Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Пляшкова К. О.
Суддя-доповідач - Лях О.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2011 року справа №2а-1855/11/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Лях О.П.
суддів Горбенко К.П. , Попова В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року у справі № 2а-1855/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська механізована компанія» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року у справі № 2а-1855/11/1270 у задоволенні позовних вимог Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська механізована компанія» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
В судове засідання сторони не зёявилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Вислухавши доповідь суддідоповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку про необгрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська механізована компанія» зареєстровано як юридична особа управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради 26.03.2033 за № 25370169Ю0043210, є платником податків та зборів, перебуває на податковому обліку в Ленінській міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську (а.с.5-7).
Станом на 16.02.2011 відповідач має заборгованість перед бюджетом у розмірі 43494,90 грн., за такими платежами: податок на додану вартість - 35909,67 грн. (основний борг - 25082,74 грн., штрафна санкція - 10488,61 грн., пеня - 338,32 грн.); податок на прибуток - 5188,73 грн. (основний борг - 5045,60 грн., штрафна санкція - 111,25 грн., пеня - 30,98 грн.); транспортний податок - 2145,65 грн. (основний борг - 1974,50 грн., штрафна санкція - 133,65 грн., пеня - 37,53 грн.); комунальний податок - 145,60 грн. (основний борг - 28,90 грн., штрафна санкція - 116,70 грн.).
Так податковий борг з податку на прибуток у розмірі 5188,73 грн. утворився за відповідачем через несплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником у деклараціях № 98813 від 28.10.2009, № 131599 від 03.02.2010, № 34261 від 22.04.2010, № 114749 від 26.10.2010 (а.с.45, 52-54), а також через несплату штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням № 0017351510 від 26.10.2010 (а.с.50).
Оглядом корінця податкового повідомлення-рішення № 0017351510 від 26.10.2010 встановлено, що його вручено директору ТОВ «ЛМК» 26.10.2010, про що свідчить його підпис.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань у визначений законом строк, на :уму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 30,98 грн., яку підтверджено розрахунком податкового боргу (а.с.21).
Податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 35909,67 грн. утворився за відповідачем через несплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником у деклараціях № 91112 від 13.10.2009, № 107949 від 13.11.2009, № 111493 від 08.12.2009, № 118645 від 12.01.2010, № 25649 від 13.04.2010, № 63153 від 09.07.2010
(а.с.22-23,27-28, 34-35, 38); в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість № 4644 від 04.02.2010, № 4647 від 04.02.2010, № 4648 від 04.02.2010, № 4650 від 04.02.2010, № 4652 від 04.02.2010 (а.с.29-33); а також через несплату штрафних санкцій нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями № 0013561900 від 04.12.2009, № 00135719000 від 04.12.2009, № 0033961600 від 14.10.2010 (а.с.24, 37), штрафних санкцій нарахованих платником в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ № 4644 від 04.02.2010, № 4647 від 04.02.2010, № 4648 від 04.02.2010, № 4650 від 04.02.2010, № 4652 від 04.02.2010 (а.с.29-33).
Оглядом корінців податкових повідомлень-рішень встановлено, що їх отримано відповідачем 09.12.2009 та 14.10.2010, про що свідчить підпис на корінці поштового відправлення та корінці податкового повідомлення-рішення.
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань у визначений законом строк, на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 338,32 грн., яку підтверджено розрахунком податкового боргу (а.с.39).
Податковий борг з транспортного податку у розмірі 2145,65 грн. утворився за відповідачем через несплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником у розрахунках № 11085 від 27.02.2009, № 10992 від 25.02.2010 (а.с.45-46), а також через несплату штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованих контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням № 0006571720 від 04.08.2010 (а.с.47).
За несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань у визначений законом строк, на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 37,53 грн., яку підтверджено розрахунком податкового боргу (а.с. 21).
Податковий борг з комунального податку у розмірі 145,60 грн. виник за відповідачем через несплату самостійно узгоджених податкових зобов'язань, визначених платником у розрахунках № 88398 від 07.10.2009, № 23667 від 08.04.2010, № 60430 від 06.07.2010, № 102015 від 06.10.2010 (а.с.40-41), а також через несплату штрафних санкцій нарахованих за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованих контролюючим органом податковими повідомленнями-рішеннями № 0006321520 від 18.10.2010, № 0006331520 від 18.10.2010 (а.с.42).
Всі вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем отримано та у встановленому законодавством порядку не оскаржено, а отже суми визначені цими повідомленнями-рішеннями є також узгодженими.
Згідно з п.1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному- чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п.п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2 цього пункту.
Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлений термін, визнається сумою податкового боргу.
Статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а)при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б)при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний, календарний день прострочення у його сплаті. Відповідно до ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Так, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність податкового боргу у відповідача , який ним у добровільному порядку не погашений, за несвоєчасну сплату якого нараховані штрафні санкції та пеня.
Позивачем вжито заходів для погашення податкового боргу. Так позивачем до відповідача направлено першу податкову вимогу № 1/2639 від 07.10.2009 (отримано економістом підприємства 07.10.2009, про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги) та другу податкову вимогу № 2/2789 від 06.11.2009 (отримано директором підприємства 14.01.2010, про що свідчить підпис на корінці податкової вимоги) (а.с.8).
Відповідно до п.8.1 ст.8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що з метою захисту інтересів бюджетних споживачів, активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Ленінською МДПІ у м. Луганську проведено опис активів, на які поширюється право податкової застави та складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави від 30.08.2010 № 1236/39/40286/24-505 (а.с.9).
Податкову заставу зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (витяг № 28305331 від 30.08.2010) (а.с.10).
Незважаючи на те, що за відповідачем існує податковий борг, а також наявне майно, що перебуває у податковій заставі, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги позивача не можуть бути задоволеними.
З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, яким врегульовано відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь Держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 ст.95 ПК України).
Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Однак позивачем не надано відомостей щодо відсутності у відповідача коштів на рахунках у банку, обслуговуючого такого платника податків, а також готівки, що належить платнику податків, а оскільки надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, можливо тільки за умови недостатності коштів, які перебувають у власності такого платника податків, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року у справі № 2а-1855/11/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року у справі № 2а-1855/11/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська механізована компанія» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : О.П. Лях
К.П. Горбенко
В.В. Попов