ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" червня 2011 р.Справа № 7/36/5022-601/2011 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
Розглянув матеріали справи
за позовом: Кретівської сільської ради, с. Кретівці, Збаразький район, Тернопільська область, 47382
до відповідача: Збаразького районного споживчого товариства, м. Збараж, майдан І. Франка, 20, 47300
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_2 посвідчення №б/н від 31..10.2010р.
відповідача: ОСОБА_1 довіреність №17-юр від 23.05.2011р.
Суть справи:
Кретівська сільська рада звернулася з позовом до Збаразького районного споживчого товариства про стягнення 2498,32 грн. заборгованості за користування земельною ділянкою.
В судовому засіданні з 17.06.2011р. до 22.06.2011р. оголошувалася перерва для надання можливості сторонам надати витребувані судом матеріали.
Представник позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування позовних вимог посилається на акт контрольно-ревізійного відділу в Збаразькому районі №23-22/50 від 25.10.2010р. складеного за результатами проведеної ревізії сільського бюджету за період з 01.06.2006р. по 30.09.2010р., якою встановлено, що в результаті не укладення сільським головою Крук О.Р. та Збаразьким районним споживчим товариством договору оренди земельної ділянки на якій знаходиться магазин товариства, за період з 01.06.2006р. по 01.06.2010р. сільській раді нанесено збитків на суму 2498,00грн., які просить суд стягнути.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, при цьому посилається на те, що в період заявлений позивачем був платником єдиного податку, а тому відповідно до ст.6 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва” від 03.07.1998р., субєкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником деяких видів податків і зборів, в тому числі плати (податку) за землю, тому твердження позивача про безоплатне користування земельною ділянкою не відповідає дійсності. В підтвердження своїх доводів надав довідку податкової інспекції, та просить суд врахувати, що з моменту укладення договору оренди землі від 01.06.2010р. з Кретівецькою сільською радою належним чином вносить орендні платежі. Просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи представників сторін, давши оцінку поданим сторонами доказам, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню .
При цьому, суд виходив з наступного:
- відповідно до ст. 113 Бюджетного кодексу України, ст. 2 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” (далі Закон України) здійснення державного фінансового контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів, збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у субєктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, покладено на державну контрольно-ревізійну службу (Головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійні підрозділи (відділи, групи) у районах, містах і районах у містах), яка здійснює такий контроль шляхом проведення державного фінансового аудиту та інспектування (ревізії) ;
- проведення інспектування підконтрольної установи проводиться контрольно - ревізійною службою відповідно до “Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою " затвердженого постановою КМ України від 20.04.2006р. №550, за результатами якого складається акт ревізії, в якому перевіряючими фіксуються факти порушення законодавства щодо незаконного і нецільового витрачання державних коштів, приховування від бюджету належних йому платежів та інших порушень фінансової дисципліни або зловживань, встановлення винних осіб у їх допущені та вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, а також встановлюється розмір шкоди і заподіяних збитків, причини і обставини їх виникнення.
Так, Контрольно-ревізійним відділом в Збаразькому районі, за результатами ревізії Кретівецького сільського бюджету за період з 01.06.2006р. по 30.09.2010р., складено акт ревізії №23-22/50 від 25.10.2010р., яким, як вважає відділення, встановлено, що в результаті не укладення сільським головою Крук О.Р. та Збаразьким районним споживчим товариством договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,0646га. на якій знаходиться магазин товариства (с. Грицівці, вул. Дружби, Збаразького району, Тернопільської області) за період з 01.06.2006р. по 01.06.2010р., бюджетами різних рівнів не доотримано доходів на суму 2498,00грн. (в тому числі за 2006 рік -337,45грн., за 2007рік - 578,49грн., за 2008рік - 584,77грн. за 2009рік - 685,28грн. та за 2010р. 302,33грн.), чим порушено вимоги ст. 125 Земельного кодексу України.
