобу виробництва в сільському господарстві внаслідок вилучення їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва зараховуються у розмірі: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя; 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, 15 відсотків - до районних бюджетів, 60 відсотків - до бюджетів міст районного значення, селищ, сіл та їх об'єднань.(ст. 209 Земельного кодексу України у редакції на час видання розпорядження ).
Змінами, внесеними до ст.208 Земельного кодексу України Законом України «Про землі енергетики та правовому режиму спеціальних енергетичних об'єктів» №2480-VI від 09.07.10, який вступив в законну силу тільки 17.08.10 (з моменту його офіційного опублікування в «Голосі України»), передбачено звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва у випадках використання наданих земель під будівництво та обслуговування об'єктів енергетики, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел.
Суд погоджується з доводами позову, що вказаний Закон не може розповсюджуватися на правовідносини щодо передачі в оренду земельних ділянок TOB «Конкорд Групп - Казантипська ВЕС», оскільки правове регулювання звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва діє лише з 17.08.10 р., тобто після винесення розпорядження райдержадміністрації №953 від 30.07.10.
Враховуючи, що даний Закон не має перехідних положень відносно урегулювання питання оплати втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, та процедура надання відповідачу земельної ділянки була почата до вступу даного Закону в силу, у цьому разі необхідно керуватися загальними положеннями цивільного законодавства.
Згідно ст. 5 Цивільного кодексу України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, що виникли з дня вступу їх у силу. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Таким чином, враховуючи, що TOB «Конкорд Групп - Казантипська ВЕС» отримало дозвіл на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок, а також розпорядження про його затвердження до вступу у законну силу Закону України № 2480-VI від 09.07.10, у цьому випадку повинні застосуватися правовідносини, якими передбачено обов'язкове відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Отже, у даному випадку не можна вказувати про те, що правові основи щодо зобов'язання відповідача по сплаті втрат сільськогосподарського виробництва відмінені.
Крім того, у даних правовідносинах не можуть застосовуватися положення п.2 ст. 5 Цивільного кодексу України, в якій вказано, що акти цивільного законодавства не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи, оскільки з такими зобов'язаннями по сплаті втрат сільськогосподарського виробництва відповідач особисто погодився 09.06.10 р., коли підписав розрахунки вартості втрат сільськогосподарського виробництва, складених на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 17.11.97р. «Про порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» та направив 31.05.10 р. проект землеустрою до Ленінської райдержадміністрації для затвердження. Крім того, дані розрахунки втрат сільськогосподарського виробництва були також узгоджені та підписані Рескомземом АР Крим та TOB «Центр проектування землеустрою оцінки».
У цьому випадку, згідно п. 4 Порядку , яким передбачено відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва фізичними та юридичними особами у 2-х місячний строк після затвердження в установленому законом порядку проекту відводу земельних ділянок, TOB «Конкорд Групп - Казантипська ВЕС» необхідно було відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва у сумі 663 105, 25 грн., згідно п.5 розпорядження Ленінської райдержадміністрації №953 від 30.07.10, у строк до 30.09.10 р.
Враховуючи наявність чинного розпорядження Ленінської районної державної адміністрації від 30.07.2010 р. № 953, погодження розрахунку втрат товариством (а.с.9) суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову .
Суд має зазначити, що у просительній частині позову міститься помилка, адже, якщо скласти суму коштів, що підлягає стягненню з відповідача до різних бюджетів вона становитиме не 663105, 25 грн., як заявлено у цілому, а 665105, 25 грн. Тому виходячи з матеріалів справи на користь Ради міністрів підлягає стягненню не 167776, 31 грн., а 165776, 31 грн.
Судові витрати відносяться на відповідача відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» (98232, Ленінський район АРК, с. Ленінське, вул. Паніна 22, ідентифікаційний код 36357057) втрати сільськогосподарського виробництва у сумі 663105, 25 грн. до бюджету , а саме на користь :
- Ради міністрів Автономної Республіки Крим (95000, м. Сімферополь, пр. Кірова, 13) 165776, 31 грн. ;
- Ленінської районної ради АР Крим (98200, Ленінський район, с. Леніно, вул. Пушкіна, 22) 99465, 79 грн.;
- Останінської сільської ради (98230, Ленінський район, с. Останіно, вул. Тітаренко, 16) 173944, 65 грн.;
- Новомиколаївської сільської ради (98240, Ленінський район, с. Новомиколаївка, вул. Жовтнева, 18а) 223918, 50 грн.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» (98232, Ленінський район АРК, с. Ленінське, вул. Паніна 22, ідентифікаційний код 36357057) в доход Державного бюджету України (п/рахунок 31115095700002, банк одержувач ДУ Державного казначейства України в АРК, м.Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь, код платежу 22090200, код в ЄДРПО України 34740405) держмито в сумі 6631, 05 грн.
4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Конкорд Групп Казантипська ВЕС» (98232, Ленінський район АРК, с. Ленінське, вул. Паніна 22, ідентифікаційний код 36357057) в доход державного бюджету м. Сімферополя (п/рахунок 31218259700002 в УДК в м.Сімферополь ГУ Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код отримувача 22050000, ОКПО 34740405) витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у господарському суді АР Крим у сумі 236 грн.
5.В частині стягнення 2000 грн. на користь Ради міністрів відмовити.
6.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 04.07.2011 р.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримІллічов М.М.