Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" червня 2011 р. м. Київ К-34651/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.
суддів: Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Сіроша М.В., Харченка В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою приватного підприємства “Золотоніська птахофабрика” на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 31 липня 2009 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року у справі №2а-2860/09 за позовом приватного підприємства “Золотоніська птахофабрика” до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області про визнання дій неправомірними, визнання протиправними та скасування приписів та постанов, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2007 року Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до колективного підприємства «Фея»в якому просило стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у сумі 1127,78 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році та 13,26 грн. пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.
Приватне підприємство «Золотоніська птахофабрика»звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській областіпро визнання дій неправомірними, визнання протиправними та скасування приписів та постанов.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 31 липня 2009 року в задоволення позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року, постанова суду першої інстанції в частині оскарження актів перевірки скасована та в цій частині позовних вимог провадження у справі закрито. В решті постанова суду першої інстанції залишена без змін.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Золотоніська птахофабрика»зареєстроване 30 червня 2004 року, про що державним реєстратором Золотоніської районної державної адміністрації зроблено запис за №10051200000000102 (ідентифікаційний код 32908049).
Відповідно до статті 1 Закон України «Про електроенергетику»визначено споживачів енергії, як суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Як встановлено статтею 5 Закону України «Про електроенергетику»одним з основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці є додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії.
В силу статті 9 Закону України «Про електроенергетику»державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 929 затверджено Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. № 131).
Згідно із пунктом 11 Положення Держенергонагляд має право, застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Пунктом 13 Положення передбачено, що Головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право, зокрема, здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти.
Як встановлено статтею 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначений Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312.
Згідно п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Так, 21.01.2008 відповідачем видано наказ № 109 про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду по енергетичних об'єктах ПП «Золотоніська птахофабрика».
Повідомлення про проведення перевірки надіслане позивачу телефонограмою 28.01.2008, що підтверджується копією журналу обліку виданих направлень та повідомлень на проведення заходів державного енергетичного нагляду.
За результатами перевірки відповідачем складено акт-обстеження № 11-Мр від 20.02.2008р., на підставі якого внесено припис № 11-Мр від 20.02.2008 р., яким позивача зобов'язано усунути виявлені порушення законодавства про електроенергетику та до 06.03.2008р. повідомити про виконання припису.
З метою перевірки виконання позивачем вимог, викладених у приписі, відповідач телефонограмою від 14.03.2008 направив ПП «Золотоніська птахофабрика» повідомлення про проведення 21.04.2008 р. перевірки виконання припису № 11-Мр від 20.02.2008 р., про що свідчить відповідний запис в журналі реєстрації телефонограм.
За невиконання припису від 20.02.2008 р. № 11-Мр, відповідачем винесено постанову № 186 від 08.05.2008 р. про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою на позивача накладено штраф в розмірі 2 040 грн. Розгляд справи відбувся в присутності в.о. директора ПП «Золотоніська птахофабрика», який в той же день отримав копію постанови і супровідний лист про направлення постанови від 08.05.2008р. №186 та нового припису, в якому зазначаються всі невиконані заходи попереднього припису від 20.02.2008 р. за № 11-Мр.
Припис № 19-Мр від 08.05.2008р. внесений на підставі акта-обстеження від 21.04.2008 р., у якому позивачу приписується надати план заходів до 15.05.2008 р., а до 10.06.2008р. повідомити про виконання припису.
16.05.2008р. відповідачем видано наказ № 540 про проведення позапланової перевірки ПП «Золотоніська птахофабрика»17.06.2008р.
Повідомлення про проведення заходу від 27.05.2008р. передано факсом - прийняв 27.05.2008 р. в.о. бухгалтера.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису № 19-Мр від 08.05.2008 р., в зв'язку з чим складено акт-обстеження №31-Мр від 17.06.2008 р. та акт перевірки № 3-Мр від 17.06.2008 р., в якому зазначено про невиконання вимог припису № 19-Мр від 08.05.2008р. в частині п.п.1,2,3,5,8,9,10,11. Вказані акти були направлені позивачу, що вбачається з опису вкладення до рекомендованого листа.
На підставі акту перевірки від 17.06.2008р. №3-Мр та акту-обстеження від 17.06.2008р., за невиконання припису від 19.05.2008 р. № 19-Мр, відповідачем винесено постанову № 197 від 10.07.2008 р. про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100 грн.
Також за результатами перевірки відповідачем видано припис № 39-Мр від 10.07.2008 р., яким позивача зобов'язано до 15.07.2008 р. надати план заходів та до 27.07.2008р. повідомити про виконання припису.
В силу положень статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Пунктом 6 частини 4 статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»передбачено, що суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Позивач допустив посадових осіб відповідача до проведення перевірок. Більше того, як вбачається з платіжного доручення №4425 від 08 травня 2008 року, ПП «Золотоніська птахофабрика»сплатило штрафні санкції згідно постанови №186 від 08 травня 2008 року в сумі 2040 грн.
Таким чином, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов правильного висновку про відсутність підстав для скасування приписів та постанов.
Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком апеляційного суду, що ПП «Золотоніська птахофабрика»окрім приписів та постанов оскаржило до суду акти перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду №11-Мр від 20 лютого 2008 року, №16-Мр від 21 квітня 2008 року, №-31 Мр, №3-Мр від 17 червня 2008 року, які не є рішеннями суб’єкта владних повноважень, не спричиняють виникнення будь-яких прав і обов’язків осіб чи суб’єктів владних повноважень, оскільки такі вимоги позивачем заявлено не було.
Відповідно до ст.225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 225, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу приватного підприємства “Золотоніська птахофабрика” - залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року - змінити, виключивши пункт другий резолютивної частини щодо закриття провадження у справі.
В решті постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2010 року та постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 31 липня 2009 року –залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: