Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2011 року справа №2а-7458/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шишова О.О.
суддів Сіваченка І.В. , Дяченко С.П.
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого:Шишова О.О.
суддівСіваченко І.В, Дяченко С.П.
при секретарі судового засідання:Козловій О.М.
за участю представника позивача Труфманова В.М.
представника відповідача Берест Н.С.
розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року по справі № 2а-7458/10/1270 за позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2010 року ДП «Луганськвугілля» звернулись з адміністративним позовом до СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Луганську, в якому просили суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення відповідача від 20 вересня 2010 року № 0001698012/0.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.
20.09.2010 Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Луганську на підставі акту перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 про результати невиїзної перевірки з питань достовірності нарахування податку на додану вартість за період з 01.04.2010 по 31.05.2010 було винесено податкове повідомлення - рішення №0001698012/0, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 139383,50 грн., у тому числі за основним платежем 98787 грн., за штрафними санкціями - 40596,50 грн.
Зазначає, що в акті перевірки був зроблений неправомірний висновок, що у складі податкового кредиту ДП «Луганськвугілля» заявлені операції по взаємовідносинам із контрагентами, що не були відображені у податкових зобов'язаннях відповідних періодів цих контрагентів та встановлено порушення позивачем п.п.7.2.3. п. 7.2.п.п. 7.5.1. п. 7.5. п.п.7.7.1. п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п.5.9.1. п.5.10. ст.5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість», затвердженого Наказом ДПА України від 30 травня 1997року № 166, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього на суму 98786,45 грн., у тому числі за квітень 2010 року на 10816,86 грн., за травень 2010 року на 87969, 59 грн., оскільки діюче законодавство не містить жодного посилання на таку підставу для відмови у праві на податковий кредит, як порушення податкової дисципліни, вчинене контрагентом платника податку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року по справі № 2а-7458/10/1270 позов задоволений.
Визнано протиправним та скасованоподаткове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську від 20 вересня 2010 року № 0001698012/0.
З постановою суду не погодилось СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Луганську та зазначили, що судом першої інстанції при прийнятті рішення були порушені норми матеріального та процесуального права. В апеляційній скарзі вказали, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми Закону України «Про податок на додану вартість». Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на органи державної податкової служби покладено обовязки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства.
Згідно ст. ст. 10, 11 зазначеного Закону до компетенції державних податкових інспекцій віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобовязана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Встановлено, що Державне підприємство «Луганськвугілля», ід. код 32473323, зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 за № 13821200000000520 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Державне підприємство «Луганськвугілля» перебуває на податковому обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську з 06.06.2003 року та є платником податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 16033049 від 24.06.2003 року.
Згідно ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи ДПС у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, зокрема мають право:
- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі);
- застосовувати до платників податків фінансові санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 1.2. Наказу № 327 від 10.08.2005, яким затверджено Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства" невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Відповідно до п. 1.3. Наказу № 327 за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності субєктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства довідка.
Встановлено, що 07.09.2010 року на підставі п.1 та 4 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» старшим державним податковим ревізором-інспектором, інспектором податкової служби ІІ рангу сектору перевірок платників податків відділу податкового супроводження підприємств вугільно-енергетичної галузі Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську була проведена невиїзна документальна перевірка позивача з питань достовірності нарахування податку на додану вартість за період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року, за результатами якої складено акт № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року (а.с.11-17).
Згідно акту перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року, в ході її проведення встановлено наступне.
За період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року ДП «Луганськвугілля задекларовано податкових зобовязань по податку на додану вартість у сумі 21019345 грн.
За період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року ДП «Луганськвугілля задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 12436019 грн.
Перевіркоюповноти визначення податкового кредитуза період з01.04.2010 року по 31.05.2010 року встановлено його завищення всього у сумі 98786,45 грн., в тому числі за квітень 2010 року в сумі 10816,86 грн., за травень 2010 року в сумі 87969,59 грн.
Перевіркою достовірності відображених показників у поданих деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10-17) за квітень 2010р., травень 2010р. встановлено завищення задекларованих ДП «Луганськвугілля» у рядку 10.1 декларацій «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження) з ПДВ на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій які підлягають оподаткуванню за ставкою 20%» показників за квітень 2010р. у сумі 10816,86 грн., за травень 2010 року в сумі 87969,59 грн.
