Головуючий у 1 інстанції - Головіна К.І.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2011 року справа №2а-6683/09/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання Іванченко О.В.
за участю:
представника позивача не зявився
представників відповідача Заікіна О.Г., Тернинко С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року по справі № 2а-6683/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року,-
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2009 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року по справі № 2а-6683/09/0570 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Словянська виробнича компанія» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року було задоволено, а саме:
скасовано податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області № 0000112342/0 від 08.04.2009 року;
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
У березні 2010 року Слов'янською ОДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка ТОВ «СВК» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок майбутніх платежів за січень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за червень, липень, листопад, грудень 2007 року, січень 2008 року. Результати перевірки були відображені у акті перевірки Слов'янської ОДП1 № 2220/23-4-32799499 від 30.03.2009 року.
Перевіркою встановлено, що позивачем порушено п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166 платником податку завищено бюджетне відшкодування за січень 2009 року на суму - 634 486,00 грн. та завищено залишок від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72 828,00 грн. (а.с. 17-18).
В акті перевірки податковим органом зазначено, що відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за листопад 2008 року залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 2201729 грн. Згідно з актом позапланової виїзної перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року № 627/23-4-32799499 від 29.01.2009 року підтверджено залишок від'ємного значення за жовтень 2008 року, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі 1222318 грн. Таким чином, платником податку перенесено до рядків 23, 23.2 декларації з ПДВ за листопад 2008 року значення рядку 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 2201729 грн., що не відповідає даним декларації з ПДВ попереднього звітного періоду у сумі 1222318 грн., та призвело до завищення відємного значення по рядкам 23, 24, 26 декларації з ПДВ за листопад 2008 року на суму 979 411 грн.
Відповідно до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року залишок відємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (з урахуванням даних акту про результати документальної невиїзної перевірки № 999/15-2/32799499 від 13.02.2009 року), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, складає 0 грн. Таким чином, платником податку не перенесено до рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року значення рядків 22.2, 26 декларації з ПДВ попереднього звітного періоду на загальну суму 1428231 грн., що призвело до заниження відємного значення по рядку 23 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 1428231 грн., до заниження рядку 24 декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 741649 грн. та завищення суми, що підлягає сплаті до бюджету за результатами поточного звітного періоду з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду на 686582 грн.
За результатами даної перевірки фактичне значення рядків 24, 26 декларації з ПДВ за грудень 2008 року складає 741649 грн. (а.с.15).
08.04.2010 року на підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення рішення № 0000112342/0 від 08.04.2009 року, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486 грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 190345, 80 грн. (а.с. 6).
Пункт 7.7 вказаної статті Закону передбачає порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.
Згідно пп. 7.7.1 ст. 7 Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2 Закону передбачено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.3 ст. 7 Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Згідно пп. 7.7.4 ст. 7 Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Відповідно до 7.7.7 ст. 7 Закону, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетною відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Сума податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою) визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пп. 7.7.1 ст. 7 Закону «Про ПДВ», така сума спочатку враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Статтею 17 цього ж Закону (п. 17.2) передбачено, що платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої декларації, то він має право або надати уточнюючий розрахунок, або зазначити уточнені показники у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Відповідно до Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 року, платник податку має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі декларації за будь-який наступний звітний (податковий) період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Такий спосіб самостійного виправлення платником помилки може бути застосований у разі виправлення у декларації звітного (податкового) періоду помилок лише однієї раніше поданої декларації.
Згідно пп. 4.5 Порядку після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками.
Пункт 5 Порядку передбачає заповнення податкової декларації, зокрема, у розділі ПІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкової декларації з податку на додану вартість. Так, згідно цього розділу позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду вказується в рядку 18.1, від'ємне значення у рядку 18.2 розділу ПІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» декларації з податку на додану вартість такого звітного періоду. Якщо в результаті розрахунку значення різниці рядків 18 і 19 більше 0, то платник повинен заповнити рядок 20 декларації, якщо менше 0, то заповнюється рядок 21 декларації.
Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, вказується в рядку 27 декларації. Зарахування від'ємного значення різниці поточного звітного (податкового) періоду спочатку відбувається у зменшення суми податкового боргу шляхом відображення такої суми в рядку 22.1 декларації. Залишок від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 18.2 та 22.1) включається до рядка 22.2 розділу III «Розрахунки з бюджетом за звітний період» декларації. Цей залишок від'ємного значення в наступному звітному періоді переноситься до рядка 23.1 декларації разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (значення рядка 23) в першу чергу погашатиме податкові зобов'язання поточного звітного періоду. Залишок такого від'ємного значення, який не буде погашений податковими зобов'язаннями (різниця між значеннями рядків 23 і 20), переноситься до рядка 24 декларації та може бути відшкодований платнику податку у разі виконання інших умов щодо відшкодування, встановлених Законом. Частина значення рядка 24, яка може бути відшкодована, визначається в Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). Частина рядка 23.1, яка не може бути відшкодована в цьому звітному періоді (відсутня оплата), разом з іншими складовими залишку від'ємного значення (різниця між значеннями рядків 24 і 25, яка переноситься до рядка 26) послідовно переноситься до податкового кредиту кожного наступного звітного періоду (відображається в рядку 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду) до моменту отримання платником права на бюджетне відшкодування (оплати) або погашення податковими зобов'язаннями.
Платник податку приймає самостійне рішення щодо напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів). Зазначене рішення вказується платником податку у податковій декларації шляхом відображення або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість.
Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов'язаний подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Одним уточнюючим розрахунком може бути виправлено помилки лише однієї раніше поданої декларації. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Як визначено вказаним Порядком, виправлення помилок самостійно виявлених платником податку у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, провадиться шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, у якому зазначається зменшення "-" по рядку 8.6 або збільшення "+" по рядку 8.5 суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, яка переноситься до рядка 23.4 (23.3) розділу ІІІ «Розрахунки з бюджетом за звітний період» податкової декларації з ПДВ наступного звітного періоду та разом з іншими складовими залишку від'ємного значення враховується при розрахунку показників «залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» (рядок 23 декларації), «залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду» (рядок 24 декларації), «залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» (рядок 26) податкової декларації з ПДВ наступного звітного періоду. Рядок 23.5 (23.4) податкової декларації з податку на додану вартість призначений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.
Керуючись вказаним Порядком, позивач здійснив коригування показників податкової звітності попередніх податкових періодів шляхом подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а саме:
- у грудні 2008 року сума коригування за податкові періоди грудень 2007 року, січень, березень, квітень, травень, червень, серпень, вересень, жовтень 2008 року (зменшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1 178 148 грн.;
- у січні 2009 року сума коригування за податковий період грудень 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала - 65 084,00 грн.;
- у лютому 2009 року сума коригування за податковий період листопад 2008 року (збільшення суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду), яка переноситься до рядка 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду склала 1 255 105,00 грн.
Слов'янською ОДПІ за результатами перевірки зроблені висновки про те, що виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, повинно провадитись шляхом коригування показників податкових декларацій та показників, зазначених в уточнюючих розрахунках податкових зобов'язань з податку на додану вартість, тобто шляхом згортання даних податкових декларацій та уточнюючих розрахунків.
В звязку з тим, що актом перевірки ОДПІ від 30.03.2009 року при визначенні ТОВ «Слов'янська виробнича компанія» податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року порушень не встановлено, суд призначав судово-економічну експертизу з питань щодо правильності нарахування сум бюджетного відшкодування, зазначених у податкових декларації з податку на додану вартість за листопад, грудень 2008 року, січень 2009 року.
Згідно висновків судово-економічної експертизи № 5502/24-6906/25 завищення бюджетного відшкодування за січень 2009 року на суму - 634 486,00 грн. та завищення залишку від'ємного значення по рядку 26 декларації з ПДВ за січень 2009 року на суму - 72 828,00 грн. не підтверджуються у повному обсязі, тобто є документально необґрунтованими.
Розрахунок суми бюджетного відшкодування, визначений позивачем в додатку № 3 до декларації з ПДВ за січень 2009 року у сумі - 817 069 грн. підтверджується у повному обсязі, тобто є документально обґрунтованим (т. 1 а.с. 179-207).
Згідно висновків експерта, виправлення помилок у показниках податкової звітності з ПДВ попередніх податкових періодів, провадиться шляхом подання уточнюючого розрахунку, у якому зазначається зменшення «-» по рядку 8.6 або збільшення «+» по рядку 8.5 суми, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, яка переноситься до рядка 23.4 (23.3) податкової декларації з ПДВ та разом з іншими складовими залишку від'ємного значення враховується при розрахунку показників рядків 23, 24,26 декларації, що передбачено формою податкової декларації з податку на додану вартість, Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Словянська ОДПІ неправомірно зменшила позивачу бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2009 року в сумі 634486 грн. та застосувала штрафну.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року по справі № 2а-6683/09/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2010 року по справі № 2а-6683/09/0570 залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала у повному обсязі складена 26 січня 2011 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська