Постанова № 16570633, 23.06.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
23.06.2011
Номер справи
2а-1419/11/2770
Номер документу
16570633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.06.11Справа №2а-1419/11/2770

м. Севастополь

15 год. 53 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

при секретарі - Трігуб Г. В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1 - довіреність б/н від 04.01.2011р.

представника відповідача - ОСОБА_2 - довіреність № 35/10-013 від 04.10.2010р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Горсей"доДержавної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополяпро скасування податкового повідомлення - рішення № 000037153/0 від 16.03.2011р,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Горсей» (далі ТОВ «Горсей») звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000371530/0 від 16.03.2011р. про збільшення суми грошового зобовязання за платежем орендна плата у загальному розмірі 30177,64 грн., з яких сума основного платежу 24142,11 грн. та штрафна (фінансова) санкція 6035,53 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем при прийнятті податкового повідомлення-рішення вимог Законів України «Про оренду землі», «Про плату за землю», Земельного кодексу України, «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Податкового кодексу України.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 29.04.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справа призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення в обґрунтування вимог, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, просив у позові відмовити з підстав вказаних у запереченнях, а саме: вважає, що оскільки при перевірці позивача було встановлено заниження сум з орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності, що підтверджується перерахунком податкового зобовязання орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік та листом Севастопольської міської ради, з цих обставин донарахування зроблені відповідно до діючого законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2011працивніками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено камеральну перевірку ТОВ «Горсей» з питання повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік, за результатами якої був складений акт перевірки від 03.03.2011 року № 694/10/15-316/23011182.

Згідно висновку акту перевірки ТОВ «Горсей» у порушення статей 1, 13 Закону України «Про плату за землю», пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України ТОВ «Горсей» занижено орендну платню за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік на суму 24142,11 грн., у звязку з чим податковим органом на підставі пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобовязання та застосовані штрафні санкції у розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобовязання.

На підставі акту перевірки 6/23011182 від 03.03.2011р. року ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000371530/0 від 16.03.2011р. про збільшення ТОВ «Горсей» суми грошового зобовязання за платежем орендна плата у загальному розмірі 30177,64 грн., з яких сума основного платежу 24142,11 грн. та штрафна (фінансова) санкція 6035,53 грн.

Суд, заслухавши представників позивача та відповідача, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

03.03.2011р. працівниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя проведена камеральна перевірка ТОВ «Горсей» з питання повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік, за результатами якої складений акт перевірки від 03.03.2011 року № 694/10/15-316/23011182.

Згідно даному акту між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Горсей» був укладений договір оренді земельних ділянок площею 0,8469 та площею 0,0475 від 13.09.2002 року за № 1204-М-0. Випискою з технічною документації по нормативної грошевої оцінки земельної ділянки Головного управління Держкомзему у м. Севастополі від 20.02.2006 року № 2511/1 була встановлена грошова оцінка земельної ділянки площею 0,8469 га у розмірі 4626234 грн., у відношенні земельної ділянки площею 0,0475 га 103788 грн. (довідка від 24.05.2006 року № 3758/1).

Договором про внесення змін і доповнень до договору оренді від 17.03.2010 року внесено зміні щодо цільового призначення земельної ділянки та величини орендної плати за землю. Земельна ділянка площею 0,8469 га надана для реконструкції будинку їдальні у цех промислового розливу безалкогольних напоїв та його обслуговування, земельна ділянка площею 0,0475 га для загального дольового користування та спільного обслуговування дороги. Нормативна грошова оцінка за даними змінами встановлена випискою з технічної документацією від 12.11.2009 року № 956/1 розрахованою у відповідності з Методикою грошевої оцінки землі, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного постановою КМ України № 783 від 12.05.2000 року, уточненого станом на 01.01.2009 року, та становить для земельної ділянки 0,8469 га 2629746 грн., для земельної ділянки 0,0475 га 147494 грн. (виписка від 12.11.2009 року № 956/1).

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про плату за землю» ТОВ «Горсей» є платником орендної плати за землю.

Статтею 1 даного закону встановлено, що оренда землі це засноване на договорі термінове, платне володіння й користування земельною ділянкою, необхідної для здійснення господарської діяльності. Однієї з важливих умов договору оренді землі між орендодавцем і орендарем є орендна плата із вказівкою її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку внесення й перегляду й відповідальність за її несплату.

Відповідно до договору оренди від 29.07.2002 року, укладеного між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Горсей», зареєстрованого в Севастопольському управлінні земельних ресурсів 13.09.2002р. за № 120, ТОВ «Горсей» проводить орендну плату за користування земельними ділянками площею 0,8469 га та 0,0475 га.

