Постанова № 16564251, 22.06.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2011
Номер справи
2а-5236/10/2370
Номер документу
16564251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2011 року Справа № 2а-5236/10/2370

11 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Холода Р.В., при секретарі судового засідання Шоколенко Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Христинівському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2010 року до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернулась державна податкова інспекція у Христинівському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 14290 грн. 60 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час здійснення перевірки господарської одиниці відповідача працівниками податкового органу встановлено факт порушення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, про що складено акт №002844 від 16.04.2010 р. та прийнято рішення № 0000272301 від 30.04.2010 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій на суму 14574 грн. 10 коп.

Ухвалою суду від 01 грудня 2010 року провадження у справі було зупинено до вирішення та набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-5280/10/2370 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Христинівському районі Черкаської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000272301 від 30.04.2010 р.

Враховуючи те, що судове рішення у справі № 2а-5280/10/2370 набрало законної сили, ухвалою суду від 06 червня 2011 року поновлено провадження у справі № 2а-5236/10/2370.

У судове засідання зявився представник позивача та надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не зявився, свого представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача та заперечення проти адміністративного позову відповідач суду не надав.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до копії свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності фізичної особи, ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, зареєстрований Христинівською районною державною адміністрацією Черкаської області 30.05.2002 р.

Відповідач взятий на облік платника податків у ДПІ у Христинівському районі 30.05.2002 р. за № 847, про що свідчить довідка форми № 4-ОПП про взяття на облік платника податків від 30.05.2002 р. № 133.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 р. №509-XII на органи державної податкової служби покладені контрольні функції за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) через реєстратори розрахункових операцій, інших вимог законодавства, шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265-95 ВР від 06.07.1995 р. (далі Закон № 265).

31 березня 2010 року головою ДПА в Черкаській області затверджений план проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на квітень 2010р., де за № 16 вказана перевірка магазину-бару «Люкс»ОСОБА_1

Відповідно до направлень № 002809 та № 002763 від 14.04.2010 р. посадовими особами Державної податкової адміністрації в Черкаській області Пономаренком М.І. та Запорожцем А.С. в присутності продавця ОСОБА_4 16.04.2010 р. о 12 год. 00 хв. проведена перевірка магазину-бару «Люкс», де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. № 327 затверджений Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за №925/11205.

Згідно пункту 1.7 зазначеного Порядку факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

За результатами перевірки господарської одиниці відповідача за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, посадовими особами ДПА в Черкаській області складено акт № 002844 від 16.04.2010 р., де зазначені допущені відповідачем порушення чинного законодавства, а саме п. 1, 2, 12, 13, 15 ст. 3 та ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265-95 ВР від 06.07.1995 р.

Від підпису в акті перевірки продавець ОСОБА_4 відмовилась, про що перевіряючими складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки.

Перевіркою встановлено факт реалізації товару, а саме: 1 пляшки горілки «Хлібний дар»по ціні 34 грн. 20 коп., 1 пачки сигарет «Парламент»по ціні 13 грн. 00 коп., 1 банки алкогольного напою «Revo»по ціні 09 грн. 50 коп., на загальну суму 56 грн. 70 коп.

Продавець отримала готівку в сумі 100 грн., видала товар та здачу, але не роздрукувала та не видала відповідний розрахунковий документ (чек). При перевірці готівкових коштів на місці проведення розрахунків встановлено невідповідність денного звіту сумі коштів в касі магазину. Відповідно денному звіту реєстратора розрахункових операцій на місці проведення розрахунків повинно рахуватись 23 грн. 10 коп., а фактично на час перевірки рахувалося 100 грн. 00 коп. Невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків склала 76 грн. 90 коп.

Крім того перевіркою встановлено, що товар в кількості 46 найменувань на суму 6953 грн. 05 коп. є не оприбуткований. Накладні на товар (видаткові та прибуткові накладні), книга обліку доходів та витрат форми № 10, акт інвентаризації ФОП ОСОБА_1 предявлені не були.

Відповідно до пунктів 1, 2, 12, 13, 15 статті 3 Закону № 265, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг); забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів».

Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Згідно п. 1 ст. 17 Закону № 265, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (5 х 56 грн. 70 коп. = 283 грн. 50 коп.).

Відповідно до статті 20 Закону № 265 до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відповідно до статті 21 цього ж Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2 х 6953 грн. 05 коп. = 13906 грн. 61 коп.).

Стаття 22 Закону № 265, встановлює, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (5 х 76 грн. 90 коп. = 384 грн. 50 коп.).

На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.04.2010 р. № 0000272301 на суму 14574 грн. 10 коп., яке отримано відповідачем 12.05.2010 р., про що свідчить підпис ОСОБА_1 на повідомленні про вручення поштового відправлення.

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової адміністрації в Черкаській області від 09.06.2010 року № 11891/25-010 про результати розгляду скарги скасовано рішення ДПІ у Христинівському районі Черкаської області від 30.04.2010 року № 0000272301 в частині застосування до СПД ФО ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 283 грн. 50 коп., в іншій частині на суму 14290 грн. 60 коп. оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга позивача залишена без задоволення.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням та рішенням Державної податкової адміністрації в Черкаській області, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду.

За наслідками судового оскарження рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.04.2010 р. № 0000272301, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2010 року у справі № 2а-5280/10/2370 відмовлено в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Христинівському районі Черкаської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2011 року постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2010 року залишено без змін.

Відповідно до вимог ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, враховуючи, що судовими рішеннями, які набрали законної сили встановлено правомірність винесення рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.04.2010 р. № 0000272301, тому суд приходить до висновку про стягнення з відповідача фінансових санкцій у розмірі 14290 грн. 60 коп.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.14, ч.6 ст.128, 160-163, 167, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Державного бюджету через державну податкову інспекцію у Христинівському районі Черкаської області (20000, Черкаська область, м. Христинівка, вул. Гонти, 2, ідентифікаційний код 34275454) штрафні (фінансові) санкції у сумі 14290 (чотирнадцять тисяч двісті девяносто) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.В. Холод