Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-5834/10/2/0170
28.03.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіЯковенко С.Ю.,
суддів Дадінської Т.В. , Дугаренко О.В.
секретар судового засіданняСкубілова Г.В.
за участю сторін:
представник позивача, Споживчого кооперативу рекреаційного призначення "Катран"- ОСОБА_2, довіреність № 1 від 01.03.11
представник відповідача, Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
представник третьої особи, Привітненської сільської ради- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В. ) від 06.07.10 у справі № 2а-5834/10/2/0170
за позовом Споживчого кооперативу рекреаційного призначення "Катран" (вул. Парнікова, 2, с. Привітне, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98521)
доРеспубліканського комітету по земельним ресурсам АР Крим (вул. Кечкеметська 114, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95038)
третя особа: Привітненська сільська рада (вул. Леніна, 13, с. Привітне, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98521)
про визнання протиправним та скасування пункту висновку, спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.07.10 задоволені частково позовні вимоги Споживчого кооперативу рекреаційного призначення "Катран" до Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим, третя особа - Привітненська сільська рада про визнання протиправним та скасування пункту висновку, спонукання до виконання певних дій.
Визнано протиправними дії Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК щодо надання негативного висновку по узгодженню Проекту землеустрою по відводу Споживчому кооперативу рекреаційного призначення «Катран»(м.Алушта, с. Привітне, вул. Парнікова 2, код ЄДРПОУ 22275217) земельної ділянки, викладеного у п. 1 р. V Висновку № 5349-з/15 від 10.12.2009. В задоволені решті позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, відповідач - Республіканський комітет по земельним ресурсам АР Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, у позивача відсутні підстави для отримання спірної земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів (аукціонів).
У судове засідання 28.03.2011 представник відповідача та третя особа не зявилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 4 статті 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Представник позивача у судовому засіданні з апеляційною скаргою не погодився, вважаючи рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
28.02.2006 Привітненською сільською радою на 38 сесії 4 скликання прийнято рішення № 840 "Про дозвіл Споживчому кооперативу рекреаційного призначення "Катран" на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки площею 1,6 га для розміщення паркової зони, спортивних майданчиків, автостоянки, а також інженерних мереж забезпечення".
Відповідно до вказаного рішення позивачу був наданий дозвіл на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 1,6 га, яка примикає до орендованої ним земельної ділянки, для розміщення паркової зони, спортивних майданчиків та автостоянки, інженерних мереж забезпечення, відповідно до Генерального плану.
Позивач мав протягом одного року розробити та узгодити проект землеустрою та надати сільської ради на затвердження для укладення договору оренди землі.
28.05.2009 на 41-ї сесії 5-го скликання Привітненькою сільською радою прийнято рішення № 41/42, відповідно до якого до 28.05.2010 був продовжений термін дії рішення № 840 від 28.02.2006.
Позивачем складений Проект землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду для розміщення паркової зони, спортивних майданчиків, автостоянки, а також інженерних мереж забезпечення за адресою: с.Привітне, на території Привітненької сільської ради, який був надісланий відповідачу для узгодження.
Висновком Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим від 10.12.2009 № 5349-з/15 позивачу відмовлено в узгодженні Проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки з причин порушення статей 124, 134 Земельного кодексу України, статті 6 Закону України "Про оренду землі" (проектом передбачено відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів (аукціонів).
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Статтею 12 Земельного Кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин, зокрема передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Відповідно до статті 83 ЗК України, у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктах, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно зі статтею 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі статтею 125 ЗК України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди земельної ділянки оформляється договором , який реєструється відповідно до закону.
Статтею 186 ЗК України визначено порядок розгляду і затвердження землевпорядної документації, яка передбачає погодження проектів землекористувань та їх затвердження органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Проекти землеустрою підлягають державній експертизі, яка здійснюється органом по земельних ресурсах відповідно до закону.
Законом України № 309- IU від 03.06.2008 внесені зміни до статті 124 ЗК України, відповідно до яких набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, набуття права на оренду земельних ділянок під об'єкти соціального призначення, будівництво соціального і доступного житла, використання земельних ділянок для розробки корисних копалин та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій), використання релігійними організаціями (під культовими будівлями), які легалізовані в Україні).
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.
До виключної компетенції селищних рад, передбачених статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Стаття 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначає, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
До набрання чинності Законом України № 309- IU від 03.06.2008 Привітненська сільська рада в порядку, який діяв на той час, вирішила питання щодо встановлення режиму землекористування земельною ділянкою, проект по відведенню якої був розроблений позивачем, шляхом продовження терміну, визначеного позивачу для розробки необхідної документації.
Таким чином, Привітненська сільська рада при прийнятті рішення від 28.05.2009 № 41/42 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зміни у порядок надання земельних ділянок в оренду з земель державної та комунальної власності шляхом проведення аукціону, були внесені після того, як орган місцевого самоврядування визначив позивача землекористувачем ділянки.
За таких обставин, судова колегія погоджується з судом першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо надання негативного висновку по узгодженню Проекту землеустрою по відводу позивачу земельної ділянки з причин порушення статей 124, 134 Земельного кодексу України, статті 6 Закону України "Про оренду землі" (відведення в оренду земельної ділянки державної власності без проведення земельних торгів).
Згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, п.1 частини 1 статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Республіканського комітету по земельним ресурсам АР Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.07.10 у справі № 2а-5834/10/2/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 04 квітня 2011 р.
Головуючий суддяпідписС.Ю. Яковенко
Судді підпис Т.В. Дадінська підпис О.В.Дугаренко З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.Ю. Яковенко