Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2010 року справа №2а-7977/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Сіваченка І.В.
Яковенка М.М.
у письмовому провадженні розглянула апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 р. у справі № 2а-7977/10/1270 (головуючий І інстанції Чернявська Т.І. ) за позовом Підприємства інвалідів Чорнобиля"Схід-Сервіс" всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0 , -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 р. у справі № 2а-7977/10/1270 позовні вимоги задоволені повністю.
Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0, яким підприємству інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» (ідентифікаційний код 30339142) визначено податкове зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «податок на додану вартість» у розмірі 1867,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістдесят сім гривень нуль копійок), у тому числі 1778,00 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят вісім гривень нуль копійок) за основним платежем, 89,00 грн. (вісімдесят девять гривень нуль копійок) - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погодившись з таким рішенням відповідач подав апеляційну скаргу в якій зазначив, що постанова першої інстанції є необґрунтованою, так як прийнята з порушення норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим просить скасувати постанову першої інстанції та ухвалити нове судове рішення яким відмовити у позовних вимогах у повному обсязі.
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання. За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція в м. Луганську провела документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість підприємства інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України», поданої за липень 2010 року, результати якої оформлено актом від 14 вересня 2010 року № 1892/16/30339142 (арк. справи 10).
Проведеною перевіркою встановлено, що при заповненні податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року підприємством не було враховано результатів акта документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010 року від 13 серпня 2010 року № 1714/16 та невірно перенесено залишок відємного значення попереднього звітного періоду (декларація за червень 2010 року), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду (декларація за липень 2010 року).
В поточному звітному (податковому) періоді - липень 2010 року, підприємство інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» задекларувало позитивне значення (рядок 18.1 до декларації з ПДВ за липень 2010 року в сумі 1778,00 грн.).
Згідно вищевикладеного виявлені наступні помилки, а саме: рядок 23 декларації з ПДВ за липень 2010 року дорівнює 2719,00 грн., а повинно бути 0,00 грн.; рядок 23.2 декларації з ПДВ за липень 2010 року дорівнює 2719,00 грн., а повинно бути 0,00 грн.; рядок 24 декларації з ПДВ за липень 2010 року дорівнює 941,00 грн., а повинно бути 0,00 грн.; рядок 26 декларації з ПДВ за червень 2010 року дорівнює 941,00 грн., а повинно бути 3765,00 грн.; рядок 27 декларації з ПДВ за червень 2010 року дорівнює 0,00 грн., а повинно бути 1778,00 грн.
За результатами документальної невиїзної (камеральної) перевірки зроблено висновок, що на підставі підпунктів 7.7.5 та 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» та Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» збільшується сума, що за результатами звітного періоду (рядок 27 декларації з ПДВ за липень 2010 року) підлягає сплаті платником податку до бюджету, на 1778,00 грн. (арк. справи 10 зворотній бік).
На підставі акта документальної невиїзної (камеральної) перевірки від 14 вересня 2010 року № 1892/16/30339142 у відповідності із підпунктом «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську податковим повідомленням рішенням від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0 підприємству інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» визначила податкове зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «податок на додану вартість» у розмірі 1867,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістдесят сім гривень нуль копійок), у тому числі 1778,00 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят вісім гривень нуль копійок) за основним платежем, 89,00 грн. (вісімдесят девять гривень нуль копійок) - за штрафними (фінансовими) санкціями (арк. справи 9).
Платників податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначає Закон України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість».
Згідно із статтею 1 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість»:
- податкове зобовязання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом (пункт 1.6);
- податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом (пункт 1.7).
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7 статті 7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість».
Згідно із підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» звільняються від оподаткування операції з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва. Безпосереднім вважається виготовлення товарів, унаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному податковому органі, яка здійснюється на підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». При порушенні вимог цього підпункту платником податку податковий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Законом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій. Податкова звітність таких підприємств та організацій надається в порядку, встановленому згідно із законодавством.
Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054.
У відповідності із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054, у рядках 1-5 розділу I «Податкові зобов'язання» декларації вказуються загальні обсяги поставки, за якими у платника в даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання (оподатковувані за ставкою 20 відсотків, нульовою ставкою, звільнені від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнені від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів), та обсяги поставки, що не є об'єктом оподаткування (пункт 3.2 статті 3 Закону).
До рядка 1 декларації згідно з підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054, включаються оподатковувані за ставкою 20 відсотків обсяги поставки, здійснені на митній території України, включаючи також і обсяги поставки транспортних послуг, визначених частиною першою підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону, у вигляді брокерських, агентських або комісійних операцій з транспортними квитками, проїзними документами, укладання договорів або рахунків на транспортування пасажирів або вантажів довіреною особою перевізника та інші, визначені Законом, оподатковувані за вказаною ставкою обсяги поставки.
У рядку 4 «Операції, які звільнені від оподаткування» вказується обсяг операцій, звільнених від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів (підпункт 5.3.5 пункту 5.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1138 «Про реалізацію підпункту 5.2.1 Закону України «Про податок на додану вартість» установлено, що всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів, підприємства яких звільняються від сплати податку на додану вартість з операцій від продажу товарів (робіт, послуг) відповідно до підпункту 5.2.1 Закону України «Про податок на додану вартість», є Українське товариство сліпих та Союз організацій інвалідів України.
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що підприємство інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» має дозвіл регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області № 7 (дійсний з 01 лютого 2010 року до 01 січня 2011 року) на право користування пільгами з оподаткування, зокрема, згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (арк. справи 8).
В ході судового розгляду справи судом першої інстанції встановлено і сторонами не заперечувалось, що підприємство інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» невірно задекларувало в податкових деклараціях з податку на додану вартість за червень 2010 року (арк. справи 23-26) та липень 2010 року (арк. справи 30-33) дані своїх операцій, які у відповідності із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» звільнені від оподаткування, а саме, - в порушення підпункту 5.3.5 пункту 5.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054, позивач відобразив обсяг операцій, звільнених від оподаткування, не у рядку 4 «Операції, які звільнені від оподаткування», а у рядку 1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту».
Згідно з підпунктом «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Враховуючи, що відповідачу було відомо про те, що підприємство інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» має дозвіл регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у Луганській області № 7 (дійсний з 01 лютого 2010 року до 01 січня 2011 року) на право користування пільгами з оподаткування, зокрема, згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», а також про те, що фактично у декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року позивач задекларував обсяг операцій, звільнених від оподаткування, але помилково відобразив їх у рядку 1 «Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту», а не у рядку 4 «Операції, які звільнені від оподаткування», і ця помилка з огляду на особливий статус позивача як платника податків не може призвести до заниження суми податкового зобов'язання, суд вважає, що податкове повідомлення рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0, яким підприємству інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» визначено податкове зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «податок на додану вартість» у розмірі 1867,00 грн., у тому числі 1778,00 грн. за основним платежем, 89,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями, прийнято необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Також судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції щодо зміни обраного позивачем способу захисту порушеного права, згідно до частини 2 статті 11 КАС України та виходу за межі позовних вимог і визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0, яким підприємству інвалідів Чорнобиля «Схід-Сервіс» Всеукраїнської громадської організації «Союз організацій інвалідів України» визначено податкове зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем «податок на додану вартість» у розмірі 1867,00 грн., у тому числі 1778,00 грн. за основним платежем, 89,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Тобто, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду 1-ї інстанції. Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 199, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 р. у справі № 2а-7977/10/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2010 р. у справі № 2а-7977/10/1270 за позовом Підприємства інвалідів Чорнобиля"Схід-Сервіс" всеукраїнської громадської організації "Союз організацій інвалідів України" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 30 вересня 2010 року № 0033331600/0 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через пять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Гайдар
Судді: І.В. Сіваченко
М.М. Яковенко