Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.06.11Справа №2а-1852/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
судді Дудкіної Т.М.,
при секретарі Шарко С.К.,
за участю представників:
позивача Полуектової О.В.,
відповідача Лозицької І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомадміністративного позову Приватного підприємства «Капітал-Інформ»до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Капітал-Інформ»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя про визнання протиправними та скасування рішень від 15.04.2011 №320, №322 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю винесення відповідачем рішень від 15.04.2011 №320, №322 грн.
Відповідач письмових заперечень на позов суду не надав.
У судовому засіданні 21.06.2011 представник позивача заявлені вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні. Пояснив, що у звіті про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообовязкове пенсійне страхування за червень 2010 року була допущена друкарська помилка внаслідок якої сума нарахованої заробітної плати застрахованій особі ОСОБА_3 замість 885,00 грн. була вказано 85,00 грн., хоча сума страхового внеску була перерахована правильно, тобто із суми 885,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні 21.06.2011 проти позову заперечував, зазначив, що оскаржувані рішення прийняті у відповідності з вимогами законодавства, просив у позові відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Приватне підприємство «Капітал-Інформ»зареєстроване як юридична особа Гагарінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 25.11.2005, з присвоєнням ідентифікаційного коду 33924852 /а.с.20/.
Приватне підприємство «Капітал-Інформ»обліковується в Управлінні Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Працівником Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя в період з 07.04.2011 до 13.04.2011 проведена планова перевірка Приватного підприємства «Капітал-Інформ»з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків за загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів, за період з 25.11.2005 до 31.12.2010 та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за 2009, 2010 роки.
За результатами перевірки складений акт від 12.04.2011 №58, відповідно до якого позивач порушив пункт 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»та донараховано загальну суму виплату 800 грн. за червень 2010 року , донараховані страхові внески на суму 265,60 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем стосовно позивача прийняті рішення:
- №322 від 15.04.2011 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у розмірі 800,00 грн.;
- №320 від 15.04.2011 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у розмірі 132,80 грн.
Вказані рішення отримані 15.04.2011 посадовою особою позивача під розпис /а.с.14,15/.
Відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За правилом абзацу 2 частини першої статті 19 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Перевіркою встановлено відхилення у загальній сумі 800,00 грн., за червень 2010 року, внаслідок того, що у «Таблиці 1 Додатка 4»(рядок 2.1 розділу І) за червень 2010 року на 800,00 грн., занижена загальна сума витрат (доходу), з якої утримуються внески. Зазначена сума відображена у розрахунковій платіжній відомості за червень 2010 року №КИ0000006 /а.с.9, оборотна сторінка/.
Як зазначив позивач, таке відхилення сталося внаслідок механічної помилки (друкарської помилки) в результаті якої сума нарахованого доходу страховика ОСОБА_3, виявилася не 885,00 грн., а 85,00 грн. У той же час сума страхового внеску була обчислена позивачем саме з суми нарахованого доходу вказаної особи у розмірі 885,00 грн., та сплачена у повному обсязі (265,60 грн.) платіжним дорученням №93 від 12.07.2010 у складі суми страхових внесків за червень 2010 року по строку сплати до 20.07.2010 у розмірі 1839,20 грн. /а.с.24/. Заробітну плату застрахована особа ОСОБА_3 отримала у повному обсязі.
Частина десята статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»повязує можливість застосування до страхувальника фінансових санкцій із фактами несвоєчасної або не в повному обсязі сплати страхових внесків.
Відповідно до частини девятої статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників, зокрема, такі фінансові санкції:
- за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу);
- за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Абзац 1 підпункту 9.3.3 пункту 9.3 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, повязує можливість застосування до страхувальника фінансових санкцій з фактами приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески.
Виходячи з конструкції зазначених норм, слід визнати, що приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески передбачає наявність умислу щодо вчинення таких дій, разом з тим, добуті судом докази не свідчать про наявність умислу з боку відповідача про приховування (заниження) суми заробітної плати.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень субєкта владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які відображують принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи, чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Разом з цим, слід врахувати наступне.
Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України. Такі міжнародні договори підлягають переважному застосуванню перед актами національного законодавства (стаття 19 «Про міжнародні договори України».
Таким міжнародним договором у даному випадку є Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно до статті 1 Першого протоколу до названої конвенції ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства. Встановлено також випадок, відповідно до якого позбавлення майна держава може передбачити, якщо це необхідно для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Це означає, що статтю 1 Першого протоколу слід розуміти так, як вона розуміється у судовій практиці Європейського Суду з прав людини.
У справі «Джеймс та інші проти Сполученого королівства»(1986 року) Європейський Суд з прав людини зазначив, що має бути обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, яку намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.
Приймаючи до уваги зазначене, суд вважає, що дії відповідача з прийняття оскаржуваних рішень формально є правомірними, але необхідно визнати що вони не є пропорційними характеру вчиненого позивачем порушення пункту 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
З огляду на той факт, що сума страхових внесків за червень 2010 року обчислена та сплачена позивачем у повному обсязі та своєчасно, застосування до нього штрафних санкцій слід визнати таким, що порушує принцип пропорційності, а матеріалами справи не підтверджується нанесення позивачем будь-якої шкоди інтересам держави, суспільства або застрахованої особи. При цьому, суд дійшов висновку, що за умови відсутності такої шкоди, до позивача були застосовані явно неспіврозмірні фінансові санкції. Слід також врахувати, що під час проведення перевірки відповідачем не встановлено яких-небудь фактів, які б свідчили про намір позивача приховати або занизити суму заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, на підставі статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини підлягають задоволенню вимоги позивача
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Постанова складена у повному обсязі 24.06.2011.
Керуючись статями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя №322 від 15 квітня 2011 року про застосування до Приватного підприємства «Капітал-Інформ»(ідентифікаційний код 33924852) фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, у розмірі 800,00 грн.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі м. Севастополя №320 від 15 квітня 2011 року про застосування до Приватного підприємства «Капітал-Інформ»(ідентифікаційний код 33924852) фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, у розмірі 132,80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Т.М. Дудкіна