Рішення № 16529884, 29.06.2011, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
29.06.2011
Номер справи
2/46-78
Номер документу
16529884
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" червня 2011 р.

Справа № 2/46-78 за позовом Прокурора м. Луцька в інтересах держави та територіальної громади м. Луцька в особі Луцької міської ради, м. Луцьк

до відповідача Публічного акціонерного товариства (в минулому ВАТ) “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799”, м. Луцьк

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.02.2005 року

Суддя Черняк Л. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: ОСОБА_1 (дов. в справі)

від відповідача: ОСОБА_2 адвокат, дов. від 08.06.2011 року

у судовому засіданні взяв участь Ткачук С. Я. старший помічник прокурора області.

Оскільки прокурор та представники сторін не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України розяснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст.ст. 22, 29 ГПК України розяснено процесуальні права та обовязки сторін.

Суть спору: Прокурор м. Луцька звернувся з позовом в інтересах держави та територіальної громади м. Луцька про внесення змін до договору оренди землі №289 від 15.02.2005 року, а саме: п.5 викласти в такій редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 04.06.2008 року становить 9 409 530 грн."; п. 9. в наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, та становить 282 285,90 грн. з 04.06.2008 року”.

Позовні вимоги обґрунтовано наступним. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року внесено зміни до ч.4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (набули чинності з 01.01.2008р.), згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у державній та комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008р. визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" , тому зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" у тій самій редакції повторно були внесені зміни Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року і набули чинності 04.06.2008 року.

На підставі рішення Луцької міської ради від 29.12.2003р. №14/27 між ВАТ “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799” (надалі підприємство) та Луцькою міською радою 15.02.2005р. укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 26 225 кв.м. по вул. Конякіна, 39 у м. Луцьку терміном на 10 років. Відповідно до пунктів 5, 9 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 986 354, 50 грн., а також визначено, що орендна плата вноситься орендарем рівними частинами згідно п.п. 10, 11 договору оренди земельної ділянки. Враховуючи вищенаведені вимоги Закону відповідачеві була надіслана пропозиція про зміну договору оренди земельної ділянки в частині визначення розміру орендної плати, на що останній в листі від 16.02.2009р. №154 не погодився на запропоновані зміни.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали.

В судовому засіданні представник відповідача позов визнав частково, погодившись з розміром нормативної оцінки земельної ділянки та орендної плати 282 285,00 грн.; заперечив в частині внесення змін в договір з 04.06.2008.р. Вважає, що зміни внесені в договір для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.

Із досліджених матеріалів справи, пояснень прокурора та представників сторін, суд, -

в с т а н о в и в:

Між Луцькою міською радою (орендодавець) та ВАТ “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799” (орендар) укладено договір 15.02.2005р. №289 оренди землі площею 26 225 кв.м., для обслуговування автостанції, яка знаходиться на вул. Конякіна, 39 (кадастровий номер 220650030). Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки на рік. Згідно п.11 плата за оренду земельної ділянки вноситься щомісячно орендарем рівними частинами на р/р 33216812800002, отримувач - місцевий бюджет м. Луцька, МФО 803014, код 21741605. банк УДК у Волинській області, код платежу 13050200 не пізніше 15-го числа наступного місяця (а.с.10).

Пунктом 12 договору встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршенням стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (а.с.11).

Відповідно до п. 35 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору, спір розвязується в судовому порядку (а.с.12).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.08р. внесені зміни до ч.ч. 4, 5 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому в разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Цей закон набрав чинності з моменту опублікування - 04.06.08р.

Рішенням Луцької міської ради від 26.03.2008р. №25/62 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста. Дане рішення набуває чинності з 01.05.2008 року (а.с.50).

Рішенням від 24.06.2009р. №42/20 "Про впорядкування орендної плати за землю" Луцька міська рада вирішила встановити річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з додатком. Визнано таким, що втратило чинність рішенням Луцької міської ради від 29.12.2003р. №14/27 "Про орендну плату за земельні ділянки у м. Луцьку" (а.с.44).

Луцькою міською радою 20.01.2009р. за вих.. №1.1-30/396 на адресу відповідача надіслано пропозицію про зміну договору оренди земельної ділянки в частині визначення розміру орендної плати.

З даною пропозицією підприємство не погодилося, висловивши це в листі від 16.02.2009р. №154/5.

Приписами ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом (стаття 652 ЦК України).

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. Якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі", як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. На момент укладення між сторонами договору оренди ч. 5 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" передбачала, що орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, централізуються на спеціальних бюджетних рахунках, розподіляється і використовується відповідно до Закону України "Про плату за землю" і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється зазначеним Законом. Відповідно ж до ст.ст.116, 121,Бюджетного кодексу України бюджетним правовідношенням визнається недоотримання учасником бюджетного процесу, встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету. Особи, винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином, позивач правомірно звернувся з позовом про внесення змін до договору оренди землі від 15.02.2005р. №289.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.(постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 р. по справі № 2-1/10068-2008).

Згідно із пунктом 1.1 Статуту ПАТ "Волинське обласне підприємство автобусних станцій" цей статут регулює діяльність Приватного акціонерного товариства "Волинське обласне підприємство автобусних станцій", що було створене як відкрите акціонерне товариство "Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799" відповідно до наказу начальника регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області від 28.06.1996р. №528 шляхом перетворення державного підприємства Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799 у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 26.11.1994р. №699/94 "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних сертифікатів". Найменування товариства змінено на Приватне акціонерне товариство "Волинське обласне підприємство автобусних станцій" на підставі рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799" протокол №6 від 27.04.2011р.

Відповідно до статті 25 ГПК України в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі. Усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив; правонаступництво можливе на будь-якій стадії судового процесу.

Отже, відповідача Відкрите акціонерне товариство “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799” слід замінити на Публічне акціонерне товариство “Волинське обласне підприємство автобусних станцій”.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, ст.ст. 632, 651, 652 иЦК України, ст. 19, 21 Закону "Про оренду землі", ст. 119, 121 Бюджетного кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

1. Замінити ВАТ «Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799»на приватне акціонерне товариство «Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799»

2.Позов задовольнити частково.

3.Пункт 5 договору оренди землі від 15.02.2005р. №289, укладеного між Луцькою міською радою та ВАТ “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799” викласти в новій редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 9 409 530 грн.".

4.Пункт 9 договору від 15.02.2005р. №289 викласти в такій редакції: "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та становить 282 285 грн. 90 коп. Зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.

5. Щодо позовних вимог про внесення змін у договір оренди землі від 15.02.2005 року №289 з 04.06.2008 року, відмовити.

6.Стягнути з приватного акціонерного товариства “Волинське обласне підприємство автобусних станцій 10799” (м. Луцьк, вул. Львівська, 148, код 03113130) в доход Держбюджету 85 грн. держмита та 236 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя Л. О. Черняк

Повний текст рішення

складено та підписано

29.06.11