КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-3926/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко О.Є.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
Іменем України
"14" червня 2011 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Гончар Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Маслозавод "Прилуки" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року у справі за адміністративним позовом Прилуцької обєднаної державної податкової інспекції Чернігівської області до Закритого акціонерного товариства "Маслозавод "Прилуки" про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням, -
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2010 року позивач Прилуцька обєднана державна податкова інспекція звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства "Маслозавод "Прилуки" про стягнення сум податку, що використані не за цільовим призначенням, в якому просив стягнути з відповідача до державного бюджету податок на додану вартість в розмірі 145352,00 грн., що використаний не за цільовим призначенням.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року позовні вимоги задоволені повністю.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилався на те, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
У судове засідання сторони та їх представники повторно не зявилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі, суд першої інстанції виходив з того, що переробні підприємства зобов'язані самостійно перерахувати на окремий рахунок суму ПДВ, зазначену в окремій декларації протягом десяти днів, наступних за 20 календарним днем, що настає за звітним податковим періодом.
Перевіркою встановлено, що в декларації з податку на додану вартість ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»за березень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам»в сумі 145352,00 грн. Станом на 01 травня 2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 544711,84 грн., в тому числі по поданій податковій декларації з ПДВ (переробного підприємства) за березень 2010 року на суму 145352,00 грн. Вищевказане свідчить про несвоєчасну сплату податку на додану вартість для виплати дотацій, а тому, відповідно до Порядку № 152, дана сума є такою, що використана не за цільовим призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено колегією суддів, ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»зареєстроване Прилуцькою районною державною адміністрацією Чернігівської області 29 грудня 1999 року та як платник податків знаходиться на податковому обліку Прилуцької ОДПІ з 20.01.2000 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 7, 8).
Відповідач є переробним підприємством, яке у своїй діяльності керується нормами пункту 11.21 статі 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість».
21 червня 2010 року Прилуцькою ОДПІ проведено перевірку ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»по поданій декларації переробного підприємства за березень 2010 року станом на 20 квітня 2010 року з питань своєчасності перерахування коштів на небюджетний рахунок, подання реєстру платіжних доручень на перерахування коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молока та мяса в живій вазі.
За результатами якої складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість від 21 червня 2010 року № 653/15-00/30713561 від 12.02.2010 року (а.с. 12).
Перевіркою встановлено, що в декларації з податку на додану вартість ЗАТ «Маслозавод «Прилуки»за березень 2010 року задекларовано рядок 20 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам»в сумі 145352,00 грн.
Станом на 01 травня 2010 року в картці особового рахунку з податку на додану вартість переробного підприємства для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані молоко та м'ясо в живій вазі рахується борг в розмірі 544711,84 грн., в тому числі по поданій податковій декларації з ПДВ (переробного підприємства) за березень 2010 року на суму 145352,00 грн.
Згідно пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»затверджено Порядок нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі (далі Порядок № 152), який визначає механізм нарахування, виплати і використання переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні або орендовані переробні потужності, дотацій сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи ведення особистого селянського господарства (далі - товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 31 грудня 2009 р. таким підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 152 перерахування товаровиробникам коштів за поставлені ними молоко і м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства, а дотацій - з його небюджетного рахунка на окремі рахунки товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду та реквізити яких повинні офіційно повідомити переробним підприємствам.
Згідно п. 5 Порядку № 152 переробні підприємства за результатами діяльності за кожний звітний (податковий) період ведуть окремий податковий і бухгалтерський облік операцій з поставки готової продукції. За результатами зазначеного обліку переробні підприємства визначають відповідно до вимог Закону України "Про податок на додану вартість" суми податкових зобов'язань та податкового кредиту, які виникають у зв'язку з переробкою та поставкою готової продукції, і складають декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка разом з декларацією щодо іншої діяльності подається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації переробного підприємства як платника податку на додану вартість у порядку і в строки, встановлені зазначеним Законом, з урахуванням вимог нормативно-правових актів ДПА.
Визначена до сплати за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства) сума податку на додану вартість зараховується переробним підприємством на небюджетний рахунок у строки, встановлені для сплати податку на додану вартість. Переробне підприємство не пізніше останнього календарного дня місяця, що настає за звітним (податковим) періодом, подає за кожний звітний (податковий) період для підтвердження сплати сум податку на додану вартість реєстр платіжних доручень на фактично зараховані на небюджетний рахунок кошти і виписку територіального органу Державного казначейства з такого рахунка. Сума податку на додану вартість, щодо якої переробне підприємство не подало органу державної податкової служби підтвердження щодо зарахування її на небюджетний рахунок, вважається такою, що використовується не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.
Відповідно до підпункту 5.14 наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання»від 30.05.1997р. № 166 передбачено порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість переробного підприємства, в р. 20 такої податкової декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню в особовому рахунку платника та спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам.
Пункт 4 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2010 р. № 152 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачає, що суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.
Згідно абзацу «а»підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпункт 5.3.1. пункту 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Колегія суддів критично оцінює доводи апелянта стосовно сплати через дотаційний рахунок суми 7300, грн. враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом апеляційної інстанції було вчинено усіх дій, передбачених КАС України для повного та всебічного зясування обставин по справі, проте, всупереч вимогам суду належних доказів по справі не надано.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам. В звязку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Маслозавод "Прилуки" залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року без змін.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Маслозавод "Прилуки" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Є.Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест