Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2011 року справа №2а-28109/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Казначеєва Е.Г.
суддів Яманко В.Г. , Васильєвої І.А.
при секретарі Дровникова К.В, за участю представника позивача ОСОБА_2, за довіреністю від 13.12.2010 року, представника відповідача ОСОБА_3, за довіреністю від 04.01.2011 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-28109/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські промислові ресурси» до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002352303/15687/10 від 29.11.2010р. з моменту прийняття,-
ВСТАНОВИЛА:
10 грудня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Українські промислові ресурси» звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002352303/15687/10 від 29.11.2010р. з моменту прийняття.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на неправомірність застосування до нього штрафних санкцій в сумі 6 546,55 грн. спірним рішенням за порушення статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі Закон № 265), оскільки податковим органом під час перевірки необґрунтовано встановлено невідповідність суми готівки на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій (РРО), а саме, перевіряючими помилково складено залишок суми по РРО 5,00 грн., що внесена шляхом службового внесення на початку робочого дня та готівку, що знаходилась в касі підприємства (окремій секції сейфу) 1 309,31 грн., яка використовується для забезпечення власних потреб в рамках встановленого ліміту, яка обліковується окремо та повністю відповідає первинним документам та касовій книзі. Позивач зазначає, що каса підприємства, у відповідності до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за № 40/10320, - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів. Тому позивач може тримати в касі в позаробочий час готівку в межах встановленого ліміту. Касові операції здійснюються позивачем і за допомогою РРО так із застосуванням касових ордерів, видаткових відомостей, розрахункових документів тощо, тому на підприємстві існують окремі каси для РРО та окрема каса для інших операцій з готівкою.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року позовні вимоги позивача задоволені повністю, в результаті чого визнано недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції № 0002352303/15687/10 від 29.11.2010р. .
Відповідач подав апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 у адміністративній справі № 2а-28109/10/0570.
Як зазначено у апеляційної скарзі, позивач вважає, що при прийнятті рішення судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального та процесуального права, не враховані всі обставин по справі.
В обґрунтуванні апеляційної скарги відповідач зазначає, що позивачем порушено норма пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (надалі Закон № 265), оскільки під час перевірки ОСОБА_4 (до обовязків якої входить ведення касових операцій) власноруч перерахувала та переписала окремо по купюрам всю готівку, яка знаходилась на момент перевірки на місці проведення розрахункових операцій. Актом перевірки, який є належним доказом по справі встановлено факт незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 1 309,31 грн.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши сторін, перевіривши матеріали справи та доводи викладені в апеляційній скарзі, вважає, що остання не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції залишенню без змін з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Українські промислові ресурси» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Донецької міської ради 06.03.1999р., включене до ЄДРПОУ за номером 30415558 (а.с. 10, 11), знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Будьонівському районі м. Донецька.
25 листопада 2010 року працівниками Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька була проведена планова перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено акт від 25.11.2010р. № 3637/05/61/23/30415558 (а.с. 8, 9).
Висновком акту перевірки визначено, що позивачем порушено пункт 13 статті 3 Закону № 265, а саме: невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній у денному звіті РРО в сумі 1 309,31 грн.
Відповідачем складено акт інвентаризації наявних коштів на місці проведення розрахунків від 25.11.2010р., яким встановлено залишок готівки у касі позивача в сумі 1 314,31 грн. (а.с. 95-97).
За наслідками перевірки відповідачем було прийнято спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.11.2010р. № 0002352303/15687/10, яким до позивача застосована штрафна санкція у відповідності до статті 22 Закону № 265 на суму 6 546,55 грн. за порушення пункту 13 статті 3 наведеного Закону № 265.
Згідно пункту 2.2.13. акту перевірки та опису наявності коштів станом на 25.11.2010р. сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 1 314,31 грн., а сума, яка зазначена в денному звіті РРО - 5,00 грн. Невідповідність становить 1 309,31 грн.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону № 265, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
Згідно ст..22 Закону №265, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На підприємстві позивача ведеться касова книга, до якої вносяться надходження і видача готівки з каси підприємства (а.с. 49, 50).
