Рішення № 16568707, 30.06.2011, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
30.06.2011
Номер справи
14/5007/30/11
Номер документу
16568707
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_____________

_______________

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "30" червня 2011 р.Справа № 14/5007/30/11

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Костриця О.О.

за участю представників сторін

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність №178/10 від 23.12.2010р.

від відповідача: ОСОБА_2. - довіреність №750/16 від 03.02.2011р.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (м. Київ)

до Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (м. Житомир)

про стягнення 23 250 386,32 грн.

Спір вирішується у відповідності до ч.3 ст.69 Господарського процесуального кодексу України та з врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997р. №475/97-ВР).

Позивачем пред'явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 23250386,32 грн., з яких: 18796644,71 грн. основний борг, 1492364,63 грн. пеня, 2160983,32 грн. інфляційні нарахування, 800393,66 грн. 3% річних.

20.06.2011р. до господарського суду Житомирської області від представника позивача надійшли заперечення на відзив відповідача (а.с.115-119), в яких позивач вважає, що доводи відповідача є необгрунтованими і такими, що не заслуговують на увагу, з підстав викладених у запереченнях.

Представник позивача в засіданні суду 30.06.2011р. позовні вимоги підтримала у частині стягнення з відповідача 18 766 644,71 грн. основного боргу, 1492364,63 грн. пені, 2160983,32 грн. інфляційних нарахувань, 800393,66 грн. 3% річних.

Представник відповідача в засіданні суду 26.05.2011р. надала відзив на позовну заяву (а.с.85-87), в якому зазначає, що заборгованість відповідача перед позивачем, яка становить 18766644,70 грн., виникла внаслідок непогашення виконавчим комітетом Житомирської міської ради заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та заборгованість населення перед підприємством. Крім того, повідомляє, що не визнає позовні вимоги позивача в частині стягнення штрафних санкцій, з підстав викладених у відзиві.

Відповідач також зазначає, що 12.05.2011р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про деякі питання списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію". Відповідно до норм вказаного Закону, підлягає списанню заборгованість за природній газ суб'єктів господарської діяльності, що утворилася станом на 01.01.2010р. і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом. Даним Законом також передбачено, що заборгованість яка залишилась на обліку у підприємств після списання та заборгованість, яка утворилась станом на 01.01.2011р. і не сплачена на дату набрання чинності цим Законом, може бути реструктуризована відповідно до діючого законодавства.

Крім того, відповідач посилаючись на ст.233 ГК України та п.3 ст.83 ГПК України просить суд зменшити розмір пені, у зв'язку з знаходженням підприємства у тяжкому фінансовому становищі не з власної вини та проведенням часткових розрахунків по погашенню заборгованості.

Представник відповідача в засіданні суду 09.06.2011р. надала письмові пояснення виконавчого комітету Житомирської міської ради (а.с.106-107), відповідно до яких повідомляється, що 12.05.2011р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про деякі питання списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію". Відповідно до норм вказаного Закону, підлягає списанню заборгованість за природній газ суб'єктів господарської діяльності, що утворилася станом на 01.01.2010р. і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.

Окрім того, в даних поясненнях також зазначається, що у зв'язку з набранням чинності Порядку перерахування у 2011р. субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що виробляється, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженим постановою КМУ №503 від 11.05.2011р., виконкомом готується оформлення документів необхідних для проведення розрахунків для погашення заборгованості в тарифах для комунального підприємства "Житомиртеплокомуененерго" Житомирської міської ради. Різниця між фактичними витратами та фактичними нарахуваннями, яка буде відшкодована даному підприємству, покриє заборгованість по договору на поставку природного газу №06/09-1164 ТЕ-10, який був укладений між ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" та КП "Житомиртеплокомуненерно" Житомирської міської ради.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, між Дочірньою компанією "Газ України" НАК "Нафтогаз України" - постачальник (позивач у справі) та Комунальним підприємством "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради - покупець (відповідач у справі) було укладено договір поставки природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 23.09.2009р. №06/09-1164 ТЕ-10 (а.с.18-24), відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується передати у власність покупцю природний газ за наявності його обсягів, а покупець зобов'язується прийняти від постачальника та оплатити природний газ в обсязі, зазначеному в статті 2 цього договору. (п.1.1. договору).

