Ухвала суду № 16550716, 24.02.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2011
Номер справи
2а-10303/10/0570
Номер документу
16550716
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ЦЕНТРАЛЬНІ ЕЛЕКТРИЧНІ МЕРЕЖІ" ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ДТЕК ДОНЕЦЬКОБЛЕНЕРГО"
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2011 року справа №2а-10303/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Шишова О.О.

суддів Сіваченка І.В. , Дяченко С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року по справі № 2а-10303/10/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донецькобленерго» до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м.Горлівки про визнання недійсним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И Л А:

У квітні 2010 року ВАТ «Донецькобленерго» звернулось з адміністративним позовом до УПФУ в Центрально-міському районі м. Горлівки, в якому просили суд визнати недійсним та скасувати рішення відповідача від 21 грудня 2009 року № 1447/00130903, визнати протиправними дії відповідача щодо самовільної зміни у жовтні та листопаді 2009 року призначення платежу при сплаті позивачем страхових внесків за жовтень та листопад 2009 року в рахунок погашення інших платежів без рішення суду про стягнення цих платежів та без звернення у встановленому порядку до органу державної виконавчої служби про примусове стягнення зазначених платежів, зобовязати відповідача зарахувати сплачені позивачем страхові внески за жовтень та листопад 2009 року відповідно до призначення платежу, зазначеного у платіжних дорученнях.

В обґрунтування позову вказав, що Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків № 1447/00130903 від 21.12.2009 року. Згідно із зазначеним рішенням до структурної одиниці ВАТ «Донецькобленерго» на підставі п.2 ч.9 ст.106 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV були застосовані штрафні санкції у розмірі 24695,40 грн. та пеня у розмірі 864,50 грн.

Позивач вважає, що рішення «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків» є незаконним та винесеним Управлінням Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки в порушення законодавчих вимог щодо нарахування штрафу та пені на суми страхових внесків.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року по справі № 2а-10303/10/0570 позов задоволений.

Визнані дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки щодо самовільної зміни у жовтні та листопаді 2009 року призначення платежу при сплаті ЦЕМ ВАТ «Донецькобленерго» страхових внесків за жовтень та листопад 2009 року в рахунок погашення інших платежів. Визнані недійсними та скасовані рішення Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки № 1447/00130903 від 21.12.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки зарахувати сплачені ЦЕМ ВАТ «Донецькобленерго» страхові внески за жовтень та листопад 2009 року відповідно до призначення платежу, зазначеного у платіжних дорученнях.

З постановою суду не погодилось УПФУ в Центрально-міському районі м.Горлівки та зазначили, що судом першої інстанції при прийнятті рішення були порушені норми матеріального та процесуального права. В апеляційній скарзі вказали, що згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» вони правомірно зарахували суми страхувальника, в рахунок погашення суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості. Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

У судовому засіданні представник позивача заперечував проти апеляційної скарги та вказав, що суд першої інстанції правильно застосував норми процесуального та матеріального права. Просив залишити постанову без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003р. зі змінами та доповненнями, визначені принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки є субєктом владних повноважень, яке в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Законом України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 р. N 1261, Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах, районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. N 8-2 зі змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. N 442/6730.

Стаття 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. передбачає, що обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до абзацу 1 частини 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до частини 2 п.9 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) страхувальниками страхових внесків, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 % своєчасно не сплачених зазначених сум у разі затримки сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 % зазначених сум у разі затримки сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 % зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Згідно з п.8 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Отже, на підставі частини 2 п. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у відношенні Центральні електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго» було прийнято рішення № 1447/00130903 від 21.12.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким була нарахована сума штрафу у розмірі 24695,40 грн. та пеня в розмірі 864,50 грн. за період з 20.10.2009 року по 23.10.2009 року, з 20.11.2009 року по 24.11.2009 року.

Не погодившись із зазначеним рішенням, Центральні електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго» звернулося зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та Пенсійного фонду України, які залишили скаргу без задоволення рішеннями про результати розгляду скарги від 22.01.2010 за № 983/08 та від 07.04.2010 за № 5871/09-10.

Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються ЗУ № 1058 від 09.07.2003р. «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

У відповідності до п.4 ст.20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

Терміни сплати і обовязки страхувальника з цим повязані встановлені п.6 ст.20 Закону. Нормою закону передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

Згідно розрахунків фінансових санкцій та пені, карток особового рахунку страхувальника, встановлено, що штрафна санкції та пеня нараховані на страхові внески за базові звітні періоди вересень 2009 року та жовтень 2009 року.

Пунктом 9.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.99 зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні

документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно досліджень судової економічної експертизи встановлено, що відповідно до первинних документів по сплаті нарахованих (33.2%,4%) страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 428663,00 грн.

Відповідно до первинних документів по сплаті утриманих (2%) страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 31335,00 грн.