Відповідно до пункту 1.2. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за № 40/10320, касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі. Згідно із пунктом 2.6. цього Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Відповідно до пунктів 4.1., 4.2. глави 4 цього Положення з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу. Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Відповідно до пункту 2.8. цього Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Як встановлено судом першої інстанції, Наказом заступника генерального директора ТОВ «Українські промислові ресурси» від 30.08.2007р. б/н, встановлено, що для денної виручки від реалізації, проведеної через РРО до оприбуткування їх в касі підприємства використовується ячейка сейфу № 1, а для зберігання каси, касових документів ячейка № 2 (а.с. 35).
Станом на 24.11.2010р., залишок в касі підприємства позивача становив 1 314,31 грн. (арк. справи 50), тобто, в межах ліміту каси 5 495,00 грн., встановленого наказом адміністративного директора ТОВ «Українські промислові ресурси» від 02.11.2009р. № 44 «Про затвердження ліміту каси» (а.с. 38). 24.11.2010р. виручка від реалізації в сумі 8 879,78 грн. (136,82 грн. + 8 742,96 грн.), яка вилучена з касового апарату була здана до каси підприємства, що посвідчується записом у касовій книзі (а.с. 50).
25.11.2010р., наступного дня після виконання Z-звіту за 24.11.2010р. (а.с. 45), позивачем здійснена операція внесення готівки в сумі 5,00 грн., у відповідності до пункту 4.5. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 107/5298, згідно з яким унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Згідно із п. 1 зазначеного Порядку, Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції "службового внесення" або "службової видачі" сум готівки.
Враховуючи викладене, колегія судів приходить до висновку, що податковим органом помилково встановлено суму невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків 1 314,31 грн., оскільки ця сума є залишком каси, яка є оприбуткованою готівкою у встановленому чинним законодавством порядку, тобто, після оприбуткування виручки від реалізації, проведеної через РРО 24.11.2010р. в сумі 8 879,78 грн. та спрямування її в подальшому в касу підприємства.
Суд першої інстанції обґрунтовано посилався на ту обставину, що відповідачем не враховано пояснення ОСОБА_4 до обовязків якої входить ведення касових операцій (а.с.98), відповідно до якого 24.11.2010р. кошти, після обнуління касового апарату були здані до каси підприємства по приходним касовим ордерам, а 25.11.2010р. розрахунки через касовий апарат не проводилися. Зазначене також підтверджується Z-звітом № 699 за 24.11.2010р. на суму 8 879,78 грн. (а.с. 45), випискою із книги обліку розрахункових операцій за 24.11.2010р. та 25.11.2010р. (а.с. 44) та випискою із касової книги позивача за 24.11.2010р. та 26.11.2010р. (а.с. 49, 50).
В матеріалах справи міститься постанова Будьонівського районного суду м. Донецька від 24.12.2010р. № 3-3063/10 (а.с. 101), якою закрито провадження по справі за протоколом про адміністративне правопорушення, складеному ДПІ в Будьонівському районі у відношенні головного бухгалтера позивача ОСОБА_5. В постанові зазначено, що з наданих ТОВ «Українські промислові ресурси» документів вбачається, що сума 1 309,31 грн. є грошовими коштами, які надійшли до каси підприємства до 25.11.2010р., повністю були оприбутковані по касі, знаходилися не на місці проведення розрахунків через реєстратор розрахунків операцій, тому справа підлягає закриттю у відповідності до ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у звязку із відсутністю в діях головного бухгалтера складу адміністративного правопорушення. Зазначена постанова не була оскарження відповідачем, та набрала законної сили у порядку ст. 291 КУпАП.
Відповідно до частини 4 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду у справі про адміністративний проступок, яка набрала законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Колегія суддів не приймає посилання відповідача, що доказом виявленого під час перевірки порушення є пояснення ОСОБА_4, яка працює в ТОВ «Українські промислові ресурси» та здійснює касові операції, оскільки ці пояснення містять в собі протилежні твердження, які досліджені судом першої інстанції та колегією суддів та не доводять вини позивача в скоєні порушень встановлених в акті перевірки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податковим органом у відповідності до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не доведено порушення позивачем пункту 13 статті 3 Закону № 265 і, як наслідок, правомірність застосування штрафних санкцій на підставі статті 22 наведеного Закону спірним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.11.2010р. № 0002352303/15687/10 на суму 6 546,55 грн..
За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає, що постанова суду першої інстанції винесена законно та обґрунтовано, апеляційна скарга відповідача, не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-28109/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2011 року у адміністративній справі № 2а-28109/10/0570 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено 25 лютого 2011 року
Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв
Судді: В.Г.Яманко
І.А.Васильєва