Газ, що постачається за даним договором , використовується покупцем виключно для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом даного договору (п.1.3. договору).

Постачальник передає покупцю в період з 01.10.2009р. по 31.12.2009р. газ в обсязі до 53000,0 тис. куб.м. в тому числі по місяцях (тис. куб.м.): жовтень - 2800,0; листопад - 11800,0; грудень 18400,0, разом IV кв. - 53000,0. (п.2.1. договору).

Ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 593,448 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 122,00, крім того ПДВ - 20%.

До сплати за 1000 куб. м. природного газу -727,32 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 872,78 грн. (п.5.1 договору).

Згідно п.11.1. договору, цей договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє в частині поставки газу з 01.10.2009р. по 31.12.2009р., а в частині розрахунків за газ - до їх повного здійснення.

21.12.2009р. між сторонами була укладена додаткова угода №1 до договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. (а.с.25), згідно якої сторони погодили:

- доповнити п.2.1. договору підпунктом 2.1.1 в наступній редакції: "Постачальник передає покупцю в період з 01.01.2010р. по 30.04.2010р. газ в обсязі до 47750,0 тис. куб.м. в тому числі по місяцях (тис. куб.м.): січень - 17250,00; лютий - 15000,00; березень 12000,00; квітень 3500,00; разом - 47 750,00";

- пункт 11.1. договору викласти в наступній редакції: "цей договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє в частині поставки газу з 01.10.2009р. по 30.04.2010р., а в частині розрахунків за газ - до їх повного здійснення."

09.04.2010р. між сторонами була укладена додаткова угода №2 до договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. (а.с.26), згідно якої сторони погодили:

- доповнити п.2.1. договору підпунктом 2.1.2. в наступній редакції: "Постачальник передає покупцю в період з 01.05.2010р. по 30.09.2010р. газ в обсязі до 7500,0 тис. куб.м в тому числі по місяцях (тис. куб.м.): травень - 1600,0; червень -1500,0; липень -1400,0; серпень -1400,0; вересень - 1600,0, разом - 7500,0.

- пункт 11.1. договору викласти в наступній редакції: "цей договір набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скріплення печатками сторін і діє в частині поставки газу з 01.10.2009р. по 30.09.2010р., а в частині розрахунків за газ - до їх повного здійснення."

30.04.2010р. між сторонами була укладена додаткова угода №3 до договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. (а.с.27), згідно якої сторони погодили:

- з 01.04.2010р. пункт 1.3. договору викласти в наступній редакції:" Газ, що постачається за даним договором, використовується покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом даного договору";

- з 01.05.2010р. викласти п.5.1. договору в наступній редакції:" Ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 565,997 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 150,00, крім того ПДВ - 20%.

До сплати за 1000 куб. м. природного газу -727,32 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 872,78 грн.".

06.08.2010р. між сторонами була укладена додаткова угода №4 до договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. (а.с.28), згідно якої сторони погодили:

- з 01.08.2010р. викласти п.5.1. договору в наступній редакції:" Ціна за 1000 куб.м. природного газу становить 840,196 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 234,00, крім того ПДВ - 20%.

До сплати за 1000 куб. м. природного газу -1091,00 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 1309,20 грн.".

Згідно п.4.4. договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. обсяг газу, визначений згідно з п.4.3. цього договору, є підставою для визначення обсягу газу переданого за цим договором в пунктах приймання-передачі.

Приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу, його ціна та вартість. Акт приймання - передачі газу складається за встановленою формою на підставі технічних актів приймання-передачі газу між газотранспортним підприємством та споживачами, з урахуванням планового обсягу поставки, наданого постачальником.

Не пізніше 5 числа місяця, наступного за місяцем поставки, покупець зобов'язується надати постачальнику для підпису два примірники акта приймання-передачі газу, підписані та скріплені печаткою покупця та погоджені газотранспортним підприємством, копію технічних актів приймання-передачі газу та реєстр обсягів реалізації газу.

Відповідно до п. 6.1. договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р., оплата за газ згідно п.5.1. проводиться грошовими коштами у такому порядку:

- перша оплата в розмірі 34% від вартості запланованих місячних обсягів газу проводиться не пізніше 10 числа поточного місяця;

- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 % від вартості запланованих місячних обсягів газу до 20 та 30 (31) числа поточного місяця.

Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

На виконання умов договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. та додаткових угод до нього, позивач поставив відповідачу природний газ та надав послуги по його транспортуванню за період з жовтня по груднь 2009р., січня по червнь 2010р. на загальну суму 66885569,71 грн., що підтверджується актами передачі-приймання природного газу для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання від 31.10.2009р., 30.11.2009р., 31.12.2009р., 31.01.2010р., 28.02.2010р., 31.03.2010р., 30.04.2010р., 31.05.2010р., 30.06.2010р., оригінали яких були оглянуті в судовому засіданні (а.с.29-37).

Відповідач свої зобов'язання виконав частково, перерахувавши позивачу лише 48088925,00 грн., що підтверджується банківськими виписками та платіжним дорученням від 29.10.2009р. (а.с. 70-82), внаслідок чого, утворилась заборгованість в сумі 18796644,71 грн.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи 15.04.2011р., 27.04.2011р., 25.05.2011р., тобто після пред'явлення позову до суду (згідно відмітки поштового відділення позовна заява від 31.03.2011р. була направлена на адресу господарського суду Житомирської області 31.03.2011р (а.с.44)), відповідач платіжними дорученнями №№161, 169, 211 (а.с.88-90) перерахував позивачу 30000,00 грн. боргу.

Таким чином, станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача перед позивачем складає 18766644,71 грн., що не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У відповідності до вимог ч.1 ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Нормою ст. 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

З урахуванням вищезазначених обставин справи та положень чинного законодавства вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу 18766644,71 грн. обгрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

За несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, відповідачу нарахована пеня за період з 30.09.2010р. по 22.10.2010р., яка складає 218213,58 грн.; з 22.10.2010р. по 18.11.2010р. - 238079,99 грн.; з 18.11.2010р. по 31.03.2011р. -1036071,06 грн. на загальну суму 1492364,63 грн. (розрахунок пені а.с.3).

Пеня нарахована відповідно до 7.2. договору, згідно якого сторони погодили, що у разі невиконання покупцем умов п.6.1. цього договору покупець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач невірно провів розрахунок пені за період з 30.09.2010р. по 22.10.2010р., допустивши арифметичну помилку при визначенні кількості прострочених днів.

Враховуючи викладене, суд самостійно нараховує суму пені за період з 30.09.2010р. по 22.10.2010р. :

- (21443944,70 (сума боргу) х 15,5% (подвійна облікова ставка НБУ) : 365 (кількість днів у 2010 році) х 23 (кількість прострочених днів) = 209445,65 грн.

Таким чином, загальна сума пені складає 1483596,70 грн. (209445,65 + 238079,99 +1036071,06 )

Відповідно до ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно розрахунку позивача (а.с. 4-6) 3% річних складає 800393,66 грн.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач невірно провів розрахунок 3% річних за період з 18.11.2010р. по 31.03.2011р., допустивши арифметичну помилку при проведенні обрахунків.

Враховуючи викладене, суд самостійно нараховує суму 3% річних за період з 18.11.2010р. по 31.03.2011р.:

- (18796644,70 (сума боргу) х 3% : 365 х 130 (кількість прострочених днів) = 200840,86 грн.

Таким чином, загальна сума 3 % річних складає 796238,31 грн.

Згідно розрахунку позивача (3-4) розмір інфляційних нарахувань за листопад 2009р. складає 6071,58 грн., за грудень 2009р. - 12667,72 грн., за січень 2010р. - 198079,46 грн., за лютий 2010р. - 507765,71 грн., за березень 2010р. -306448,89 грн., за квітень 2010 складає -104433,16 грн., за травень 2010 складає -182511,65 грн., за червень 2010р. -94265,10 грн., за липень 2010р. складає -45172,16 грн., за серпень 2010р. - 266575,08 грн. , за вересень - 621874,40 грн., за жовтень 2010р. - 103983,22 грн., за листопад 2010р. - 56389,93 грн., за грудень 2010р. - 150373,16 грн., за січень 2011р. - 187966,45 грн., за лютий 2011р. -169169,80 грн. на загальну суму 2160983,32 грн.

