Постанова № 16553422, 10.03.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
2а-9695/10/1270
Номер документу
16553422
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Лагутін А.А.

Суддя-доповідач - Горбенко К.П.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2011 року справа №2а-9695/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Горбенко К.П.

суддів Горбенко К.П. , Лях О.П.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 р. у справі № 2а-9695/10/1270 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про скасування постанови від 18.03.2010р. ВП №12481575,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про скасування постанов від 18.03.2010 ВП №15576013 ВП № 14475025,ВП № 14471039, ВП № 15398199, ВП № 14474978, ВП № 14474998, ВП № 14966982 ВП № 14966760 ВП № 14240213, ВП № 13932691, ВП № 13466868, ВП № 13664489, ВП № 17542579 ВП № 15575308, ВП № 1441129, ВП № 13183719, ВП № 13466801, ВП № 14475038, ВП № 14966889, ВП № 13466748 ВП № 13466503, ВП № 135089914, ВП № 13465755, ВП № 12351037, ВП № 15575133 ВП № 15575802 ВП № 14240792 ВП №13464967 ВП №13465870 ВП №13466584 ВП №14471181,ВП №14966957, ВП №14966872, ВП №113465385, ВП №12481575 ВП №12481449, ВП №13508898, ВП №13932656, ВП № 14994249, ВП № 14240339, ВП № 14240397 про накладання штрафів.

Ухвалою суду від 09 грудня 2010 року позовні вимоги УПСЗН Попаснянської РДА про скасування постанови про накладення штрафу від 18.03.2010 за виконавчим провадженням № 12481575 роз'єднані у самостійне провадження.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що 01.11.2010 на адресу позивача надійшли постанови відповідача про накладення штрафу на боржника за невиконання рішень Луганського окружного адміністративного суду, в тому числі й постанова від 18.03.2010 ВП № 12481575. Позивач вважає постанову незаконною та необґрунтованою з огляду на те, що УПСЗН Попаснянської РДА є бюджетною та неприбутковою організацією. Виконати рішення суду позивач не зміг з незалежних від нього обставин. Кошти на виплату щорічної допомоги на оздоровлення надходять у вигляді субвенції з державного бюджету на розрахунковий рахунок, який є бюджетним цільовим рахунком, з якого і повинні стягуватися кошти на вищезазначені виплати. Виплата вказаної суми повинна здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету України, а використання коштів, що виділяються з державного бюджету, не за цільовим призначенням є підставою для притягнення посадових осіб до юридичної відповідальності.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з винесеною постановою позивачем подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовують невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права. В обґрунтування апеляції посилались на те, що УПСЗН є бюджетною неприбутковою організацією та виконати рішення суду у встановлені строки не змогло з незалежних від нього обставин.

Сторони у судове засідання не зявились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що постановою підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області від 18 березня 2010 року ВП № 12481575 на управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації за невиконання без поважних причин рішення суду накладено штраф у розмірі 340,00 грн..

Суд першої інстанції, відмовляючи позивачеві у задоволенні позовних вимог, посилався на те, що згідно ст.87 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.

Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.76, яка передбачена главою 8 Закону України «Про виконавче провадження» «Виконання рішень у немайнових спорах» у разі невиконання без поважних причин вимог рішення суду державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання. Якщо після цього рішення не буде виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, а на боржника державним виконавцем накладається штраф у сумі двократного розміру витрат на проведення виконавчих дій у порядку, встановленому частиною другою статті 87 цього Закону.

Частина 2 статті 87 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.

Колегія суддів не погоджується з позицією відповідача та суду першої інстанції про те, що виконання рішення суду про стягнення суми недоплаченої щорічної разової допомоги як інваліду 2 групи до категорії «виконання рішень немайнового характеру» з наступних підстав.

Виконавчий лист №2а-3994/09/1270 було видано Луганським окружним адміністративним судом у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації про стягнення щорічної разової допомоги, як інваліду війни 2 групи за 2008р. виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком.

Таким чином, предметом вищевказаного спору було зобовязання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві суму грошової допомоги.

Майновими спорами є спори, що виникають при порушенні права власності на майно.

В свою чергу майном є матеріальні блага, які є об'єктом речових прав або сукупність майнових прав та обов'язків певної особи.

Немайнові спори спори щодо результатів творчої діяльності, службової та комерційної таємниці, ділової репутації та особистих немайнових благ людини.

Таким чином особисті немайнові права, пов'язані з майновими, регулюються авторським правом, правом промислової власності та позбавлені економічного змісту, не мають грошової оцінки.

Одже спірні правовідносини мають регулюватися главою 6 Закону України «Про виконавче провадження» - «Звернення стягнення на майно боржника - юридичної особи», згідно якого державний виконавець має право у разі добровільного невиконання рішення суду звернути стягнення на кошти боржника, що знаходяться в кредитних установах.

Управління праці та соціального захисту населення є неприбутковою бюджетною організацією. Кошти на виплату допомоги, в тому числі допомоги до 9 травня, надходять у вигляді субвенції з державного бюджету на розрахунковий рахунок «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», який є цільовим рахунком та використовується виключно на виплату зазначеної допомоги.

У звязку з браком коштів на вказаному рахунку та відсутністю бюджетних асигнувань позивачу неможливо було виконати рішення суду.

Згідно ст.51 ч.2 Бюджетного кодексу України відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів.

Колегія суддів вважає, що ненадходження асигнувань на виплату щорічної разової грошової допомоги є поважною причиною невиконання рішення суду, оскільки позивач самостійних коштів немає та є неприбутковою організацією.

Отже, відповідач при винесенні постанови про накладення штрафних санкцій діяв на підставі та в межах своїх повноважень, проте не у спосіб, що передбачений законодавством, з неправильним застосуванням норм права.

За таких обставин колегія суддів вважає, що позовні вимоги про скасування постанови відповідача про накладення штрафних санкцій підлягають задоволенню у повному обсязі.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив невідповідність висновків обставинам справи при вирішенні справи, порушив норми матеріального права, що призвело до прийняття помилкового рішення, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 160, 184, 195, 196, 198, 202, 207, 211, 212, ч.5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року по адміністративній справі № 2-а-9695/10/1270 задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року по адміністративній справі № 2-а-9695/10/1270 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про скасування постанови від 18.03.2010р. ВП №12481575- скасувати.

Прийняти нову постанову:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про скасування постанови від 18.03.2010р. ВП №12481575 задовольнити.

Скасувати постанову Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області про накладення штрафу від 18.03.2010 р. за виконавчим провадженням №12481575 у сумі 340 грн. (Триста сорок грн.)

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення. Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Судді