Згідно даних розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів та звітної форми «Деталізованої інформації по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» за перевіряємий період встановлено розбіжності у податкових зобовязаннях:
- по взаємовідносинам з ТОВ «ТД Проминвестгрупп» за квітень 2010 року в сумі 10816,86 грн.
- по взаємовідносинам з ТОВ «Торгова група «Восток» за травень 2010 року в сумі 67605,59 грн.;
- по взаємовідносинам з Підприємством «Сприяння-Сервіс» громадської організації «Сприяння розвитку підприємства, малого та середнього бізнесу, захист платників податків «Сприяння», за травень 2010 року в сумі 11500,00 грн.;
- по взаємовідносинам з ТОВ «ТД «Ясинуватський Машзавод Імпекс» за травень 2010 року в сумі 8864,00 грн.;
Згідно акту перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року, в ході проведення перевірки своєчасності відображення в обліку звітності операцій по господарських відносинах з контрагентами ДП «Луганськвугілля» були надані наступні документи:
1.ТОВ «ТД «Проминвестгрупп»:
- податкова накладна № 010401 від 01.04.2010 на суму 5040,00 грн. в т.ч. ПДВ 840,00 грн.
- податкова накладна № 060401 від 06.04.2010 на загальну суму 32412,00 грн. в т.ч. ПДВ 5402,00 грн.;
- податкова накладна № 090401 від 09.04.2010 на загальну суму 5740,00 грн. в т.ч. ПДВ 956,68 грн.;
- податкова накладна № 130401 від 13.04.2010 на загальну суму 5851,20 грн. в т.ч. ПДВ 975,20 грн.;
- податкова накладна № 260402 від 26.04.2010 на загальну суму 5040,00 грн. в т.ч. ПДВ 840,00 грн.;
- податкова накладна № 290402 від 29.04.2010 на загальну суму 10817,90 грн. в т.ч. ПДВ 1802,98 грн.;
2. ТОВ «Торгова група «Восток»:
- податкова накладна № 129 від 31.05.2010 на загальну суму 46655,35 грн. в т.ч. ПДВ 7775,89 грн.;
- податкова накладна № 103 від 14.05.2010 на загальну суму 49195,99 грн. в т.ч. ПДВ 8199,33 грн.;
- податкова накладна № 104 від 17.05.2010 на загальну суму 31500 грн. в т.ч., ПДВ 5250 грн.;
- податкова накладна № 105 від 17.05.2010 на загальну суму 35214,76 грн. в т.ч. ПДВ 5869,13 грн.;
- податкова накладна № 110 від 21.05.2010 на загальну суму 49174,99 грн., в т.ч. ПДВ 8195,83 грн.;
- податкова накладна № 111 від 21.05.2010 на загальну суму 17554,50 грн. в т.ч. ПДВ 2925,75 грн.;
- податкова накладна № 116 від 26.05.2010 на загальну суму 49195,99 грн. в т.ч. ПДВ 8199,33 грн.;
- податкова накладна № 98 від 12.05.2010 на загальну суму 17131,50 грн. в т.ч. ПДВ 2855,25 грн.;
- податкова накладна № 99 від 12.05.2010 на загальну суму 61152 грн. в т.ч. ПДВ 10192,00 грн.;
- податкова накладна № 128 від 31.05.2010 на загальну суму 48858,50 грн. в т.ч. ПДВ 8143,08 грн.;
3. Підприємство «Сприяння-Сервіс» громадської організації «Сприяння розвитку підприємства, малого та середнього бізнесу, захист платників податків «Сприяння»:
- податкова накладна № 07-05-10-01 від 07.05.2010 на загальну суму 69000,00 грн. в т.ч. ПДВ 11500,00 грн.;
4. ТОВ «ТД «Ясинуватський Машзавод Імпекс»:
- податкова накладна № 35 від 21.05.2010 на загальну суму 7104,00 грн., в т.ч. ПДВ 1184,00 грн.;
- податкова накладна № 32 від 14.05.2010 на загальну суму 46080,00 грн. в т.ч. ПДВ 7680,00 грн.
