Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Карпушова О.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 року справа №2а-26642/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Карпушової О.В.
суддів Василенко Л.А. , Гімона М.М.
при секретарі: Барбаш Л.О.,
за участю: представників позивача Яковенка О.В., Петрова А.Г.,
представника Управління Державної реєстрації Донецької міської ради Чирах О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмили Віталіївни, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп», Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запису та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька (далі ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька) звернулась до суду першої інстанції з позовом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмили Віталіївни, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп», Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва, про визнання дій Управління державної реєстрації Донецької міської ради протиправними стосовно невизнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7; стосовно не скасування реєстраційних дій щодо не внесення до Єдиного державного реєстру запису про місцезнаходження підприємства за попередньою адресою; стосовно не повернення реєстраційної справи підприємства до державного реєстратора за місцезнаходженням; визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі щодо місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» (ЄДРПОУ 33784787) за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7; зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради скасувати реєстраційні дії від 15 червня 2009 року за № 10701050002013010 щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп»; зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» (ЄДРПОУ 33784787) за адресою: м. Київ, бульвар Дружби народів, 10, зобовязання Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» (ЄДРПОУ 33784787) до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмили Віталіївни.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державні реєстратори повинні були відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були не прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв'язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства. Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.
Відповідачем подано апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій податковий орган просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011 року, як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що на думку позивача постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, у звязку з тим, що судом порушені норми матеріального права, в частині не застосування норм ст.ст. 10,13 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»; п. 1 ст. 1, ст.ст. 16, 17, 18, п. 2 ст. 53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», пунктів 2.1, 3.5, 8.8 Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів); ст. 5 Закону України «Про систему оподаткування»; ч. 4 ст.89, ст. 93 Цивільного кодексу України; невірного застосування норм ст. 11 «Про державну податкову службу в Україні»; ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; не врахування норм ст.ст. 8, 19 Конституції України; порушені норми процесуального права, в саме ст.ст. 86, 159 КАС України та не враховано п. 1 Постанови ВСУ від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя». Податковий орган зазначив, що факт не знаходження підприємства за адресою «83086, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Павших Комунарів, 7» підтверджується: актом, щодо незнаходження субєкта господарської діяльності за юридичною (фактичною) адресою, фактичне місцезнаходження підприємства та його керівників (органів) не відомо; довідкою ВАТ «Донінформцентр» від 08.06.2010 року № 18/39-01-44, відповідно до якої власники будівлі, яка розташована за адресою 83086, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Павших Комунарів, 7, ніколи не укладали договорів оренди з ТОВ «Альдо-люкс груп»; протоколом допиту від 27.09.2010 року громадянки ОСОБА_6, у якості свідка, відповідно до якого, вона як директор не укладала ніяких угод про оренду приміщень за вищезазначеною адресою, печатки цих підприємств їй не надавались, вона не збиралась вести фінансову господарську діяльність від імені цих підприємств; постановою УПМ ДПА в Донецькій області від 29.09.2010 року про порушення кримінальної справи за № 75-10-05-34/9 (№ 180-625) та прийняття його до провадження, управлінням податкової міліції ДПА в Донецькій області порушено кримінальну справу у відношенні невстановлених осіб по факту придбання субєктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності цих підприємств, без мети заняття підприємницькою діяльністю, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 205 Кримінального кодексу України; конвертами, які повернені поштовою організацією у звязку з незнаходженням підприємства за адресою. ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька вважає, що Державним реєстратором відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Л.В., внесені зміни до відомостей Єдиного державного реєстру щодо зміни місцезнаходження підприємства ТОВ «Альдо-люкс груп», тобто змінено місцезнаходження підприємства з адреси: м. Київ, бульвар Дружби народів, 10, на адресу: 83086, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. Павших Комунарів, 7, яка не є достовірною, тобто в порушення вимог Закону на підставі реєстраційних карток на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, у реєстраційних справах вказаного підприємства внесені зміни, щодо місцезнаходження юридичної особи, яка не відповідає дійсності.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи апеляційної скарги, а представник відповідача заперечував проти її задоволення.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Альдо-люкс груп» зареєстроване як юридична особа Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією30 вересня 2005 року за номером 10701020000013010, включене до ЄДРПОУ за номером 33784787, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Дружби народів, 10.
