Постанова № 16548567, 20.01.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2011
Номер справи
2а-307/08/0508
Номер документу
16548567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Коновалов В.В.

Суддя-доповідач - Старосуд М.І.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2011 року справа №2а-307/08/0508

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Старосуда М.І.

суддів Юрченко В.П. , Чебанова О.О.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу прокурора Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради

на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька

від 08 серпня 2008 року

у справі № 2а-307/10/0508 (головуючий І інстанції Коновалов В.В.)

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Плаза»

до Донецької міської ради, виконавчого комітету Донецької міської ради

про визнання права на придбання в оренду земельної ділянки, зобов'язання Донецьку міську раду прийняти рішення про передачу в оренду земельну ділянку, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Плаза» звернулось до суду з позовною заявою до Донецької міської ради, виконавчого комітету Донецької міської ради про визнання за товариством з обмеженою відповідальністю «Плаза» права на придбання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі, про зобов'язання Донецьку міську раду прийняти рішення про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Плаза» в оренду земельну ділянку площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі у порядку, передбаченому ЗК України та ЗУ «Про оренду землі» у редакції, діючими на момент прийняття рішення від 19.09.2007 року № 587/20.

Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 08 серпня 2008 року у справі № 2а-307/10/0508 позовна заява задоволена :

-визнано за товариством з обмеженою відповідальністю «Плаза» (код ЄДРПОУ 32187676) право на придбання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі;

-зобов'язано Донецьку міську раду прийняти рішення про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Плаза» (код ЄДРПОУ 32187676) в оренду земельну ділянку площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі у порядку, передбаченому ЗК України та ЗУ «Про оренду землі» у редакції, діючими на момент прийняття рішення від 19.09.2007 року № 587/20.

Прокурором Ворошиловського району м. Донецька, який діє в інтересах держави в особі Донецької міської ради, подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обгрунтовує неправильним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Вказує на те, що судом першої інстанції порушені норми ст. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України, ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, ст. 116, 123 Земельного Кодексу України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

22 липня 2007 року виконавчим комітетом Донецької міської ради було прийнято рішення № 451/1 «Про дозвіл ТОВ «Плаза» проектування та будівництво зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира, 15 у Ворошиловському районі м. Донецька, друга черга якого - другий блок адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою розташується частково на земельній ділянки загальною площею 0,0475 га, розташованого за адресою пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі.

7 вересня 2007 року Головне управління містобудування та архітектури Донецької міської ради своїм висновком № 01/14-4939 узгодило позивачу генеральний план вищевказаного об'єкту.

19 вересня 2007 року виконавчий комітет Донецької міської ради прийняв рішення № 587/20 «Про надання дозволу на розробку проекту землебудівництва для відводу земельних ділянок у Ворошиловському районі».

При підготовці вищевказаного рішення були отримані наступні позитивні висновки і узгодження:

-висновок Головного управління містобудування і архітектури Донецької міськради від 05.05.2008 року № 01/14-1835;

-висновок Донецького міського управління земельних ресурсів від 16.04.2008 року № 05/6-1136;

-висновок управління культури Донецької міськради від 10.04.2008 року № 01-1/1015-з;

-висновок відділу регуляторної політики державного Управління охорони навколишнього середовища у Донецькій області від 21.04.2008 року № 05/1121;

-висновок Донецької міської СЄС від 21.04.2008 року № 128/07;

-довідка № Ю-38868/2008 щодо грошової оцінки земельної ділянки від 25.03.2008 року.

Листом від 25.07.2008 року начальник юридичного управління Донецької міської ради повідомив позивача, що без проведення аукціону неможливо прийняти рішення щодо передачі земельної ділянки в оренду.

Отже, Донецькою міською радою не приймалось рішень щодо надання позивачу земельної ділянки в оренду, проект її відведення не затверджувався і не приймались також рішення про відмову в наданні позивачу в оренду земельної ділянки.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до Конституції України систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування ”, відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 та ст. 33 якого до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст належить розпорядження землями територіальної громади.

Аналогічне право закріплено п. “а” ст. 12 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року.

Відповідно до ст. 116 та ст.123 цього Кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності або права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Тобто, Донецька міська рада у спірних правовідносинах є субєктом владних повноважень, на яку Конституцією та Законами України покладені обовязки щодо передання у власність, надання в постійне користування та оренду, продаж, викуп земельних ділянок, припинення права користування та права власності на ці земельні ділянки, а також узгодження місць розташування обєктів на земельних ділянках.

Статтею 7 Закону України “Про розмежування земель державної та комунальної власності ” від 05.02.2004 року № 1457 визначено, що до земель комунальної власності територіальних громад передано усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної власності та земель, віднесених до державної власності.

Субєктами права власності на землі комунальної власності відповідно до статті 80 Земельного Кодексу України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Частина 1 пункт “а”, “в” статті 12 Земельного Кодексу відносить до повноважень міських рад у галузі земельних відносин розпорядження землями територіальних громад, в тому числі надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Частинами 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України, у тому числі в редакціях, що діяли до 01.01.2008 року, встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі статтею 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Таким чином, передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією, відповідно до вимог Конституції України та Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" та за проектом відведення. Чинне законодавство України не передбачає надання в оренду земельних ділянок на підставі рішення суду без розроблення такого проекту.

Із ст. ст. 116, 123, 124 Земельного Кодексу України вбачається, що отримання земельної ділянки супроводжується певними діями зацікавленої особи, прийняттям відповідних рішень органами виконавчої влади та місцевого самоврядування та укладенням договору оренди.

Рада, як колегіальний орган, в особі депутатів, фактично не здійснила жодної дії та не видала жодного документу, які б свідчили про її волевиявлення щодо надання позивачу земельної ділянки в оренду і, як зазначалось раніше, рада не приймала рішення про відмову в наданні позивачу в оренду земельної ділянки.

Отже, у позивача виникло лише право на розгляд радою його заяви про надання земельної ділянки в оренду або на звернення до суду щодо зобовязання раду розглянути таку заяву.

Таким чином, суд першої інстанції, зобовязавши Донецьку міську раду прийняти рішення про передачу ТОВ «Плаза» в оренду земельної ділянки площею 0,0409 га строком на пять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі, фактично підмінив орган місцевого самоврядування, порушивши вимоги статей 26, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", в частині додержання законності та реалізації права власності на землю.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при неправильному застосуванні норм процесуального та матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова суду підлягає скасуванню з ухваленням постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про оренду землі", ст. 2, ст. 9, ст. 11, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 3 ст. 198, п. п. 3, 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора Ворошиловського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 08 серпня 2008 року у справі № 2а-307/10/0508 - задовольнити.

Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 08 серпня 2008 року у справі № 2а-307/10/0508 скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволені позову товариства з обмеженою відповідальністю «Плаза» до Донецької міської ради, виконавчого комітету Донецької міської ради про визнання за товариством з обмеженою відповідальністю «Плаза» права на придбання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі, про зобов'язання Донецьку міську раду прийняти рішення про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Плаза» в оренду земельну ділянку площею 0,0409 га строком на п'ять років для будівництва зблокованого адміністративного комплексу з підземним гаражем - автозупинкою по пр. Мира (перехрестя з вул. 50 років СРСР) у Ворошиловському районі у порядку, передбаченому ЗК України та ЗУ «Про оренду землі» у редакції, діючими на момент прийняття рішення від 19.09.2007 року № 587/20 відмовити.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддяМ.І. Старосуд

Судді В.П. Юрченко

О.О. Чебанов