Усього за базовий звітний період жовтень 2009 року відповідно до первинних документів по сплаті нарахованих (33,2%, 4%) та утриманих (2%) страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 459998,00 грн.

Відповідно до первинних документів по сплаті нарахованих (33.2%,4%) страхових внесків за базовий звітний період листопад 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 373280,00 грн.

Відповідно до первинних документів по сплаті утриманих (2%) страхових внесків за базовий звітний період листопад 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 30760,00 грн.

Усього за базовий звітний період жовтень 2009 року відповідно до первинних документів по сплаті нарахованих (33,2%, 4%) та утриманих (2%) страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року було сплачено авансові платежі у сумі 404040,00 грн.

Таким чином, відповідно до первинних документів, наданих на дослідження, у жовтні та листопаді 2009 року були сплачені страхові внески, нараховані за базові звітні періоди жовтень та листопад 2009 року, в тому числі відповідно до п. 6 ст. 20 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» були сплачені авансові платежі за базові звітні періоди жовтень та листопад 2009 року.

Згідно карток особового рахунку страхувальника Центральні електричні мережі ВАТ «Донецькобленерго» по страхових внесках за базові звітні періоди жовтень та листопад 2009 року відображена недоїмка по внесках за ці періоди, але вищевказані поточні платежі по сплаті страхових внесків за базові звітні періоди жовтень та листопад 2009 року за даними карток не зараховувались в рахунок сплати штрафних санкцій та пені при наявності цієї недоїмки.

У разі несвоєчасної сплати страхувальником страхових внесків і наявності у нього заборгованості по сплаті недоїмки, штрафної санкції та пені, Законом встановлений порядок зарахування сум, що надходять від страхувальника. Норма п. 5 ст. 106 Закону складається із двох гіпотез та двох диспозицій.

Перша диспозиція статті визначає дії органу Пенсійного фонду по зарахуванню сум, що надходять від страхувальника або державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки. В цьому випадку, тобто коли страхувальник визначає призначення платежу на сплату недоїмки, суми страхових внесків, що надійшли погашають суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

В тому ж випадку, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Таким чином, норми другої диспозиції п.5 ст.106 Закону встановлюють черговість погашення страхувальниками різних складових частин заборгованості перед Пенсійним фондом, але не встановлюють залежність від дати виникнення заборгованості. Тобто, поки у страхувальника існує заборгованість по сплаті страхових внесків (недоїмка), поточні платежі не повинні зараховуватись у сплати фінансових санкції та пені.

Отже, виходячи з висновків судово-економічної експертизи, встановлено, що при дослідженні первинних документів ЦЕМ ВАТ «Донецькобленерго» по сплаті страхових внесків за базові звітні періоди жовтень, листопад 2009 року несвоєчасної сплати страхових внесків не встановлено, у звязку із чим розмір штрафних санкцій та пені, нараховані у рішенні № 1447/00130903 від 21.12.2009 за несвоєчасну сплату страхових внесків за базовий звітний період жовтень 2009 року не відповідає первинним документам.

Окрім того встановлено, що сплачені страхові внески за базовий звітний період жовтень 2009 року зараховані за даними карток по особовим рахункам в погашення недоїмки за страхові внески за базовий звітний період вересень 2009 року та за даними якої складено Розрахунки фінансової санкції та пені, що не відповідає первинним документам бухгалтерського обліку ЦЕМ ВАТ «Донецькобленерго» по сплаті страхових внесків.

Посадові особи органів Пенсійного фонду України зобовязані дотримуватись Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи Пенсійного фонду функцій та повною мірою використовувати надані їм права (ст.63 Закону України № 1058 від 09.07.03р. «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»). Змінюючи призначення платежу на свій розсуд без повідомлення позивача, відповідач діяв з перевищенням своїх повноважень.

У пункті 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних стравах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відвідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем не доведена правомірність своїх дій по зарахуванню поточних платежів страхувальника в рахунок штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості виникнення заборгованості по їх сплаті.

Суд першої інстанції вказав, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату(неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків є прийнятими з порушенням норм діючого законодавства та підлягає визнанню протиправним, з чим погоджується колегія суддів, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 22 п. 22.4 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» із змінами і доповненнями, внесеними від 27 квітня 2007 року N 997-V при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.

Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» надає органу Пенсійного фонду України зараховувати в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій сплачені поточні суми страхових внесків, але єдиною підставою для застосування фінансових санкцій та нарахування пені в даному випадку може бути тільки несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, чого за базові звітні періоди жовтень, листопад 2009 року не встановлено.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.

Повний текст рішення складений 28 лютого 2011 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центрально-міському районі м. Горлівки на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року по справі № 2а-10303/10/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року по справі № 2а-10303/10/0570 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддяО.О.Шишов

Судді:І.В.Сіваченко

С.П.Дяченко