ТОВ «Альдо-люкс груп» подало реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від15 червня 2009 року, на підставі якої Державним реєстратором відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмилою Віталіївною здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ТОВ «Альдо-люкс груп» за адресою: 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7.
Відповідно до листа від 17 червня 2009 року № 1295/В-04 Печерська районна у м. Києві Державна адміністрація надіслала до Управління державної реєстрації Донецької міської ради реєстраційну справу ТОВ «Альдо-люкс груп» на підставі державної реєстрації змін до установчих документів у звязку зі зміною місцезнаходження юридичної особи.
Листом від 8 липня 2009 року № 4238 державний реєстратор Управління державної реєстрації Донецької міської ради повідомив ТОВ «Альдо-люкс груп» про те, що з 7 липня 2009 року реєстраційна справа підприємства взята на облік Виконавчим комітетом Донецької міської ради, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зроблено запис під номером 126603346302.
З акту виходу за юридичною адресою підприємства ТОВ «Альдо-люкс груп» Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 16 серпня 2010 року № 848/23-2 вбачається, що по факту виходу за юридичною адресою 83086, м. Донецьк, пр. Павших Комунарів, буд. 7 встановлено, що підприємство за даною адресою не знаходиться.
12 листопада 2010 року податковим органом (позивачем у справі) до Управління державної реєстрації Донецької міської ради надіслано лист про внесення змін до відомостей юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» та повернення реєстраційної справи до Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмили Віталіївни.
Листом від 17 листопада 2010 року № 8965 Управління державної реєстрації Донецької міської ради повідомило позивача, що порушень Закону про реєстрацію державним реєстратором при проведенні відповідних дій щодо зміни місцезнаходження, зокрема ТОВ «Альдо-люкс груп», не було. Тому проведені дії не підлягають скасуванню.
Таким чином, спірними в даній справі є дії відповідачів щодо внесення змін в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо місцезнаходження ТОВ «Альдо-люкс груп».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі Закон України № 755) відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Частиною 1 статті 1 Закону України № 755 визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону України № 755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Стаття 14 Закону України № 755 регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.
З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України № 755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно частини 7 статті 29 Закону України № 755 державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до статті 30 Закону України № 755 державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону України № 755 передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька було надіслано повідомлення виконавчому комітету Донецької міської ради від 2 лютого 2010 року № 4052/7/29013 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, з якого вбачається, що стосовно юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп», ЄДРПОУ 33784787, за адресою 83000, м. Донецьк, Ворошиловський район, пр. Павших Комунарів, 7 проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження, за результатами яких встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється зв'язок не встановлено.
2 лютого 2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Донецької міської ради надіслано лист № 754 керівнику юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп» про те, що у звязку із отриманням від податкового органу повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, керівнику необхідно підтвердити реєстраційні відомості про юридичну особу шляхом надіслання державному реєстратору заповненої картки підтвердження реєстраційних відомостей (форма № 6).
Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України № 755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. Відповідно до пункту 13 статті 19 Закону України № 755 державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті. Згідно з пунктом 14 статті 19 Закону України № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що відповідачами при виконанні ним своїх посадових обовязків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України № 755 підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Таким чином, колегія суддів погоджується з посиланням суду першої інстанції на те, що відсутність юридичної особи ТОВ «Альдо-люкс груп» за місцезнаходженням не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Також, судом першої інстанції правильно зазначено, що Закон України № 755 не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Повний текст ухвали виготовлено 15 березня 2011 року.
Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011 року залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2011 року в адміністративній справі за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до Управління державної реєстрації Донецької міської ради, Державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району м. Києва Шентак Людмили Віталіївни, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Альдо-люкс груп», Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запису та зобовязання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова Л.А. Василенко М.М. Гімон