Ухвала суду № 16548340, 06.01.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2011
Номер справи
2а-19125/10/0570
Номер документу
16548340
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Стойка В.В.

Суддя-доповідач - Гімон М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2011 року справа №2а-19125/10/0570 <приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26 >

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: судді-доповідача Гімона М.М., суддів Василенко Л.А., Карпушової О.В., при секретарі судового засідання Солодько О.І.,

з участю представника відповідача Пуговкіної А.В.,

розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року у справі № 2а-19125/10/0570 за позовом Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області до Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» від імені якого діє Олександрійська філія Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» про скасування (припинення) державної реєстрації Олександрійської філії Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля»,

В С Т А Н О В И Л А:

Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області звернулося до суду з позовом до відповідача, який під час розгляду справи уточнив та просив скасувати (припинити) державну реєстрацію Олександрійської філії Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля», яка зареєстрована виконавчим комітетом Донецької міської ради 14.05.2004 року, шляхом внесення відповідної інформації в реєстраційну карту юридичної особи Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» (а. с. 3, 4, 82).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області до Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» про скасування (припинення) державної реєстрації Олександрійської філії Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» відмовлено.

Позивачем на вказане судове рішення подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на незаконність винесеної постанови та неповноту зясованих обставин, що мають значення для справи, а також порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що у позивача є всі повноваження звертатися до суду із заявою про скасування державної реєстрації СПД і в наявності передбачені законом приводи для цього, а саме наявність у філії відповідача заборгованості по платежам в Пенсійний фонд. При розгляді справи суд першої інстанції не надав належної оцінки тому, що виконавча дирекція фонду та її територіальні органи мають право вносити пропозицію щодо скасування державної реєстрації СПД в разі систематичної несплати ними страхових внесків. Пенсійний фонд України належить до центральних органів виконавчої влади та представляє інтереси держави так само, як і Державна податкова адміністрація України.

Представник позивача в судове засідання не зявився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважав її необґрунтованою, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи за апеляційною скаргою, вивчила заперечення на апеляційну скаргу і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Енерговугілля» є юридичною особою, ідентифікаційний код субєкта підприємницької діяльності в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 32515954, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 15 вересня 2003 року, місцезнаходження: 83055, м.Донецьк, бул. Пушкіна, 30 (а. с. 7).

Згідно довідки № 23049 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Олександрівська філія Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» не є юридичною особою, ідентифікаційний код 26505890, зареєстроване 17.03.2004 р. головним підприємством ЗАТ «Енерговугілля», місцезнаходження: Кіровоградська область, м.Олександрія, пр. Леніна, 191 (а. с. 8).

Згідно з карткою особового рахунку страхувальника, Олександрійська філія Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування сплатила не у повному обсязі, в звязку з чим перед позивачем виникла заборгованість у розмірі 29027262,28 грн. (а. с. 9 61).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, державні органи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статус Управління Пенсійного фонду України визначається Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Положенням про Пенсійний фонду України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно п. 1 Указу Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно п. 15 цього Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідно ч. 1 ст. 51 Господарського кодексу України, підприємницька діяльність припиняється: з власної ініціативи підприємця; у разі закінчення строку дії ліцензії; у разі припинення існування підприємця; на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно ч. 7 ст. 59 цього Кодексу, скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно ч. 4 ст. 64 цього Кодексу, підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, у тому числі реєстрація на втрачені, викрадені чи підроблені документи або передання юридичної особи у володіння та/або управління померлим, безвісно відсутнім, недієздатним особам або особам з обмеженою цивільною дієздатністю; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ні Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» ні Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Указом Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» не встановлено право органів Пенсійного фонду України на предявлення адміністративних позовів про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності, а також про відсутність передбачених законодавством підстав для скасування (припинення) державної реєстрації філії юридичної особи.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку щодо відсутності законних підстав для задоволення позову, доводи апеляційної скарги позивача не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Ухвала виготовлена в повному обсязі 10 січня 2011 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.195 ч.1, ст. 196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів,

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2010 року у справі за позовом Управління пенсійного фонду України в місті Олександрії Кіровоградської області до Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» від імені якого діє Олександрійська філія Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» про скасування (припинення) державної реєстрації Олександрійської філії Закритого акціонерного товариства «Енерговугілля» залишити без змін.

Ухвалу суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів