Ухвала суду № 16550139, 23.02.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2011
Номер справи
2а-25115/10/0570
Номер документу
16550139
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чекменьов Г.А.

Суддя-доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2011 року справа №2а-25115/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Геращенка І.В.

суддів Попова В.В. , Компанієць І.Д.

при секретарі судового засідання Дегтярьовій А.М.

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_2 за довір. від 30.12.2010 року

від відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”

на постанову Донецького окружного адміністративного суду

від 25.12.2010 року

у справі № 2а-25115/10/0570

за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу”

до відповідачів Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області

про скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису № 000121 від 30.09.2010 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2010 року у справі № 2а-25115/10/0570 (суддя Чекменьов Г.А.) у задоволені позовної заяви відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, а саме: ст. 108 Цивільного кодексу України, ст. 59 Господарського кодексу України, ст. ст. 123, 125, 126, 141 Земельного кодексу України, ст. ст. 159, 161 КАС України.

Зазначає, що КП Компанія “Вода Донбасу”використовує землю з метою надання послуг водопостачання та водовідведення споживачам Донецької області по збитковим тарифам, які унеможливлюють швидке переоформлення державних актів на право постійного користування землею. Земельна ділянка обліковується самим відповідачем за КП Компанія “Вода Донбасу”, що підтверджується витягом з технічної документації та свідчить про здійснення правонаступництва.

Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та невсебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.

У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заперечення на апеляційну скаргу.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, колегія суддів встановила.

Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”, ідентифікаційний код 00191678, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради згідно довідки з ЄДРПОУ від 13.05.2010 року.

Рішенням Донецької обласної ради від 21.12.2006року № 5/7-145 перейменовано Державне обласне комунальне підприємство “Донецькоблводоканал” в комунальне підприємство “Донецькоблводоканал”.

Відповідно до Статуту (з урахуванням змін), затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 29 грудня 2007 року № 192р, КП Компанія “Вода Донбасу” є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчормет” та Комунального підприємства “Донецькоблводоканал”, у тому числі за раніше отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП Компанія “Вода Донбасу”.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.09.2010року державним інспектором Державної інспекції з контрою за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Шахтарському районі встановлено, що Шахтарським ВУ ВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” використовується земельна ділянка площею 0,0596 га. без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації, в порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

На підставі акту перевірки відповідачем складений припис від 30.09.2010року №000121 про усунення виявлених недоліків земельного законодавства України у 30 денний термін.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, апелянт вказує тільки на порушення норм матеріального права.

Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Згідно Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Тобто, відповідач є органом владних повноважень, який здійснює державний нагляд за використанням та охороною земель.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;

додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;

дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель;

дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;

додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю;

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо:

приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України;

припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;

в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;

г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів;

ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель;

д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;

е) вирішення інших питань відповідно до закону.

Як вбачається з ст. 10 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель”, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до міліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;

передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину;

проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;

звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.

У відповідності до п. 5 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 12.12.2003 № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1223/8544, державним інспектором, 17.09.2010 було проведено планову перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства на території Шахтарського району КП «Компанія «Вода Донбасу».

За результатами проведеної перевірки встановлено - КП «Вода Донбасу» використовує земельну ділянку, площею 0,0596 га., м. Шахтарськ Донецької області із земель промисловості Шахтарської міської ради без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації, що є порушення статей 125, 126 Земельного кодексу України.

На підставі п. 6.2 Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, з метою усунення наслідків виявленого порушення, зазначеного в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.09.2010 року, державний інспектор видав КП «Компанія «Вода Донбасу» припис від 30.09.2010 № 000121 про їх усунення. Термін усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше ніж 30 днів.

Стаття 125 Земельного кодексу України визначає виникнення права на земельну ділянку, та встановлює, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 126 Земельного кодексу України, в редакції, діючий на час прийняття відповідачем спірного припису, стосовно документів, що посвідчують право на земельну ділянку, передбачає наступне:

1. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

2. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:

а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;

б) свідоцтвом про право на спадщину.

3. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

4. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

6. При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

Орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.

У разі зміни співвласника або набуття права спільної власності на земельну ділянку орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, також вносить зміни до державного акта на право власності на землю щодо співвласників земельної ділянки.

7. Відчуження частини земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку здійснюється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.

8. У разі якщо державним актом на право власності на земельну ділянку було посвідчено право власності на декілька земельних ділянок, відчуження однієї з цих ділянок здійснюється після виготовлення державного акта, що посвідчує право власності на кожну з цих ділянок.

9. Державний акт на право власності та право постійного користування земельною ділянкою видається на одну земельну ділянку.

Право постійного користування на декілька земельних ділянок, наданих під будівництво та обслуговування лінійних об'єктів (доріг, трубопроводів, ліній електропередачі та зв'язку), може посвідчуватися одним державним актом.

Листом Державного комітету України по земельним ресурсам від 02.08.2004 року № 14-22-6/6835 зазначено, що переоформлення правовстановлюючих документів на землю при реорганізації підприємства має здійснюватися одночасно з реорганізацією.

Таким чином, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,0596 га від 23.05.2003р. серія I-ДН № 007059 до теперішнього часу не переоформлений на КП Компанія “Вода Донбасу”, тому вимоги припису відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області від 30.09.2010 року № 000121 є обґрунтованими та правомірними, орган владних повноважень діяв в межах наданих повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.

На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, Земельним кодексом України, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2010 року у справі № 2а-25115/10/0570 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2010 року у справі № 2а-25115/10/0570 за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису № 000121 від 30.09.2010р - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 23.02.2011 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 25.02.2011 року.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді В.В. Попов

І.Д. Компанієць