Ухвала суду № 16559196, 21.06.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
2а/0570/3230/2011
Номер документу
16559196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2011 року справа №2а/0570/3230/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Шишова О.О.

суддів Сіваченка І.В. , Дяченко С.П.

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державного підприємства "Добропіллявугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2011 р. у справі №2а/0570/3230/2011 (головуючий І інстанції Чучко В.М.) за позовом Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства "Добропіллявугілля" про стягнення заборгованості у розмірі 23 144,59 грн.,-

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду позовні вимоги Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» задоволені повністю. Стягнуто з Державного підприємства «Добропіллявугілля» суму заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовищау розмірі 23144,59 гривень.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що по рахунку пені по ВП «Шахта «Алмазна» в оплату податкового-повідомлення рішення від 27 квітня 2009 року № 0000292340, позивач зарахував платіж згідно платіжного доручення № 144 від 01 березня 2010 року. Однак гроші повинні були спрямовувалися на оплату розстрочених платежів по виконанню судового рішення від 05 серпня 2008 року по справі 2а-7320/08. Вважали, що позивач своїми діями змінив призначення платежу. Крім того вказали, що податкове повідомлення рішення по якому стягуються гроші оскаржується в судовому порядку. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою за законодавством України, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської Ради 11.03.2003 року за № 1260120 0000 000010, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 291209, ідентифікаційний код 32186934, місцезнаходження юридичної особи 85000, Донецька область, Добропільський район, м. Добропілля, пр-т Шевченко, буд. 2.

Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 21.11.2006 року № 83 державне підприємство «Добропіллявугілля» перебуває на обліку як платник податків у Добропільської ОДПІ з 01.04.2003 року за № 620.

За несплату відповідачем у встановлені строки узгоджених сум податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму податкового боргу позивачем нарахована пеня, яка станом на 04.04.2011 року складає у загальному розмірі 23144,59 гривень, в тому числі:

1) по підприємству - ВП «Шахта Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» (код за ЄДРПОУ 26352481) у розмірі 144, 83 грн. Наведена сума пені нарахована відповідачем позивачу за період з 30.04.2009 року по 26.02.2010 року на узгоджену суму боргу 1223,80 грн. відповідно до рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.12.2007 року № 2а-9253/0).

2) по підприємству - ВП «Шахта Алмазна» (код за ЄДРПОУ 26319503) у загальному розмірі 22999,76 грн. Пеня нарахована відповідачем позивачу за період:

- з 08.05.2009 року по 01.04.2010 року у сумі 647,30 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення від 27.04.2009 року № 0000292340;

- з 21.05.2009 року по 01.04.2010 року у сумі 1 065,19 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн.відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 30.04.2010 року у сумі 2 138,08 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 13.05.2010 року у сумі 52,90 грн. на узгоджену суму боргу 418,00 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 22.06.2010 року у сумі 707,24 грн. на узгоджену суму боргу 5000,00 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 23.06.2010 року у сумі 781,55 грн. на узгоджену суму боргу 5522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 24.06.2010 року у сумі 707,88 грн. на узгоджену суму боргу 5000,00 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 29.06.2010 року у сумі 286,12 грн. на узгоджену суму боргу 2000,00 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 02.07.2010 року у сумі 2 523,30 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 02.08.2010 року у сумі 2711,03 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 02.09.2010 року у сумі 2 896,95 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 01.10.2010 року у сумі 3 068,64 грн. на узгоджену суму боргу 17522,21 грн. відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 01.11.2010 року у сумі 3 250,72 грн. на узгоджену суму боргу 17522,09 грн., яка узгоджена відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507);

- з 21.05.2009 року по 01.12.2010 року у сумі 2 162,86 грн. на узгоджену суму боргу 17522,20 грн., яка узгоджена відповідно до поданого відповідачем до Добропільської ОДПІ податкового розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища від 15.04.2009 року (вх. Добропільської ОДПІ від 30.04.2009 року № 6507).

Суд першої інстанції правильно зазначив, що про факт існування заборгованості свідчить облікова картка ДП «Добропіллявугілля», надана позивачем. Дані облікові картки відповідача свідчать і про наявність у відповідача безперервної заборгованості перед бюджетом зі збору за забруднення навколишнього природного середовища. З метою погашення такої заборгованості Добропільської ОДПІ приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме боржнику вручені податкові вимоги: від 19.06.2003 року № 1/39, № 1/52 та від 21.07.2003 року № 2/50, № 2/65. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог, які отримані відповідачем, про що свідчать підписи заступника директора з економіки та заступника головного бухгалтера ДП «Добропіллявугілля» на корінцях цих податкових вимог.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 01.02.2008 року № 16757669 активи відповідача перебувають у податковій заставі Добропільської ОДПІ. Підставою обтяження є порушення підприємством вимог абз. 2 пп.8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення права на податкову заставу), а саме: несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.

З матеріалів справи вбачається, що Добропільською ОДПІ приймались й інші заходи для погашення відповідачем податкової заборгованості.

Так, позивачем прийняте рішення від 19.08.2003 року за № 091/10/24-012 про стягнення коштів та продаж інших активів ДП «Добропіллявугілля» в рахунок погашення узгодженої суми податкового боргу, яке отримане 19.08.2003 року представником відповідача, про що свідчить підпис та проставлена дата на примірнику, що зберігається у справах Добропільської ОДПІ.

Рішенням від 30.12.2003 року за № 15611/24-012 відповідач повідомлений про прийняте рішення щодо продажу активів, які віднесені до додаткових джерел погашення податкового боргу платника податків на підставі п. 7.4 ст.7 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення боргу), яке отримане головним бухгалтером ДП «Добропіллявугілля» 31.12.2003 року.

Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

При цьому, у справі відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо застосованої податкової застави майна відповідача, прийнятих рішень про продаж активів, податкових повідомлень-рішень тощо.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення податкового боргу) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент встановлення податкового боргу) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

У відповідності до ст. 44 ЗаконуУкраїни від 25.06.1991 року№ 1264-XII«Про охорону навколишнього природного середовища» (в редакції на момент виникнення податкового боргу) - збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).

Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів від 01.03.1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (чинний на момент виникнення податкового боргу; далі Порядок № 303).

Пунктом 9 Порядку № 303 встановлено, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. 4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 10 Порядку № 303).

Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом (п. 11 Порядку № 303).

Платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку. Сплата збору не звільняє юридичних і фізичних осіб від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства (п. 13 Порядку № 303).

Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби (п. 15 Порядку № 303).

За положеннями п. 16.1, 16.4.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка розраховується виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

За несплату у встановлені строки погашення узгоджених сум податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, позивачем на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 23144,59. Судом встановлено, що пеня відповідачем не сплачена, про що свідчить службова записка Добропільської ОДПІ від 12.05.2011 року № 127.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Суд першої інстанції вказав, що сума податкового боргу ДП «Добропіллявугілля» не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками, наданими Добропільською ОДПІ та підтверджені матеріалами справи і поясненнями представника позивача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, тому дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю з чим погоджується колегія суддів.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Добропіллявугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2011 р. у справі №2а/0570/3230/2011 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2011 р. у справі №2а/0570/3230/2011 залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

ГоловуючийО.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко