Ухвала суду № 16548582, 17.01.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2011
Номер справи
2а-17245/10/0570
Номер документу
16548582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мандичев Д.В.

Суддя-доповідач - Яковенко М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2011 року справа №2а-17245/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Яковенка М.М.

суддів Ханової Р.Ф. , Гайдара А.В.

при секретарі судового засідання Ковальчук Г.Л.

за участю представників:

від позивача:ОСОБА_2 (за довіреністю)

від відповідача:ОСОБА_3 (за довіреністю)

від третіх осіб: не зявились

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-17245/10/0570 за позовом Державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, за участю третіх осіб головних державних інспекторів Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 05 травня 2010 року № 153, припису від 05 травня 2010 року № 171-153 та претензії,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-17245/10/0570 позовні вимоги державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: головні державні інспектори Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 05 травня 2010 року № 153 та припису від 05 травня 2010 року № 171-153, визнання претензії від 05 травня 2010 року № 05-04/153-153 безпідставно наданою задоволені частково.

Скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 06 травня 2010 року № 153. Скасовано припис Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 05 травня 2010 року № 171-153. В задоволенні іншої частині позовних вимог відмовлено. Присудженоз Державного бюджету України на користь державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 грн. 70 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального та процесуального права, та просив її скасувати і прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що перевірку державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» було включено до плану роботи на другий квартал 2010 року Держінспекцією в Донецькій області згідно окремого доручення Держцінінспекції від 26 березня 2010 року № 200-4-24/1569. За наслідками здійсненої перевірки складений Акт від 26.04.2010 року №241, відповідно до якого, виявлені порушення державної дисципліни цін. Безпосередньо було встановлено застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання - завищення категорій складності розрахунку вартості окремих видів вишукувальних робіт, безпідставне застосування підвищуючи коефіцієнтів, не застосування знижуючих коефіцієнтів при виконанні неповного обсягу робіт та відсутності виплати польового забезпечення в період з 07.05.2009 по 31.12.2009 року. Зазначив, що відповідно до статті 34 Закону України «Про землеустрій» топографо-геодезичні та картографічні роботи проводяться з метою створення і своєчасного поновлення планово-картографічні основи при здійсненні землеустрою в порядку, визначеному Законом України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» від 23 грудня 1998 року № 353-ХІV, інформаційний зміст і масштаб топографо-геодезичних та картографічних матеріалів визначається з урахуванням використання цих матеріалів, детальності проектування, обстежень і вишукувань відповідно до закону. На думку відповідача обстежувальні, вишукувальні, топографо-геодезичні, картографічні, проектні та проектно-вишукувальні роботи є складовою для виготовлення технічної документації її землеустрою. Тому рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 05 травня 2010 року № 153 та припис від 05 травня 2010 року № 171-153 є обґрунтованими та такими, що не суперечить законодавству.

Представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. До канцелярії Донецького апеляційного адміністративного суду 14 січня 2010 року від позивача надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу, якими позивач спростовує доводи викладені в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України.

Стаття 159 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судами першої та апеляційної інстанцій, встановлено, що позивач, Державне підприємство інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» зареєстроване як юридична особа 17 грудня 1999 року виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області, внесене до ЄДРПОУ за номером 25721097. Позивач зареєстрований державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області як платник податку на додану вартість. Позивач діє на підставі ліцензії серії АВ № 078139, виданої Державною службою геодезії, картографії та кадастру та здійснює наступні види господарської діяльності: виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт (за наступними кодами єдиного ліцензійного реєстру): 43.01.01; 43.01.02; 43.01.03; 43.01.05; 43.01.06; 43.02.01; 43.02.02; 43.02.03; 43.02.04; 43.03.01; 43.03.02; 43.03.03; 43.03.04; 43.03.05; 43.04.01; 43.04.02; 43.04.03; 43.04.04; 43.05.01; 43.05.02; 43.05.03; 43.05.04; 43.06.01; 43.06.02; 43.06.03; 43.06.04; 43.06.05; 43.06.06; 43.06.07; 43.06.08; 43.06.09; 43.06.10; 43.07.01; 43.07.02; 43.07.03; 43.07.04; 43.07.05; 43.07.06, з правом використання і створення топографо-геодезичних і картографічних матеріалів, що становлять державну таємницю, з наданням до 15 січня щорічного звіту про виконані роботи та здійснення метрологічних перевірок. А також на підставі ліцензії Серії АБ № 107861, виданої Державним комітетом України по земельних ресурсах здійснює наступні види господарської діяльності: проведення землевпорядних робіт (за наступними кодами Єдиного ліцензійного реєстру): 57.01.02; 57.01.04; 57.01.08; 57.01.09; 57.01.10; 57.01.11 (крім ведення державного земельного кадастру); 57.01.13; 57.01.16.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (пункти 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до пункту 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, відповідач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519, передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування цін і тарифів з порушенням запроваджених методів регулювання.

Відповідальність за порушення державної дисципліни цін встановлена ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області проведено планову перевірку державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи та послуги повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян України за період з 01 квітня 2009 року по 31 березня 2010 року.

Перевіркою встановлено, що роботи та послуги надаються замовникам виключно на підставі договорів у яких, зокрема, зазначаються предмет договору (вид робіт або послуг), вартість цих робіт (послуг), календарний план виконаних робіт, кошторис на виконання робіт тощо. Перевірялись наступні договори: договір від 16 листопада 2009 року № 48, замовником робіт якого є житлово-будівельний кооператив «Гігант», предметом договору є розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Замовнику для експлуатації та обслуговування житлового будинку. Загальна вартість робіт за договором 3946, 28 грн.; договір від 05 жовтня 2009 року № 39, замовником якого є приватне підприємство «Проект Партнерс Восток», предметом якого є топографо-геодезична зйомка М 1:500 по вул. Озерній та Залізнична міста Маріуполя Донецької області. Загальна вартість робіт за договором 6372, 52 грн. з ПДВ.

Договір від 06 травня 2009 року № 27-7/09/285, замовником якого є державне підприємство «Маріупольський морський торговельний порт». Предметом зазначеного договору є нівелірування підкранових шляхів, розташованих на території державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт». Загальна вартість робіт за договором становить 51908, 84 грн. з ПДВ. За результатами перевірки встановлено в порушення пункту 14, таблиць 19, 77, 78, 81 Збірнику цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва, затвердженого постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва 3121 від 16 липня 1982 року, таблиці 3 Збірника цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва, затвердженого постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва № 121 від 16 липня 1982 року в редакції постанови Державного комітету СРСР у справах будівництва № 22 від 01 березня 1990 року встановлено застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання, а саме застосування завищених категорій складності при розрахунку вартості окремих видів вишукувальних робіт, безпідставне застосування підвищуючи коефіцієнтів, незастосування знижуючих коефіцієнтів при виконанні неповного обсягу робіт та відсутності виплати польового забезпечення та ін.

За результатами перевірки складений акт від 26 квітня 2010 року № 241.

На підставі здійсненого перерахунку вартості виконання вишукувальних робіт по нівеліруванню підкранових шляхів у 2009 році по ДП «Маріупольський морський торгівельний порт», для Державного підприємства інженерної геодезії «Азовінжгеодезія» визначена сума необґрунтованого отриманого доходу у розмірі 6787, 59 грн.

На підставі зазначеного акту, Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області прийняті припис від 05 травня 2010 року № 171-153, претензію від 05 травня 2010 року № 05-04/153-153 та рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 05 травня 2010 року № 153 в розмірі 20362, 77 грн., з яких сума безпідставно отриманої виручки в результаті порушення державної дисципліни цін становить 6787, 59 грн., та штраф у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки становить 13575, 18 грн.

П.3.1. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03 грудня 2001 року № 298/519 встановлено, що державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

3.2. В актах перевірок, зокрема:

зазначаються нормативні акти, які порушено суб'єктами господарювання, з конкретним обґрунтуванням порушення;

детально відображається механізм скоєння порушення;

визначається сума необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких ґрунтується обчислення зазначеної суми, з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, згідно з якими вони здійснюються.

Як вбачається зі змісту акту предметом перевірки було питання щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) на роботи із землеустрою та земельно-кадастрові роботи, роботи та послуги повязані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян України. Таким чином, Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області повинна була дотримуватися предмету перевірки та проводити перевірку дотримання державної дисципліни цін про формуванні, встановленні та застосуванні тарифів (плати) тільки на землевпорядні роботи.

Стосовно порушень нормативних актів, які на думку відповідача порушено субєктом господарювання в Акті визначено як порушення п.14, таблиць 19, 77, 78, 81 Збірника цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва, затвердженого постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва №121 від 16.07.1982 року, таблиці 3 Збірника цін на вишукувальні роботи для капітального будівництва, затвердженого постановою Державного комітету СРСР у справах будівництва №№121 від 16.07.1982 року в редакції Постанови Державного комітету СРСР у справах будівництва №22 від 01.03.1990 р.

Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів). Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України. Статтею 4 цього Закону визначені повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, який визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Пунктом 21 Постанови КМ України від 25.12.1996 року №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» встановлено право Держкомзему за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки встановлювати ціни (тарифи) на розроблення документації із землеустрою та проведення земле оціночних робіт.

Виходячи з правового змісту статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», положень п.1.4 Інструкції відповідальність настає в результаті отримання необґрунтованої виручки внаслідок порушення державної дисципліни цін, встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Колегія суддів вважає, що Відповідач - субєкт владних повноважень, відповідно до ст..71 КАС України, не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Статтею 1 Закону України «Про землеустрій» визначено, що документація із землеустрою це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» топографо-геодезична і картографічна діяльність - наукова, виробнича і управлінська діяльність, спрямована на визначення параметрів фігури, гравітаційного поля Землі, координат точок земної поверхні та їх змін у часі, створення і використання державної геодезичної і гравіметричної мереж України, мережі постійно діючих станцій супутникового спостереження, топографічних, тематичних карт (планів), створення та оновлення картографічної основи для державних кадастрів, банків (баз) геопросторових даних та геоінформаційних систем Топографо-геодезичні та картографічні роботи - процес створення геодезичних, топографічних і картографічних матеріалів, даних, топографо-геодезичної та картографічної продукції. Результатами топографо-геодезичної і картографічної діяльності - є геодезичні, топографічні, картографічні матеріали, продукція, інформація тощо.

Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства екології та природних ресурсів України від 12 лютого 2001 р. N 24/43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2001 р. за N178/5369 затвердженні «Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт».

Зазначені ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт (далі - Ліцензійні умови) розроблені на підставі Законів України "Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність", "Про державну таємницю", "Про метрологію та метрологічну діяльність" та у відповідності до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 N 1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування".

Перелік видів топографо-геодезичних, картографічних робіт та кваліфікації виконавців, розроблений відповідно до Закону України "Про топографічну та картографічну діяльність". В зазначений перелік видів (Додаток) діяльності за кодами єдиного ліцензійного реєстру ЄЛР включені 43.01.00 Створення державної геодезичної мережі, 43.03.00 Створення спеціальних геодезичних мереж, інженерно-геодезичні вишукування та інш., які включені до наданої Ліцензії (а.с.10).

Таким чином, колегія суддів погоджує правову позицію суду першої інстанції, що виконання робіт з нівелірування підкранових шляхів, розташованих на території державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» за договором від 06 травня 2009 року № 27-7/09/285 та топографо-геодезична зйомка не відносяться до робіт по розробленню документації із землеустрою, що також підтверджується дослідженою у судовому засіданні геодезичною Ліцензією, відповідно зворотного боку якої «створення спеціальних геодезичних і нівелірних мереж при проектуванні та будівництві будівель та інженерно-технічних споруд» та «геодезичні, нівелірні і гравіметричні роботи на геодинамічних та техногенних полігонах з метою сейсмологічних спостережень і прогнозу землетрусів» відносяться до окремих видів діяльності за кодами єдиного ліцензійного реєстру. Зазначені роботи відношення до робіт по землеустрою не мають.

На підставі чого, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені фактичні обставини справи та правомірно прийняте рішення про скасування відповідно припису та рішення про застосування економічних санкцій.

Що стосується вимог про визнання претензії від 05 травня 2010 року № 05-04/153-153 безпідставно наданою, судом першої інстанції вірно відмовлено в цій частини позовних вимог.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-17245/10/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі № 2а-17245/10/0570 залишити без змін.

Вступна та резолютивна частина ухвали постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 17 січня 2011 року. Ухвала у повному обсязі складена 21 січня 2011 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя М.М. Яковенко

Судді Р.Ф.Ханова

А.В.Гайдар