Однак, при застосуванні індексу інфляції належить мати на увазі, що оскільки індекс інфляції (індекс споживчих цін) - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, який визначається виключно Держкомстатом і його найменший період визначення становить місяць, а тому прострочка платежу за менший період не тягне за собою нарахування інфляційних втрат, а розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що мала місце на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Держкомстатом, за період прострочки. Розрахунки індексу інфляції за квартал, період з початку року і т. п. проводяться "ланцюговим" методом, тобто шляхом множення місячних (квартальних і т. д.) індексів (наказ Держкомстату від 27.07.2007, № 265 "Про затвердження Методики розрахунку базового індексу споживчих цін").

Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 15.09.2010р. у справі №11/14-10, постанові Вищого господарського суду України від 24.11.2010р. у справі №21/108-10, постанові Вищого господарського суду України від 29.12.2010р. у справі №33/149-10.

Слід зазначити, що позивачем, при нарахуванні інфляційних нарахувань за період з листопада 2009р. по липень 2010р., не була врахована вищевикладена позиція Вищого господарського суду України.

Разом з тим, при проведенні розрахунків інфляційних нарахувань за вищезазначені періоди, позивач брав за основу 11 число місяця, наступного за місяцем поставки газу (п. 6.1. договору), як остаточний період розрахунку за фактично спожитий газ, в конкретному місяці, при цьому також не враховуючи періоди часткових проплат відповідачем.

У зв'язку з цим, суд самостійно проводить розрахунок інфляційних нарахувань за період з серпня 2010р. по лютий 2011р.:

- 22586078,70грн. (сума боргу) * 101,2% : 100% -22586078,70грн. = 271032,94 грн.;

- 22214589,70грн. (сума боргу) * 102,9% : 100% -22214589,70грн. = 644223,10 грн.;

- 21443944,70грн. (сума боргу) * 100,5% : 100% -21443944,70грн. = 107219,72 грн.;

- 20796644,70грн. (сума боргу) * 100,3% : 100% -20796644,70грн. = 62389,93 грн.;

- 18796644,70грн. (сума боргу) * 100,8% : 100% -18796644,70грн. =150373,16 грн.;

- 18796644,70грн. (сума боргу) * 101% : 100% -18796644,70грн. =187966,45 грн.;

- 18796644,70грн. (сума боргу) * 100,9% : 100% -18796644,70грн. =169169,80 грн..

Таким чином, загальний розмір інфляційних нарахувань становить 1592375,10 грн. (271032,94+ 644223,10+ 107219,72+62389,93+ 150373,16+187966,45+169169,80).

Суд не приймає заперечення відповідача щодо списання заборгованості за природний газ відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованостей за спожитий природний газ та електричну енергію”, враховуючи наступне.

Згідно п.2.1.1. Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” на умовах, визначених цим Законом, підлягає списанню заборгованість за природний газ (у тому числі реструктуризована) підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, у тому числі ліквідованих підприємств, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом, НАК "Нафтогаз України" та її дочірніх підприємств ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз", що обліковувалася станом на 01.01.2010р. і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.

Згідно п. 2.5. вищезазначеного закону списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 3 Прикінцевих положень Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” встановлено Кабінету Міністрів України у двотижневий термін з дня набрання чинності цим Законом затвердити порядок списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію.

Як вбачається із матеріалів справи, станом на 01.01.2010р. заборгованість відповідача по спірним правовідносинам, була відсутня.

Крім того, станом на день розгляду даної справи Кабінетом Міністрів України не було затверджено порядок списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію, про що зазначили представники сторін в засіданні суду 30.06.2011р. (протокол судового засідання від 30.06.2011р.).

Відносно наданого представниками сторін договору №381/503 про організацію взаєморозрахунків від 20.06.2011р. (а.с.128-132), укладеного між Територіальним органом казначейства у Житомирській області (сторона перша), Головним фінансовим управлінням Житомирської обласної державної адміністрації (сторона друга), Департаментом бюджету та фінансів Житомирської міської ради (сторона третя), Управлінням комунального господарства Житомирської міської ради (сторона четверта), КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (сторона п'ята), ДК "Газ України" (сторона шоста) та НАК "Нафтогаз України" (сторона остання), слід зазначити наступне.

Предметом даного договору є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до ст.34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011р. №503 "Про затвердження Порядку перерахування у 2011 році субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування".

Умовами даного договору встановлений наступний порядок проведення розрахунків:

Казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку, стороні першій у сумі 18766644,70 грн. на підставі рішення Мінфіну.

Сторона перша перераховує на рахунок сторони другої кошти у сумі 18766644,70 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

Сторона друга перераховує на рахунок сторони третьої кошти у сумі 18766644,70 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

Сторона третя перераховує на рахунок сторони четвертої кошти у сумі 18766644,70 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

Сторона четверта перераховує на рахунок сторони п'ятої кошти у сумі 18766644,70 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію.

Сторона п'ята перераховує на рахунок сторони шостої кошти у сумі 18766644,70 грн., у тому числі ПДВ 3127774,12 грн. для погашення заборгованості за природний газ згідно з договором від 31.12.2009р. №06/092126 за природний газ 2010 року.

Сторона остання перераховує кошти в сумі 18766644,70 грн. на рахунок митних органів, відкриті в органах Казначейства, як сплату податку на додану вартість за імпортований природний газ і нарахованих штрафних санкцій та пені для подальшого перерахування до спеціального фонду державного бюджету.

Суд вважає за необхідне зазначити, що вищезазначений договір підтверджує наявність у відповідача заборгованості за спожитий природний газ відповідно до умов договору №06/09-1164 ТЕ-10 від 23.09.2009р. у розмірі 18766644,70 грн.

Разом з тим, представники сторін в засіданні суду 30.06.2011р. повідомили, що умови даного договору сторонами не були виконані (протокол судового засідання 30.06.2011р.).

Відповідач у своєму відзиві зазначив, що заборгованість відповідача перед позивачем становить 18766644,70 грн. (а.с.85-87).

Крім того, у своєму відзиві відповідач просить суд, у зв'язку з знаходженням підприємства у тяжкому фінансовому становищі не з власної вини та проведенням часткових розрахунків по погашення заборгованості зменшити розмір пені.

Пунктом 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобовязання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобовязанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Частина 3 ст. 551 ЦК України встановлює, що розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Стаття 83 ГПК України надає господарському суду право , приймаючи рішення, зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Правовий аналіз названих статей свідчить, що вони не є імперативними та застосовуються за визначених умов на розсуд суду.

Господарський суд, розглянувши клопотання відповідача про зменшення розміру пені, вважає за необхідне відмовити в його задоволенні, оскільки фінансове становище підприємства, відсутність вини відповідача у виникненні боргу перед позивачем у зв'язку зі значними боргами населення та держави перед відповідачем, не є винятковим випадком, за наявності якого можливо зменшити розмір пені.

Крім того, одне лише посилання на ст. 233 Господарського кодексу України та на п.3 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, який надає право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки, яка підлягає стягненню зі сторони, є недостатнім, враховуючи відстутність в матеріалах справи належних доказів перебування підприємства в тяжкому фінансовому становищі, тощо.

Слід також зазначити, що розмір неустойки (пені) не перевищує розміру заявленої до стягнення суми основного боргу.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню на суму 18766644,71 грн. основного боргу, 1483596,70 грн. пені, 1592375,10 грн. інфляційних нарахувань, 796238,31 грн. 3% річних. В решті позову необхідно відмовити. В частині стягнення 30000,00 грн. основного боргу провадження у справі необхідно припинити за відсутністю предмета спору.

Судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру обгрунтовано заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.49, п.1-1 ст. 80, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради, 10014, м.Житомир, вул.Київська, 48 ідентифікаційний код 35343771 на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", 04116, м.Київ, вул. Шолуденка, 1, ідентифікаційний код 31301827 - 18 766 644, 71 грн. основного боргу, 1 483 596,70 грн. пені, 1 592 375,10 грн. інфляційних нарахувань, 796 238,31 грн. 3% річних, 22 669,00 грн. витрат по сплаті державного мита, 230,10грн. витрат по сплаті за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. Припинити провадження у справі в частині стягнення 30000,00 грн. основного боргу за відсутністю предмета спору.

4. В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі поданняапеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

СуддяКостриця О.О. Повне рішення складено: "04" липня 2011 р.