Постанова № 16564241, 07.06.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.06.2011
Номер справи
2а/2370/3610/2011
Номер документу
16564241
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2011 року Справа № 2а/2370/3610/2011

10 год. 20 хв. м. Черкаси                                                                                

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі –Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача –ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Добросвіт»до державної податкової інспекції у м. Черкаси про часткове скасування податкового повідомлення-рішення, –

ВСТАНОВИВ:

10.05.2011р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернулась кредитна спілка «Добросвіт»з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення № 40/17 –2207/33018140 від 28.04.2011р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі акту перевірки № 22-0/33018140 від 19.04.2011р. ДПІ у м. Черкаси винесено податкове повідомлення-рішення від 28.04.2011р. № 40/17 –2207/33018140 від 28.04.2011р., яким визначено податкове зобов’язання в розмірі 739808 грн. 28 коп. та застосовано штрафні –фінансові санкції у сумі 184952 грн. 07 коп. За висновком акту перевірки позивач, що є податковим агентом, в порушення п.п. 4.2.12 п. 4.2, п.п. 4.3.5 «в»п. 4.3 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, п.п. 16.3 ст. 16, п. 17.2 ст. 17 та п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» не утримав податку з доходів фізичних осіб з процентів на додаткові пайові внески до кредитної спілки. Позивач не погоджується з висновком акту перевірки та прийнятим за наслідками перевірки податковим повідомленням-рішенням з тих підстав, що Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»для цілей оподаткування податком з доходів фізичних осіб не розділяє проценти на такі, що були нараховані на внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки і на інші види внесків (вкладів) членів кредитної спілки, у тому числі і на додаткові пайові внески. Навпаки, вказаний Закон встановлює єдиний механізм оподаткування податком з доходів фізичних осіб за ставкою 5 відсотків для усіх згадуваних у ньому процентів на внески (вклади) членів кредитної спілки і запроваджує таке оподаткування з 01.01.2013р. За вказаних обставин вважає податкове рішення неправомірним та таким, що підлягає до скасування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

06.06.2011р. позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, якою позовні вимоги зменшив та просив скасувати податкове повідомлення-рішення в частині донарахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 739611 грн. 12 коп. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 184902 грн. 78 коп. Заяву про уточнення позовних вимог мотивував тим, що в решті сум податкове зобов’язання та штрафна (фінансова) санкція донараховані внаслідок допущення іншого порушення, яке позивачем не оспорюється, та сплачені до бюджету.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування заперечення зазначив, що визначення терміну «проценти»(для цілей справляння податку) наведено у пункті 1.10 статті 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»як платежу, який здійснюється позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів, зокрема, включається платіж за використання коштів, залучених у депозит. Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, ніж визначені у пункті 1.10 статті 1 цього Закону, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами. На відміну від цього розмір процентів на депозитний вклад/внесок у кредитній спілці, яка є небанківською фінансовою установою, встановлюється так само як і для банків, тобто відповідно до ст. 1061 ЦК України. Ця стаття встановлює, що банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Зміни, внесені Законом України від 21.12.2004р. № 2273 –IV «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»щодо застосування оподаткування процентів починаючи з 01.01.2013р. стосуються процентів, нарахованих на вклади членів кредитних спілок на депозитні рахунки і не стосуються процентів, нарахованих на пайові внески.

Відповідно до положень п. п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9 Закону доходи фізичних осіб, отримані, сплачені (нараховані) з інших підстав, зокрема, у вигляді процентів на пайові (основні та додаткові) внески членів кредитних спілок (передбачені п. 3 ст. 21 Закону № 2908), оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною у пункті 7.1 статті 7 Закону (15% на період 2007 –2010р.р.).

З огляду на зазначене вважає, що ДПІ в м. Черкаси правомірно прийнято податкове повідомлення рішення № 40/17 –2207/33018140 від 28.04.2011р., яким донараховано податок з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 924760 грн. 35 коп.

На підставі наведеного просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Кредитна спілка «Добросвіт» зареєстрована як юридична особа 31.08.2004р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний номер 33018140, що підтверджується витягом з ЄДР станом на 07.04.2011р.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем було проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.12.2010р., за результатами якої складено акт № 20/22-0/33018140 від 19.04.2011р.