Згідно п. 2.2. Договору оренди земельної ділянки від 29.07.2002 року орендна плата повинна вноситися орендарем рівними частинами щомісячно до 15 числа наступного за звітним.

10.12.2009 року ТОВ «Горсей» надало до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя уточнюючу податкову декларацію (вх. № 72512) за 2009 рік про сплату орендної плати, згідно до якої були зменшені суми податкових зобовязань з орендної плати з 14003,89 грн. (з січня по листопад 2009 року) до 6943,10 грн. та з 14003,92 грн. (за грудень 2009 року) до 6943,10 грн. Тобто, позивач застосовує грошову оцінку земельної ділянці від 12.11.2009 року з січня 2009 року.

17.03.2010 року між Севастопольською міською Радою та ТОВ «Горсей» укладений договір про внесення змін і доповнень до договору оренді, в тому числі в частині величини орендної плати за землю. Згідно додаткової угоди від 11.06.2010 року внесені зміні відповідно до нових виписок грошевої оцінки земельних ділянок вступають в дію з 15.04.2009 року. Договір про внесення змін та додаткова угода зареєстровані 13.07.2010 року за № 041088400140. Севастопольською міською Радою зроблений новий розрахунок орендної платні.

Отже, на виконання умов договору оренди, з відповідними змінами та доповненнями, ТОВ «Горсей» повинно сплачувати орендну платню за землю за грошовою оцінкою земельної ділянці від 12.11.2009 року з 15.04.2009 року.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв під час правовідносин, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є договір оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю», орендна плата за використання землі розраховується виходячи з грошової оцінки земельної ділянки.

Стаття 17 Закону України «Про плату за землю» встановлює, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендної платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендної платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (частина друга ст. 17 зазначеного Закону).

Згідно з підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 43.4 пункту 4 статті 4 цього закону для подання податкової декларації.

В порушення даних вимог закону ТОВ «Горсей» не провело перерахунку розміру орендної платні відповідно до укладеної додаткової угоди та не подало уточненого податкового розрахунку орендної платні за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік, у звязку з чим позивачем не було донараховано суми орендної платні за січень-березень 2009 року у розмірі 6868,96 грн., за квітень 2009 року 3154,78 грн., травень листопад 2009 року 47,56 грн., грудень 2009 року 47,53 грн., а всього 24142,11 грн., що призвело до несплати податку до бюджету.

Згідно пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобовязання на підставах, визначених підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 цього кодексу він накладає на платника податків штраф у розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобовязання.

Таким чином, спірні донарахування зроблені відповідачем відповідно до норм діючого законодавства, тому підстав для скасування винесеного податкового повідомлення № 0000371530/0 від 16.03.2011р. про збільшення суми грошового зобовязання за платежем орендна плата у загальному розмірі 30177,64 грн., з яких сума основного платежу 24142,11 грн. та штрафна (фінансова) санкція 6035,53 грн. не має.

Щодо проведення податкової службою повторної перевірки ТОВ «Горсей» з одного того ж самого питання, слід зазначити наступне.

Статтею 13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлений обовязок посадових осіб органів державної податкової служби дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

03.03.2011 року працівниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено камеральну перевірку ТОВ «Горсей» з питання повноти та своєчасності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік, за результатами якої був складений акт перевірки від 03.03.2011 року № 694/10/15-316/23011182.

02.06.2010 року працівниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя проводилась документальна невиїзна перевірка ТОВ «Горсей» з питання своєчасності погашення узгодженого податкового зобовязання перед бюджетами по орендної платні за землі державної та комунальної власності за вересень-грудень 2008 року та січень-жовтень 20009 року.

Таким чином ці перевірки не є перевірками з одного й того самого питання.

Що стосується застосування штрафних санкцій відповідно до положень пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України, то вказаною нормою передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Тобто, штрафна санкція, передбачена пунктом 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобовязань за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року. Оскільки ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя штрафна санкція у спірному податковому повідомленні-рішенні розрахована за податкові періоди з січня 2010 року по грудень 2010 року, тому положення даного пункту Податкового кодексу України не застосовуються.

З врахуванням наведеного, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що підстав для задоволення адміністративного позову ТОВ «Горсей» не має.

Відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України постанова складена у повному обсязі та підписана 29.06.2011р.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Горсей" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення - рішення № 000037153/0 від 16.03.2011р., відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

СуддяпідписО.В. Мінько

З оригіналом згідно

СуддяО.В. Мінько