Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.11 Справа № 19/61/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Малого приватного підприємства „Прометей”, м. Рубіжне Луганської області
про стягнення 3040 грн. 13 коп.
в присутності представників сторін:
від заявника Прибіга І.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави, посвідчення від 13.05.2011 № 984,
від позивача ОСОБА_1., головний спеціаліст юридичного сектору, довіреність від 05.01.2011 № 1;
від відповідача представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу стягнути з відповідача на користь держави шкоду заподіяну внаслідок засмічення землі у розмірі 3040, 13 грн.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 9300800047907.
Неприбуття у судове засідання відповідача не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Відповідач надав відзив від 20.06.2011 № 96, в якому позовні вимоги визнав у повному обсязі та звернувся з клопотанням про розгляд справи без участі його представника.
Дане клопотання було розглянуто у судовому засіданні 22.06.2011 та задоволено судом.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників заявника та позивача, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області встановив наступне.
Відповідно до ст.ст.16, 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державне управління в галузі охорони навколишнього середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.
Спеціально уповноваженим державним органом по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів є Державна екологічна інспекція в Луганській області, яка згідно п.5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди України від 19.12.2006 № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2007 за № 119/13387, здійснює державний контроль за додержанням норм і правил у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів.
Відповідно до п.9 Положення інспекція має право подавати позови до суду про відшкодування збитків і витрат, завданих юридичними і фізичними особами внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів.
14.03.2011 відділом екологічного контролю по Лисичанському регіону разом із Лисичансько-Рубіжанською міжрайонною природоохоронною прокураурою було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Малим приватним підприємством „Прометей”, якою встановлено факт засмічення земельної ділянки тирсою деревини (код відходу за Державним класифікатором відходів ДК 005-96-2000.2.2.17 групи 20 Відходи виробництва деревини та виробів з деревини та корку, виробів з соломи матеріалів інших) в обємі 0,3 м3, на відкритому грунті, що призвело до засмічення земельної ділянки площею 6 м2, що розташована на території промислового майданчика Малого приватного підприємства "Прометей", що є порушенням вимог ст.33 Закону України „Про відходи”, ст.35 Закону України "Про охорону земель", ст.ст.61, 96 Земельного кодексу України.
Даний факт підтверджується актом перевірки від 14.03.2011 (а.с.6-7).
За засмічення земельної ділянки старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області був винесений припис від 31.03.2011 (а.с.14).
Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства Малим приватним підприємством "Прометей", обчислено згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997 № 171, зареєстрованим в Мінюсті України від 05.05.1998 № 285/2725, яка складає 3040,13 грн.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про охорону земель" всі землі в межах території України є об'єктом особливої охорони держави.
Статтею 35 цього ж Закону передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:
- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;
- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;
- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;
- дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;
- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;
- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;
- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;
- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;
- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;
- забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям;
- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Згідно до ст.32 Закону України "Про відходи" з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров"я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов"язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Стаття 33 цього ж Закону передбачає, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Як вбачається з приписів ст.56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.
Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення
законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачені загальні підстави для відшкодування шкоди: вина особи, спричинення наслідків та причинний зв”язок між діями особи та наслідками.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
В даному випадку позивачем доведено вину відповідача, яка підтверджується актом перевірки від 14.03.2011, в спричиненні його неправомірними діями, а саме, засміченням земельної ділянки, шкоди держави у розмірі 3040 грн. 13 коп., що підтверджується розрахунком розміру шкоди (а.с.11).
До того ж в ч.5 ст.78 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Як встановлено судом дії відповідача не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
За вказаних обставин вимоги прокурора за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, та підлягають до задоволення у повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні 22.06.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 75, 78, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Луганській області до Малого приватного підприємства „Прометей” задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Малого приватного підприємства "Прометей", Луганська область, м. Рубіжне, вул. Коцюбинського, б.112, код 24205899 на користь держави балансовий рахунок № 33117331700071 спеціального фонду місцевого бюджету м. Рубіжне Луганської області, код ЄДРПОУ 24046780 УДК м. Рубіжне Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач УДК у Луганській області, МФО 804013 шкоду у розмірі 3040 грн. 13 коп., видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Малого приватного підприємства "Прометей", Луганська область, м. Рубіжне, вул. Коцюбинського, б.112, код 24205899 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Рубіжанській обєднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 29.06.2011.
Суддя Т.В.Косенко