Перевіркою встановлено, що в період з 01.04.2008р. по 31.12.2010р. позивачем нараховано та виплачено фізичним особам відсотки на додаткові пайові внески на загальну суму 4930740 грн. 83 коп. Відповідно до приписів п. 7.1 та п.п. 9.2.3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003р. №889-ІV (далі - Закон №889) відсотки на додаткові пайові внески підлягають оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою 15 відсотків. Позивач в порушення приписів п.п. 4.2.12 п. 4.2, п.п. 4.3.5 «в»п. 4.3 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, п.п. 9.2.3 п. 9.2 ст. 9, п.п. 16.3 ст. 16, п. 17.2 ст. 17 та п. 19.2 ст. 19 вказаного Закону податок з доходів фізичних осіб на відсотки на додаткові пайові не нарахував. Сума податку з доходів фізичних осіб, донарахована внаслідок вказаного порушення, складає 739611 грн. 12 коп.

Крім цього, в порушення вимог п.п. 4.2.15 вказаного Закону позивач не включив до загального місячного оподатковуваного доходу суми надмірно витрачених коштів, одержаних платниками податку-фізичними особами під звіт та не повернутих у встановлений строк. Сума податку з доходів фізичних осіб, донарахована внаслідок вказаного порушення, складає 197 грн. 16 коп.

На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 40/17 –2207/33018140 від 28.04.2011р., яким позивачу визначено податкове зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 924760 грн. 35 коп., в т.ч. –739808 грн. 28 коп. за основним платежем та 184952 грн. 07 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Позивач просить визнати нечинним та скасувати вказане податкове повідомлення-рішення частково, в сумі 739611 грн. 12 коп. основного зобов’язання та 184902 грн. 78 коп. штрафної (фінансової) санкції, що донараховані як податок з доходу фізичних осіб у вигляді процентів на додаткові пайові внески до кредитної спілки.

Оцінивши встановлені фактичні обставини, суд приходить до висновку про відсутність порушення позивачем приписів Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 22.05.2003р. №889-ІV в частині оподаткування податком з доходів фізичних осіб пайових внесків до кредитної спілки з таких міркувань.

Відповідно до підпункту 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону №889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається доход у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.

Підпунктом 4.3.5 «в»пункту 4.3 статті 3 вказаного Закону передбачено, що не включаються до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються з урахуванням норм пункту 9.7 статті 9 цього Закону, іншими неприбутковими організаціями (крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ) та благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів та пов'язаним з ними фізичним особам.

В свою чергу, пункт 9.7 статті 9 вказаного Закону передбачає особливості оподаткування благодійної допомоги.

Оскільки приписи підпункту 4.3.5 «в»пункту 4.3 статті 3 вказаного Закону не поширюються на кредитні спілки, доход у вигляді процентів повинен включатись до загального місячного оподатковуваного доходу.

Пунктом 7.2 статті 7 вказаного Закону передбачено, що ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як:

процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок);

процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;

процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону;

інвестиційний дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, відповідно до закону;

дохід за іпотечним сертифікатом участі, іпотечним сертифікатом з фіксованою дохідністю, відповідно до закону;

дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю;

дохід, який виплачується управителем фонду фінансування будівництва;

дохід учасника фонду банківського управління;

в інших випадках, прямо визначених відповідними нормами цього Закону.

Вказаний пункт щодо визначення ставки податку на процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону, викладений в редакції Закону України від 01.07.2004р. №1958-1V і діє починаючи з 01.01.2005р.

Відтак, за загальним правилом до оподаткування процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону, застосовується ставка податку у розмірі 5 відсотків від об’єкта оподаткування.

Разом з цим, підпунктом 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»з врахуванням змін, внесених Законами України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 01.07.2004р. №1958-1V та «Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи»від 23.06.2009р. №1533-V1 встановлено, що підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2013 року.

Зі змісту наведеної законодавчої норми випливає, що Законом передбачено відстрочення оподаткування процентів за певними видами операцій.

Перелік операцій, проценти за якими тимчасово не оподатковуються, безпосередньо наведений у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», але з урахуванням відсилання до змісту підпунктів 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону.

При цьому безпосередньо у підпункті 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»зазначені такі види пільгових доходів: проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або проценти (дисконтні доходи) на депозитний (ощадний) сертифікат.

В той же час відстрочення оподаткування, передбачене підпунктом 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 вказаного Закону, також стосується процентів, що оподатковуються згідно з підпунктом 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

У свою чергу, підпункт 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»містить відсилання до пункту 7.2 статті 7 цього ж Закону, переліком якого передбачений процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Таким чином, системне тлумачення підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»разом із підпунктами 9.2.1 та 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у поєднанні зі змістом підпункту 7.2 статті 7 цього ж Закону дає підстави зробити висновок, що передбачене статтею 22 відстрочення оподаткування поширюється на всі види процентних доходів, як тих, що перелічені у підпункті 22.1.4, так і тих, що передбачені пунктом 7.2 статті 7 зазначеного Закону.

Виходячи з наведеного, до процентних доходів, оподаткування яких відстрочено в силу підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», належить, зокрема, процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

У свою чергу, порядок формування і виплати процентів на вклад (внесок) до кредитної спілки визначається Законом України "Про кредитні спілки" № 2908-III від 20.12.2001р. (далі - Закон № 2908).

Відповідно до частини першої статті 19 Закону №2908 майно кредитної спілки формується за рахунок, зокрема, вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кредитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки).

Згідно з частиною другою статті 20 Закону №2908 пайовий капітал кредитної спілки формується за рахунок обов'язкових та додаткових пайових членських внесків членів кредитної спілки.

Водночас, як випливає з абзацу четвертого частини 1 статті 21 зазначеного Закону, кредитна спілка залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Зобов'язання кредитної спілки перед одним своїм членом не можуть бути більше 10 відсотків від загальних зобов'язань кредитної спілки.

Отже, Закон №2908 розділяє пайові внески членів кредитної спілки (що є частиною майна спілки і становлять її пайовий капітал), та внески (вклади) на депозитні рахунки, що є частиною структури зобов’язань кредитної спілки.

Таким чином, у кредитній спілці передбачено існування двох видів внесків:

1) пайові внески, що становлять пайовий фонд спілки;

2) внески (вклади) на депозитний рахунок.

На підставі частини другої статті 21 цього ж Закону кредитна спілка має право самостійно встановлювати розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.

Отже, доходи, що нараховуються як на пайові, так і на депозитні внески членів кредитної спілки, незважаючи на різну правову природу цих внесків, визначені Законом №2908 як проценти.

Зважаючи на викладене, під процентами, що нараховуються на внесок (вклад) до кредитної спілки та оподатковуються в порядку підпункту 7.2 статті 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», слід розуміти як проценти на вклад (внесок), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, так і проценти, що нараховуються на пайові внески членів кредитної спілки (основні чи додаткові).

На підставі вказаних приписів суд приходить до висновку, що проценти на додаткові пайові внески до кредитної спілки включаються до загального місячного оподатковуваного доходу, оподатковуються за ставкою 5 відсотків, однак відповідно до підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»підлягали оподаткуванню починаючи з 01.01.2013р.

Натомість проценти на додаткові пайові внески у сумі 4930740 грн. 83 коп. виплачені позивачем протягом 2008-2010р.р., тому оподаткуванню не підлягають. Відтак, порушення позивачем приписів Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» щодо застосування податку з доходів фізичних осіб до процентів на додаткові пайові внески у судовому засіданні не знайшли свого підтвердження.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З огляду на вищезазначене рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 28.04.2011р. № 40/17 –2207/33018140 в частині визначення грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 739611 (сімсот тридцять дев’ять тисяч шістсот одинадцять) грн. 12 коп. основного платежу та 184902 (сто вісімдесят чотири тисячі дев’ятсот дві) грн. 78 коп. штрафних (фінансових) санкцій є незаконним та підлягає до скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст. 86, ч. 4 ст. 128, ст. ст.159, 162, 163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси від 28.04.2011р. № 40/17 –2207/33018140 в частині визначення грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 739611 (сімсот тридцять дев’ять тисяч шістсот одинадцять) грн. 12 коп. основного платежу та 184902 (сто вісімдесят чотири тисячі дев’ятсот дві) грн. 78 коп. штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Повний текс постанови виготовлено 22 червня 2011 року.

Суддя А.В. Руденко