Постанова № 16533691, 30.05.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2011
Номер справи
2а-3496/10/0870
Номер документу
16533691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2011 року Справа № 2а-3496/10/0870

(13 год. 23 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого - суддіТатаринова Д.В.

при секретаріСандига В.М.

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України,

до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,

про: стягнення штрафних санкцій у розмірі 510 грн.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Жукова І.О.(посвідчення НОМЕР_2 від 09.09.2009 року);

від позивача: ОСОБА_3 (довіреність № 41/1-8-233 від 14.03.2011 року);

від відповідача: ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_3 виданий 30.11.2006 року), -

ВСТАНОВИВ:

17 червня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України до фізичної особи підприємця ОСОБА_1, в якому прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь Державного бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя фінансові (штрафні) санкції у розмірі 510,00 грн.

У позовні заяві прокурор звертається в інтересах держави, в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України. Обґрунтовуючи заявлені вимоги прокурор посилається на ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та зазначає, що 02 березня 2010 року в ході проведення перевірки транспортного засобу, що належить відповідачу, державним інспектором територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті в Запорізькій області були виявленні порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», про що був складений акт № 118368 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 09 березня 2010 року начальником територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті у Запорізькій області відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 винесена постанова № 061973 про застосування фінансових санкцій у розмірі 510,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт. У звязку із несплатою суми фінансової санкції відповідачем, прокурор просить суд задовольнити позов у повному обсязі та стягнути з відповідача 510,00 грн. фінансових санкцій.

Представник прокуратури у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини аналогічним у позовній заяві.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечив, вважає, що застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним та з порушенням законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень здійснюється у відповідності до приписів Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05 квітня 2001 № 2344.

У відповідності до ст. 5 зазначеного Закону, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного, ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

На виконання Указу Президента України від 20 травня 2004 № 570 «Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом» постановою Кабінету Міністрів Україні від 08 вересня 2004 № 1190 затверджено Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (надалі - Положення про ГДІ).

Згідно з пунктами 1, 2 зазначеного вище Положення, урядовим органом державного управління в галузі автомобільного транспорту, що діє у складі Міністерства транспорту та звязку України, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті.

Згідно з п. 4 Положення про ГДІ, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює державний контроль за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільного транспорту загального користування;

- здійснює державний нагляд за забезпеченням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, безпеки автомобільних перевезень;

- виконує інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.

У відповідності до п. 8 зазначеного Положення, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та звязку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспеції.

Наказом Міністра Міністерства транспорту та звязку України від 14 грудня 2005 року № 888 затверджено Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (надалі - Положення про територіальні органи Головної державної інспекції).

Згідно з пунктами 1, 2, 3, 4, 5 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні органи Головавтотрансінспеції в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспеції і в межах своїх повноважень у відповідному регіоні здійснюють: державний нагляд за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; державний контроль за дотриманням субєктами господарювання всіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів, норм перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування; забезпечують дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування на автомобільному транспорті загального користування; здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування...

Відповідно до п. 6 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні управління у відповідному регіоні, до яких відноситься і територіальне управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області, мають право перевіряти виконання субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт; проводити перевірку автомобільних транспортних засобів загального користування щодо їх відповідності вимогам законодавства про автомобільний транспорт.

Згідно із ст. 6 Закону № 2344, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Відповідно до п. 21 Порядку, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою, передбаченою цим Порядком.

Пунктом 15 Порядку встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344 документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм затвердженого розкладу та маршруту руху.

Статтею 39 Закону № 2344 визначений перелік документів для автомобільного перевізника, на підставі яких виконуються регулярні пасажирські перевезення, зокрема: ліцензія, договір із органом виконавчої влади та органом місцевого самоврядування чи їх дозвіл; паспорт маршруту; документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; також визначено документи для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення 02 березня 2010 року перевірки транспортного засобу марки DAEWOO, державний номерний знак НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 (відповідачу у справі), державним інспектором територіального управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області виявленні порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону № 2344, а саме: на момент перевірки експлуатація легкового автомобіля облаштованому як таксі без ліцензійної картки до діючого реєстраційного талону АРС 133288.

За результатами проведення перевірки був складений акт від 02.03.2010 року №118368 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до п. 27 Порядку, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій до порушника.

Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції визначені цією статтею Закону.

Зокрема, згідно з абз. 3 ст. 60 Закону № 2344, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 (документи для регулярних пасажирських перевезень) і 48 цього Закону - штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі зазначених норм законодавства 09 березня 2010 року начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області Велігошею В.М. за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з боку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 було винесено постанову № 061973 про застосування фінансових санкцій в сумі 510,00 грн.

Згідно з п. 28 Порядку, фінансова санкція повинна бути перерахована субєктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15-ти днів після отриманням ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.

Відповідач суму фінансових санкцій в добровільному порядку не сплатив, постанову від 15 вересня 2010 року № 103870 оскаржив до Запорізького окружного адміністративного суду. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15 червня 2009 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено у повному обсязі. Не погодившись з винесеним рішенням він подав апеляційну скаргу, при розгляді якої 13 грудня 2010 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу ОСОБА_1 було залишив без задоволення, а постанову було залишено без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин, вимоги позивача та прокурора про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 510,00 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства зазначеного вище, підтверджуються зібраними в справі доказами, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 суму фінансових санкцій у розмірі 510 грн. на користь Державного бюджету Шевченківського району (21081100, код ЄДРПОУ 34676911, ГУ ДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, р/р 31114106700009).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 22 червня 2011 року.

Суддя Д.В. Татаринов.