Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-16881/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Баранов Д.О. Суддя-доповідач: Бистрик Г.М.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" червня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Бистрик Г.М.,
суддів: Дурицької О.М., Борисюк Л.П.,
при секретарі: Пеньковій О.Г.,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою відповідача Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2010 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»звернулися в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010752340 від 04.11.2010 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 лютого 2011 року вимоги позивача задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні вимог позивача.
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне зясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Задовольняючи вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що висновки акта перевірки про порушення позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у звязку ізнезабезпеченням відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена в поточному Х-звіті РРО є необґрунтованими.
Апеляційна інстанція не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Судом першої інстанції встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що 21.10.2010 року ДПІ у Дніпровському районі м. Києва проведено перевірку магазину ТзОВ «Торговий дім «Покетбук»за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено Акт №0426/26/53/23/37036192.
Перевіркою встановлено, що ТзОВ «ТД «Покетбук»здійснює реалізацію непродовольчих товарів із застосуванням РРО, та не забезпечило відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній в поточному звіті РРО.
Згідно книги обліку розрахункових операцій, контрольних стрічок РРО, супровідних відомостей до інкасаційної суми підприємства 07.07.2010 року 21 год. 58 хв. до сейфа каси з місця проведення розрахунків (ТРЦ «Дрім Таун») повинні були надійти готівкові кошти в сумі 5435 грн. Відповідний прибутковий касовий ордер та запис в касовій книзі відсутній, що підтверджує, що дана готівка залишилась на місці проведення розрахунків (або знаходилась в касі і не була вчасно оприбуткована).
Робочий день 08.07.2010 року розпочався о 09 год. 34 хв. про що свідчить нульовий чек, який було роздруковано на початку роботи РРО. Вказану суму було службово внесено до показників РРО об 11 год. 26 хв.
На місці проведення розрахунків фактично знаходилась 5435 грн. в той час, як за показниками РРО - 0 грн., що призвело до невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, яка зазначена у денному звіті РРО або несвоєчасного оприбуткування готівки у касі за її фактичним отриманням.
Податковим органом 04.11.2010 року прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010752340, яким застосовано до товариства штраф в розмірі 27175 грн..
Згідно п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Згідно внутрішнього наказу ТОВ «Торговий дім «Покетбук»№ 23/4 від 01.07.2010 року про правила роботи з розмінною монетою, товариством передбачається наявність розмінної монети, що видається з головної каси підприємства в операційну касу для її подальшого зберігання та можливості видавати покупцю решту. Проте у вказаному наказі не встановлено конкретно визначеної суми розмінної монети.
Відповідно до п. 2.13 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ №637 від 15.12.2004 року, підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі.
Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) не передбачено, що сума коштів, що використовується підприємством в якості розмінної монети для видачі здачі не повинна оприбутковуватись чи оприбутковується в будь-який інший спосіб ніж встановлений вимогами чинного законодавства.
Згідно п. 4.5 ст. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 1 грудня 2000 року № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача" , якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
Тобто розмінна монета, отримана з каси підприємства або залишена в скриньці РРО з попереднього дня, має проводитися через РРО за допомогою операції "службове внесення".
Підтвердженням того, що відповідну суму внесено до РРО як розмінну монету, є Z-звіт, у якому відображається інформація про операцію "службове внесення".
З матеріалів справи вбачається, що позивачем було проведено через РРО суму у розмірі 5435, 00 грн., як «службове внесення», що і розуміється розмінною монетою.
Однак сума у розмірі 500, 00 грн., яку позивач вказує в позові як розмінну монету, всупереч вимогам вищезазначених норм законодавства, не була проведене через РРО як «службове внесення», хоча знаходилася у касі підприємства.
Колегія суддів вертає увагу, що пп. 3.3 п. 3 Положення щодо ведення касових операцій у національній валюті в Україні, зазначено, що приймання готівки в касу підприємства проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Позивачем, всупереч вимогам законодавства, а саме п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на час проведення перевірки, не була своєчасно оприбуткована готівка в сумі 5435, 00 грн., з приводу чого податковим органом була правомірно встановлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 5435, 00 грн.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Податковим органом правомірно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010752340 від 04.11.2010 року, підстав для його скасування судовою колегією не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2011 року та постановлення нової провідмову в задоволенні вимог позивача.
Керуючись ст. ст. 158, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254, КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу відповідача Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 лютого 2011 року - скасувати.
Постановити нове рішення по справі, яким в задоволенні вимог позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010752340 від 04.11.2010 року відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки передбаченні ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали суду виготовлено 29.06.2011 року.
Головуючий суддя: (підпис)
Судді: (підпис)
Суддя: Бистрик Г.М.