Ухвала суду № 16522622, 16.06.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2011
Номер справи
2а-4720/08/0570
Номер документу
16522622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
  • 2)
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Тарасенко І. М.

Суддя-доповідач - Попов В.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2011 року справа №2а-4720/08/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Попова В.В.

суддів Горбенко К.П. , Лях О.П.

при секретарі Асєєвій Я.В.,

за участю сторін : представника обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» Шмідта В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2010 року у справі № 2а-4720/08/0570 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін.,-

-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін".

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2010 року у справі № 2а-4720/08/0570, позовні вимоги задоволені, а саме вирішено:

стягнуто з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (83086, м. Донецьк, вул. Донецька, б. 38) суми застосованих економічних санкцій у розмірі 9987 (девять тисяч девятсот вісімдесят сім) 12 грн. в доход бюджету згідно п. 15 ст. 2 розділу І Закону України «Про Державних бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 р. № 107- IV, яка підлягає зарахуванню з наступними реквізитами:

-по рішенню № 87 від 18.06.2007 року: р/р 31113106700034 в УДК м. Димитрова, отримувач УДК м. Димитров, код ЄДРПОУ 34686500, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100 в розмірі 8819 (вісім тисяч вісімсот девятнадцять) грн. 04 коп.

-по рішенню № 126 від 12.09.2007 року : №31111106700070 в УДК м. Селидове, отримувач УДК м. Селидове, код ЄДРПОУ 34686427 банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією 21081100 в розмірі 1168 (одна тисяча сто шістдесят вісім) грн. 08 коп.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним у відповідності до Закону України «Про ціни та ціноутворення», Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, були проведені перевірки виробничих одиниць «Димитровтепломережа» та «Селидовтепломережа» обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», за результатами яких Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області були прийняті рішення від 18.06.2007 р.№ 87 на суму 8819,04 грн. та від 12.09.2007 року № 126 на суму 1168,08 грн. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», які були направлені відповідачу рекомендованими листами разом з претензіями на загальну суму 9987,12 грн. Відповідач вказане рішення не оскаржував. Станом на теперішній час відповідач суму економічних санкцій до бюджету не перерахував. Посилаючись на п. 1.7 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», позивач просить стягнути з обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» у дохід бюджету суму економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Рішеннями Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 87 від 18.06.2007 року (а.с.3) та № 126 від 12.09.2007 року до відповідача застосовані економічні санкції за порушення державної дисципліни цін (а.с.3,8) у розмірі 8819,04 грн. та 1168,08 грн. відповідно. Загальна сума економічних санкцій складає 9987,12 грн.

Відповідно до вищевказаних рішень відповідачем було порушено вимоги Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, а саме: включення у вартість послуг з централізованого опалення для населення, тарифи на які регулюються, фактично виконаних не в повному обсязі послуг.

Також, на адресу відповідача позивачем були направлені претензії: № 05-04/86-87 від 18.06.2007 року та № 05-04/125-126від 12.09.2007 року, в яких також зазначений розмір економічних санкцій 9987,12 грн. та розяснений порядок перерахування даної суми до бюджету.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.

Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.

Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Крім того, колегія суддів враховує, що обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» оскаржувало у судовому порядку рішення відповідача про стягнення економічних санкцій у розмірі 9987 грн.12 коп., ( справа № 2а-6926/08/0570 ) та судами першої, апеляційної та касаційної інстанції у задоволенні позовіних вимог відмовлено.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції перевірено доводи сторін, дано їм правильну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого у справі судового рішення відсутні.

Керуючись статтями ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу обласного комунального підприємства Донецьктеплокомуненерго залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2010 року у справі № 2а-4720/08/0570 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 9987,12 грн. за порушення державної дисципліни цін залишити без змін.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 17.06.2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: В.В. Попов

Судді : О.П. Лях

К.П. Горбенко