Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Фещук А.В.
Суддя-доповідач - Юрченко В.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2011 року справа №2а-24664/10/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Юрченко В.П.
суддів Малашкевича С.А. , Чебанова О.О.
при секретарі судового засідання Сухоцькій Д.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по шахті Центральній на суму 213062.76 грн. (список № 1), -
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року задоволено позов Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація», стягнено заборгованість з витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за Списком №1, в сумі 2133062.76 грн. за період з 01.03.2010 р. по 31.07.2010 р.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції встановив, що обовязок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій несуть ті підприємства, на яких працювали робітники на підземних та шкідливих умовах праці та набули право на отримання пільгових пенсій. За даним спором шахта «Центральна» ліквідована, а відповідач визнаний правонаступником, тому обовязок щодо відшкодування зазначених сум покладається на відповідача.
Відповідач не погодився з судовим рішенням, подавши апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне зясування обставин справи. Апелянт зазначає про численні помилки в судовому рішенні, та вказує, що є правонаступником шахти «Центральна» лише щодо фізичної ліквідації шахти.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням чинного законодавства.
Представник позивача вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому не підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Позивач, предявляючи позов, посилався на те, що відповідач є правонаступником ліквідованої шахти «Центральна», а тому зобовязаний своєчасно відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, працівникам, які працювали на ліквідованій шахті і набули право на пільгову пенсії відповідно до списку № 1.
З довідки Головного управління статистики у Донецькій області від 18.11.2010 року, вбачається, що станом на 18.11.2010 року з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вилучено:
ДП «Шахта «Центральна» виробничого обєднання «Красноармійськвугілля» ( ІК 30099358), дата ліквідації 23.12.2003 року.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно зясував обставини, що мають значення по справі, оскільки, позивач в суді першої та апеляційної інстанції стверджував, що ліквідована «Шахта «Центральна» була в складі ВО «Красноармійськвугілля», в той час, як суд першої інстанції помилково встановив, що відповідач здійснював ліквідацію шахти «Центральна» ВО Антрацитвугілля».
Крім того, як вбачається з розрахунку суми боргу (а.с.5), більшість працівників проживає та отримує пенсію в м. Макіївка. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. N 2307-р «Про внесення змін до переліку шахт, проекти ліквідації яких фінансуються у 2010 році за рахунок коштів Стабілізаційного фонду» в м. Макіївка також знаходиться на ліквідації шахта «Центральна».
Також, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач є правонаступником ліквідованої шахти, а тому має зобовязання перед Пенсійним фондом України щодо сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій з таких підстав.
Наказом Міністерства палива та енергетики № 280 від 05.06.2003 року «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» Державне підприємство «Укрвуглереструктуризація» (яке діяло на час ліквідації ДП «Шахта «Центральна» виробничого обєднання «Красноармійськвугілля») реорганізовано шляхом злиття з Міжрегіональною державною компанією з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості «Вуглеторфтеструктуризація» та створення на їх базі обєднання - «Українська державна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних і торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». На виконання п.2 наказу №280 у складі зазначеного підприємства створено Обласну дирекцію «Донецьквуглереструктуризація», яка є правонаступником майнових прав та обовязків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом.
Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 612 від 29.12.2007 року створено Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація». Пунктом 3 цього наказу припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» шляхом його реорганізації - приєднання до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризаці» та установлено, що Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» є правонаступником усіх майнових прав та обовязків Державного підприємства «Донвуглереструктуризація».
У складі Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» №10 від 29.02.2008 року створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт, як відокремлений підрозділ Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація».
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 року №99 (а.с.16) припинена діяльність Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація» та здійснена інвентаризація майна Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» і за її результатами складено розподільчі баланси.
Наказом Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» № 2 від 14.04.2010 року змінена структура управління: створені відособлені підрозділи із самостійним балансом без права юридичної особи: «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт», «Шахтарська виконавча дирекція з ліквідації шахт». (а.с.17).
Згідно приписів пункту 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки (правонаступників страхувальника, що ліквідується). Зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не є правонаступником підприємств, які ліквідовані, або знаходяться на стадії ліквідації, щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами», із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 23 грудня 2010 року N 2856-VI, визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств. Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону, - заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.
Відповідно до статті 3 Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами".
Відповідно до пункту 5 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства. Відповідно до п. 6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства. Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і звязку, засипання стволів, шурфів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розвязання проблем водовід відливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення ре культиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що системний аналіз нормативно-правових актів України дає підстави для висновку, що у відповідача відсутності зобовязання перед Управлінням Пенсійного Фонду України по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах колишнім працівникам шахти «Центральна», оскільки Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» фактично створене для фізичної ліквідації шахт, та не є правонаступником всіх прав та обовязків цих шахт.
На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 198 ч.1 п. 3, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2011 року по справі № 2-а- 24664/10/0570 - скасувати.
Відмовити в задоволені позову Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по шахті Центральній на суму 213062.76 грн.
Постанову набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 22 березня 2011 року.
Колегія суддів: