Ухвала суду № 16555927, 22.03.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2а-6125/10/1270
Номер документу
16555927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.

Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2011 року справа №2а-6125/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Горбенко К.П.

суддів Лях О.П. , Яковенка М.М.

при секретарі Турко І.Б.,

за участю представника позивача Коротіна Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 р. у справі № 2а-6125/10/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 від 16 липня 2010 року,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 від 16 липня 2010 року.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що 23 червня 2010 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя проведено перевірку господарської одиниці супермаркет «Абсолют», з питань дотримання вимог Законів України від 06 липня 1995 року №265/95 -ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996 року №96 «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 19 грудня 1995 року №481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», постанови КМУ від 30.10.08р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».

За результатами вищезазначеної перевірки, проведеною Жовтневою МДПІ м. Маріуполя було складено Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання - ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 23.06.10 №0382/05/81/23/20163224, на підставі якого Державною податковою інспекцією у Станично-Луганському районі винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 від 16 липня 2010 року в розмірі 488550,00 за порушення п. 2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, а саме не оприбуткування готівкових коштів у касі підприємства у сумі 97 710,00 грн. 22.06.2010 з реєстраторів рахункових операцій виведено (службова видача) 58 750,00 грн. та 23.06.2010 з реєстраторів рахункових операцій виведено (службова видача) 38 960,00 грн., касова книга відсутня, тобто у касовій книзі запис зробити було не можливо.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 позовні вимоги задоволені повністю: визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 від 16 липня 2010 року.

Не погодившись з винесеною постановою відповідачем подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовують невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами І та апеляційної інстанції встановлено, що 23 червня 2010 року Жовтневою міжрайонною державною податковою інспекцією м. Маріуполя проведено перевірку господарської одиниці - супермаркету «Абсолют», субєкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД (далі ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД»), розташованого за адресою: Луганська область, Станично-Луганський район, смт. Станиця Луганська, вул. Леніна, буд. 53 з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного Банку України від 15 грудня 2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.08р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».

За результатами перевірки відповідачем було встановлено порушення позивачем п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320 (а.с.11-13), на підставі чого складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання - ТОВ ВКФ «ЛІА» «ЛТД» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 23.06.10 №0382/05/81/23/20163224.

На підставі вищевказаного акту 16 липня 2010 року відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 відповідно до якого ТОВ ВКФ «ЛІА» ЛТД нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій в сумі 483550,00 грн. (а.с.14).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно ст.1 Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг серед іншого зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, з застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 1.2 глави 1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (далі по тексту Положення) визначено, що готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі обігові, памятні та ювілейні монети, які є дійсними платіжними засобами. Каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів. Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Відповідно до пункту 2.6 глави 2 вищевказаного Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Як вбачається з п.7.19 Положення під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки, яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається неоприбуткованою в касі та зараховується в дохід підприємства.

Згідно ч.3 п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем здійснено облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Крім того, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо висновків про те, що під час проведення перевірки 23 червня 2010 року Жовтневою МДПІ м. Маріуполя не було належним чином досліджено та проаналізовано надані документи та запропонована для огляду касова книга в електронній формі, яка ведеться за допомогою компютерних засобів з наступних підстав.

П.4.1, п.4.2 глави 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320 з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється. Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, повязані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Пунктом 4.4. глави 4 вищевказаного Положення встановлено, що підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів можуть вести касову книгу в електронній формі за допомогою компютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, має забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги («Вкладний аркуш касової книги» та «Звіт касира»), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач веде касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті в роздрукованому виді та паралельно здійснює ведення касової книги в електронній формі за допомогою компютерних засобів.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов до висновку про те, що обставини, викладені в акті перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 23 червня 2010 року №0382/05/81/29/20163224 не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 р. у справі № 2а-6125/10/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2010 р. у справі № 2а-6125/10/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми «ЛІА» ЛТД до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000492304 від 16 липня 2010 року - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22.03.2011р. Повний текст ухвали складено 25.03.2011р.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді: