Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-2749/10/7/0170
12.04.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКурапової З.І.,
суддів Привалової А.В. , Лядової Т.Р. секретар судового засіданняКарпова І.І.
за участю сторін:
представник позивача, Кредитної Спілки "Чорноморський" - ОСОБА_1, довіреність № б/н від 11.04.11
представник відповідача, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України - не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючий суддя Маргарітов М.В. судді Александров О.Ю., Кудряшова А.М.) від 21.07.10 по справі №2а-2749/10/7/0170
за позовом Кредитної Спілки "Чорноморський" (вул. Більшовицька, 24, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)
до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (вул. Грінченка 3, м. Київ 1,01001)
про скасування та спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2010 у справі № 2а-2749/10/7 адміністративний позов задоволений.
Визнано противоправним та скасовано Рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України №83/КС від 21 грудня 2009 року про виключення інформації про кредитну спілку «Чорноморський» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь кредитної спілки «Чорноморський»(95001, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Більшовицька, 24) 3,40 грн. судового збору.
Не погодившись з постановою суду, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2010 у справі № 2а-2749/10/7 та прийняти нову постанову суду.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права.
У судове засідання представник відповідача не зявилася, явку своїх представників не забезпечила, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.
Представник позивача заперечує проти апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України та, з урахуванням заявлених у судовому засіданні уточнень позовних вимог, просить скасувати Рішення № 83/КС від 21.12.2009 про виключення інформації про кредитну спілку «Чорноморський» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Положення «Про Державний реєстр фінансових установ», затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 р. N 41, Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 22 червня 2004 р. N 1099, оскільки до позивача було застосовані санкції не передбачені законом.
Рішенням Члена Комісії директора інспекційного департаменту №83/КС від 21 грудня 2009 року (а.с.17) схваленого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 24 грудня 2009 року №1003 про виключення інформації про кредитну спілку «Чорноморський» з державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансів встановлено:
«Держфінпослуг на підставі акту інспекції від 31.03.2009 року №9/23-п до Спілки застосовано захід впливу у вигляді розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги від 30.04.2009 року №217/10/4, відповідно до якого Спілка повинна була усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги, зазначені в розпорядженні, про що письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтверджувальні документи, що засвідчені підписом керівника та печаткою спілки, в термін до 15 червня 2009 року.
Держфінпослуг на підставі акта про порушення від 24.09.09 №41/42/3-ап до спілки застосовано захід впливу у вигляді розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги від 21.10.2009 року №138/42/3, відповідно до якого спілка повинна була усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги, зазначені в розпорядженні, про що письмово повідомити Держфінпослуг та надати підтверджувальні документи, що засвідчені підписом керівника та печаткою спілки, в термін до 15 листопада 2009 року.
Спілкою, у строки установлені розпорядженням про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги від 30.04.09 №217/10/4 та розпорядженням про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги від 21.10.2009 №138/42/3, не повідомлено Держфінпослуг про усунення у повному обсязі порушень, зазначених у Розпорядженнях та не надано у повному обсязі підтверджуючі документи щодо виконання вимог Розпоряджень.
Факт невиконання у повному обсязі вимог Розпоряджень свідчить про систематичне невиконання заходів впливу, застосованих Держфінпослуг до Спілки, що відповідно до пункту 34 Розділу V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 22.06.2004 №1099, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.07.2004 року за №847/9446, є підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ».
На підставі викладеного, було вирішено виключити інформацію про кредитну спілку «Чорноморський»з Державного реєстру фінансових установ. Пунктом 2 вказаного рішення вирішено анулювати Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи, видане кредитній спілці «Чорноморський».
Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 217/10/4 від 30.04.2009 року (а.с.6-9) про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги встановлено:
«Кредитною спілкою «Чорноморський»(код за ЄДРПОУ - 25151912; місцезнаходження: АР Крим, м. Сімферополь, вул. Більшовицька, б.24) порушено вимоги законодавства про фінансові послуги, а саме: порушено вимоги статті 5 Закону України «Про кредитні спілки»у частині здійснення Спілкою діяльності з порушенням вимог.»
З матеріалів справи вбачається, що порушення вимог законодавства про фінансові послуги Кредитною спілкою «Чорноморський» були усунені, що підтверджується повідомленнями Держфінпослуг листами №01/08 від 11 вересня 2009року, №01/10 від 10.11.2009року та №01/10 від 01.06.2010року.
Закон України «Про кредитні спілки»від 20 грудня 2001 року № 2908-III регулює відносини у сфері створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, прав та обов'язків членів кредитних спілок та їх об'єднань.
Статтею 5 Закону № 2908-III встановлено, що Кредитні спілки в Україні діють відповідно до цього Закону, інших законів України та виданих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про кредитні спілки», державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок здійснює Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, інші державні органи відповідно до їх компетенції.
Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 року № 2664-IIIвстановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг. Метою цього Закону є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.
Згідно з п.10 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" уповноважений орган у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів уповноваженого органу застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Статтею 28 Закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», встановлено вичерпний перелік повноважень відповідача у сфері регулювання ринків фінансових послуг. Ця норма не передбачає право відповідача на анулювання свідоцтва фінансової установи та виключення їх з реєстру фінансових установ.
Статтею 40 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено вичерпний перелік видів заходів впливу, що може застосовуватись уповноваженим органом згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідно до пункту 1 розділу VIII Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг України від 28.08.2003р. № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.09.2003р. за № 797/8118, підставами для виключення з Реєстру та анулювання свідоцтва є:
заява про виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ (додаток 9) у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг;
припинення юридичної особи, крім перетворення;
виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені пунктом 1 розділу IV цього Положення;
інші підстави, передбачені нормативно-правовими актами для окремих видів фінансових установ.
Судова колегія вважає, що анулюваннясвідоцтвафінансовоїустановита виключеннязреєстру фінансових установ як захід впливу за правопорушення на ринку фінансових послуг чинним законодавством не передбачено.
Судова колегія вважає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм законодавства України про фінансові послуги, та на дату розгляду справи по суті Спілкою усунуті усі порушення законодавства про фінансові послуги, що вказані у розпорядженнях Держфінпослуг №217/10/4 від 30 квітня 2009 року та 138/42/3 від 21 жовтня 2009 року, про що повідомлено Держфінпослуг належним чином. Доводи відповідача щодо застосування заходів впливу за систематичне невиконання заходів впливу не приймаються до уваги з огляду на відсутність повноважень Держфінпослуг на застосування таких заходів впливу.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2010 у справі № 2а-2749/10/7 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2010 у справі № 2а-2749/10/7 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.07.2010 у справі № 2а-2749/10/7 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 18 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписЗ.І.Курапова
Судді підпис А.В.Привалова підпис Т.Р.Лядова З оригіналом згідно
Суддя З.І.Курапова