За наслідками проведеної ревізії, Кретівською сільською радою Збаразькому споживчому товариству було направлено претензію №12-153-02/7 від 17.11.2010р. про оплату в місячний термін 2498,32грн. недоотриманих коштів за використання земельної ділянки загальною площею 0,0646га, яка залишилася останнім без задоволення з посиланням на відсутність порушення земельного законодавства, про що зазначила у листі №28-юр від 15.12.2010р.
Відповідно до ст.33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Так, відповідно до ч. 1,2 ст.116 Земельного кодексу України (далі ЗК України) громадяни, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, шляхом передачі земельних ділянок у власність чи оренду. Право користування земельною ділянкою для провадження підприємницької та іншої діяльності виникає у громадян (підприємців) та юридичних осіб на правах її оренди відповідно до ст.93 ЗК України після укладення договору оренди земельної ділянки, порядок укладення якого встановлений Законом України "Про оренду землі", Цивільним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як випливає із матеріалів справи рішенням Кретівецької сільської ради №188 від 22.10.2008р. "Про затвердження проекту відведення та передачу земельної ділянки в оренду Збаразькому РайСТ" - затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0646га. та передано дану ділянку Збаразькому РайСТ для обслуговування магазину в с. Грицівці по вул. Дружби, при цьому встановлено орендну плату в розмірі 6% від нормативної грошової оцінки та пунктом 4.1 даного рішення зобов'язано Збаразьке РайСТ у місячний термін укласти договір оренди вищезазначеної земельної ділянки.
На виконання вищезазначеного рішення між Кретівецькою сільською радою в особі сільського голови Крук О.Р., яка діяла на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування" (Орендодавець) та Збаразьким районним споживчим товариством, яке діяло на підставі свідоцтва про державну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи, виданого Збаразькою райдержадміністрацією 25.08.2004р. №16421200000000009 (Орендар) укладено 01.06.2010р. договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0646га. за адресою с. Грицівці по вул. Дружби, Збаразького району, Тернопільської області, із земель державної власності житлової та громадської забудови, що перебувала у користуванні Збаразького РайСТ для комерційного використання, строком на 49 років.
Даний договір оренди землі зареєстрований у Збаразькому відділі Тернопільської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 17.06.2010р. за № 041064800265.
Таким чином, підстави сплати Збаразький районним споживчим товариством орендної плати за користування земельною ділянкою виникли згідно договору оренди з 17.06.2010р., при цьому, слід зазначити, що позивач не довів ухилення відповідача від укладення договору оренди земельної ділянки.
Суд, не приймає до уваги доводи позивача щодо того, що відповідач в період з 01.06.2006р. по 01.06.2010р. безоплатно користувався земельною ділянкою, оскільки:
-відповідно до ст. 206 ЗК України використання земельними ділянками в Україні є платним, і така плата справляється відповідно до закону у формі орендної плати або земельного податку;
-згідно ст. 6 Указу Президента „ Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва” від 03.07.1998р., субєкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов'язкових платежів) як плата (податку) за землю;
-довідкою Збаразької міжрайонної державної податкової інспекції № 4520/15 від 20.06.2011р.підтверджено, що Збаразьке РАЙСТ (код ЄДРПО України 14057340, м. Збараж, майдан Івана Франка,14) зареєстроване в Збаразькій МДПІ за №8 (264) від 21.01.1994р. та за період з 01.01.2004р. по 20.06.2011р. знаходиться на спрощеній системі оподаткування та сплачує єдиний податок.
Отже, матеріалами справи доведено, що відповідач не був платником земельного податку у спірний період згідно вищезазначеного Указу.
При таких обставинах, приймаючи до уваги , що акт ревізії КРУ не є належним доказом щодо порушення відповідачем земельного законодавства, оскільки не доводить такого, а тому позовні вимоги заявлені неправомірно та не підлягають до задоволення .
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.33,43, 84 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. В позові відмовити.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (25.06.2011р.), через місцевий господарський суд.
СуддяМ.С. Стадник