Згідно акту перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року, в ході її проведення до ГВПМ СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську направлено лист № 16148/7/08-216 від 02.09.2010р. щодо надання оперативної інформації з документальним підтвердженням щодо фінансово-господарської діяльності СГД, по яким ДП «Луганськвугілля» було занижено податкові зобовязання за період з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року. У відповідь на запит СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську було надано відповідь щодо ознак транзитності ТОВ «ТД Проминвестгрупп», ТОВ «Торгова група «Восток», Підприємство «Сприяння-Сервіс» громадської організації «Сприяння розвитку підприємства, малого та середнього бізнесу, захист платників податків «Сприяння», ТОВ «ТД «Ясинуватський Машзавод Імпекс» мають ознаки «транзитності» та відсутності обсягів продажу.
Згідно висновку акту перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року перевіркою встановлено порушення ДП «Луганськвугілля» п.п.7.2.3 п. 7.2, п.п. 7.5.1 п. 7.5, п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 №168/97 - ВР «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями), п.п. 5.9.1, п.5.9, п.5.10, ст.5 «Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість», затвердженого Наказом ДПА України від 30 травня 1997 № 166 (із змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 98786,45 грн., у тому числі за квітень 2010 року на 10816,68 грн., за травень 2010 року на 87969,59 грн.
Згідно листа відповідача від 15 вересня 2010 року № 16993/10/08-217 за результатами розгляду заперечень ДП «Луганськвугілля» на акт невиїзної документальної перевірки № 1092/08-2/32473323від 07.09.2010 року, останнього повідомлено, що заперечення є такими, що суперечать нормам чинного законодавства та не підлягають задоволенню.
Встановлено, що 20.08.2010м на підставі акту невиїзної документальної перевірки № 1092/08-2/32473323 від 07.09.2010 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську прийнято податкове повідомлення рішення №0001698012/0, яким визначено суму податкового зобовязання ДП «Луганськвугілля» з податку на додану вартість у розмірі 139383,50 грн., у тому числі за основним платежем 98787 грн., за штрафними санкціями - 40596,50 грн. (а.с.10).
Відповідно до п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податків у звітному періоді у звязку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обороту) та основних фондів або нематеріальних активів, що підлягають амортизації.
Тобто, до складу податкового кредиту звітного періоду відносяться суми податку, сплачені в ціні товару при його придбанні, якщо платник податку мав підстави включити витрати на придбання товару до складу валових витрат відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Згідно п. 7.5 Закону України «Про податок на додану вартість» датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Єдине обмеження включення суми податку у звязку із придбанням товарів, містить підпункт 7.4.5. пункту 7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», яким передбачено, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Наявність у платника податку (позивача у справі) виданої йому продавцем товару податкової накладної, оформленої з дотриманням вимог чинного законодавства, і сплата продавцю вартості товару з податком на додану вартість є достатніми підставами для визначення податкового кредиту.
Відповідно до Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 (далі - Порядок № 166), платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, повинні відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 3.4 Порядку), оскільки, як визначено пунктом 2 статті 3 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції, що наявність або відсутність розбіжностей між сумами податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів не є самостійною підставою для визнання угод нікчемними.
Позивачем було надано всю первинну документацію, на підставі якої здійснювалася господарська діяльність за період, протягом якого сформовано податковий кредит за квітень-травень 2010 року, яка, за своєю формою та змістом відповідає вимогам закону.
Дійсність угод, укладених між ДП «Луганськвугілля» та його контрагентами, підтверджується належним чином оформленими податковими накладними, у яких відображується вартість придбаних товарів, та платіжними дорученнями, що підтверджують факт розрахунку з постачальниками.
Встановлено факт здійснення позивачем господарської операції та дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження правомірності нарахування податкового кредиту.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції встановлена правомірність нарахування позивачем податкового кредиту за квітень травень 2010 року та знаходять підтвердження посилання позивача на необґрунтованість прийняття відповідачам спірного податкового повідомлення-рішення №0001698012/0 від 20.08.2010 року, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість, з чим погоджується колегія суддів.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.
Повний текст рішення складений 26 січня 2011 року.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року по справі № 2а-7458/10/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року по справі № 2а-7458/10/1270 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддяО.О.Шишов
Судді:І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко