ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4072/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Молодецького Р.І.,
при секретарі –Лазаренко У.І.,
за участю:
прокурора - Савченка В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Карлівського району в інтересах держави в особі Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятостідо ОСОБА_1про стягнення грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
16 травня 2011 року Прокурор Карлівського району в інтересах держави в особі Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення грошової допомоги в розмірі 6 983 грн. 59 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Карлівському районному центрі зайнятості як безробітного, на момент отримання статусу безробітного та на час отримання допомоги по безробіттю відповідач отримував доходи від діяльності по наданню територіальній виборчій комісії послуг, пов'язаних з підготовкою та проведенням виборів, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Карлівському районному центрі зайнятості у період з 22.09.2010 року по 14.03.2011 року відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю у розмірі 6983,59 грн.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.09.2010 року ОСОБА_1 звернулася до Карлівського РЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та не має права на отримання пенсії.
Наказом Гадяцького РЦЗ від 22.09.2010 року № НТ100922 відповідачу надано статус безробітного з 22.09.2010рокута призначено допомогу по безробіттю.
16.03.2011 року позивачем прийнято наказ № НТ110316, яким припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю у зв'язку з призначенням виплати безробітному на підставі документів, що містять неправдиві відомості відповідно до пп.8 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
15.03.2011 року відповідач знятий з обліку у Карлівському РЦЗ на підставі наказу № НТ110316, у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, або неповідомлення ДСЗ про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку відповідно до пп. 1. п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі –Закон № 1533-ІІІ), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 №803-ХІІ (далі –Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєстрована як безробітня у Карлівському РЦЗ з 22.09.2010року.
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 N 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 N 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 N 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за N 1523/11803.
Судом встановлено, що Карлівським РЦЗ складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 15.03.2011 року № 355, у якому зафіксовано виявлене порушення, а саме: ОСОБА_1, у період перебування на обліку в Карлівському РЦЗ та отримання допомоги по безробіттю працювала у районній виборчій комісії окружної виборчої комісії ТВО № 152 згідно договору про надання територіальній виборчій комісії послуг, пов'язаних з підготовкою і проведенням виборів (оператор комп'ютерного набору) з 16.09.2010 року по 20.11.2010 року.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено довідкою архівного відділу Карлівської районної державної адміністрації № 01-10/28 від 13.03.2011 року, що ОСОБА_1 дійсно працювала в районній виборчій комісії окружної виборчої комісії ТВО № 152 з 16.09.2010 по 20.11.2010 року.
Отже, при зверненні до позивача ОСОБА_1 у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю подані неправдиві відомості, приховано те, що вона була зайнятою особою на момент отримання статусу безробітного, під час перебування на обліку в Карлівському РЦЗ та отримання допомоги по безробіттю, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі6983 грн. 59 коп.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
15.03.2011 року Карлівським РЦЗ видано наказ № 21 про повернення матеріальної допомоги по безробіттю.
Згідно довідки Карлівського РЦЗ №160711325 від 08.04.2011 року за період з вересня 2010 року по березень 2011 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 6983 грн. 59 коп.
З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Карлівського району в інтересах держави в особі Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошової допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на користь Карлівського районного центру зайнятості заборгованість в сумі 6 983 грн. 59 коп. (шість тисяч дев'ятсот вісімдесят три гривні п'ятдесят дев'ять копійок) на р/р 37178160703202, одержувач Карлівський РЦЗ, код ЗКПО 22529155 в ГУДК в Полтавській області, МФО 831019.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 29 червня 2011 року.
Суддя Р.І. Молодецький