Постанова № 16479480, 31.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.03.2011
Номер справи
2а-11616/10/2670
Номер документу
16479480
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 березня 2011 року № 2а-11616/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі Шкребтій І.П., за участю представників сторін:

від позивача: Дубинської О.Г., представника

від відповідача: Лиса В.І., Тюшкевич С.І., представників.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Закритого акціонерного товариства «Радіант»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва

про скасування рішень

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося закрите акціонерне товариство «Радіант» з позовом, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення рішення № 0000562310/0 від 25.01.2010р., №0000562310/1 від 22.02.2010р., № 0000562310/2, №0003722310/0 від 20.05.2010р., від 11.08.2010р. №0000562310/3.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачем безпідставно донараховано позивачу податкові зобовязання зі сплати орендної плати за землю, оскільки затримка в укладенні договору виникла не з вини позивача, а правова природа підстав платежу, визначена договором, не зазначена в чинному законодавстві та не може встановлювати обовязків позивача.

Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що прийняті рішення відповідають вимогам чинного законодавства, а податкові зобовязання визначені позивачу на підставі пункту 4.3 договору, укладеного між позивачем та Київською міською радою.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва було проведено невиїзну документальну перевірку Позивача з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету орендної плати за землю за період з 20.11.2007р. по 30.12.2010р., за результатами якої було складено акт перевірки від 30.12.2009 року №2329\23-10\33603423.

Актом перевірки сформульовано висновок про те, що ЗАТ «Радіант»за 2007 рік занизило суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 50677,50 грн. А саме, ЗАТ «Радіант»задекларувало, згідно з податковою декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (уточнююча) за 2007 рік, 31358,09 грн. ( в тому числі за листопад 2007 року в сумі 10907,16 грн., за грудень 2007 року в сумі 20450,93 грн.), за результатами перевірки сума податкового зобов'язання складає 82035,59 грн.

Зазначених висновків відповідач дійшов з урахуванням того, що ЗАТ «Радіант»за 2007 рік нараховано орендної плати 84774,15 грн., за даними уточнюючої декларації податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності від 20.03.08 №415190 сума податкового зобов'язання склала 53416,06 грн. Згідно з договором оренди земельної ділянки від 15.11.2007 року, Київською міською радою на підставі рішення від 24.05.07 №610/1271 надано в оренду ЗАТ «Радіант»строком на 5 років земельну ділянку (кадастровий номер 8 000 000 000:88:008:0022) загальною площею 19048 кв.м. за адресою - м.Київ, вул. Танкова, 1.

Відповідно до п.4.3. вищевказаного Договору передбачено, що у випадку, якщо цей Договір не підписаний Орендарем (ЗАТ «Радіант») в установленому законодавством порядку протягом п'яти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради від 24.05.2007р № 610/1271, розмір орендної плати (зазначений у п.4.2.Договору) на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у п'ятикратному розмірі від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Річна орендна плата за земельну ділянку згідно з п.4.2 даного Договору становить 1,5 відсотка від її нормативної грошової оцінки.

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок на площу земельної ділянки 19048 кв.м, кадастровий номер 88:008:0022, № Ю-04433/2007 від 11.10.2007 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 15915118,85 грн., зокрема: 15608157,05грн.(18905х825,61х1,00х1,00), де 18905кв.м. -інші землі, 825,61грн.-базова вартість 1кв.м земельної ділянки, 1,05-коефіцієнт функціонального використання 1,0-узагальнюючий локальний коефіцієнт, та 306961,80грн., де 143кв.м. - землі комерційного використання, 825,61грн.-базова вартість земельної ділянки 2,50-коефіцієнт функціонального використання, 1,04-узагальнюючий локальний коефіцієнт.

На підставі викладених порушень відповідачем було прийнято податкові повідомлення рішення № 0000562310/0 від 25.01.2010р., №0000562310/1 від 22.02.2010р., № 0000562310/2, від 11.08.2010р. №0000562310/3, якими позивачу визначено суму 50677, 50грн. податкового зобовязання зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб та 25338,75грн. штрафних (фінансових) санкцій. Також відповідачем прийнято рішення № 0003722310/0 від 20.05.2010р., яким позивачу визначено суму 12834,77грн. податкового зобовязання зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб та 6417,39грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Суд вищезазначені рішення вважає такими, що прийняті правомірно, виходячи з наступного.

15 листопада 2010 року Київська міська рада та ЗАТ “ Радіант ” уклали договір оренди земельної ділянки, на підставі рішення Київської міської ради від 24.05.2007 року за № 610/1271.

Даний Договір посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 15.11.2007р. та зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 20.11.2007р. за №91-6-00729.

Відповідно п.2.1 Договору визначено, що обєктом оренди є земельна ділянка по вул. Танкова 1, у Шевченківському районі, м. Києва, розміром 19048 кв.м. для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими та прибудованими приміщеннями торгово-офісного призначення, торговим центром та підземним паркінгом.

Згідно п. 2.2. Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 45212880 грн. 43 коп. Пунктом 3.1. Договору встановлено, що строк дії Договору, який становить п'ять років.

Відповідно до Акту приймання-передачі земельної ділянки від 20.11.2007р., відповідач передав, а позивач прийняв у своє володіння і користування визначену Договором оренди земельну ділянку.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Частиною 2 ст. 16 Закону України “Про оренду землі” визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно п. 5 ст. 126 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Таким чином, позивач набув право оренди на земельну ділянку з моменту державної реєстрації.

Пунктом 4.2. Договору оренди земельної ділянки від 15.11.2007 р. встановлено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 1,5 відсотків від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 4.3. Договору, у випадку, якщо цей Договір не підписаний Орендарем в установленому законодавством порядку протягом пяти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради, зазначеного у п. 1.1. цього Договору, розмір орендної плати (зазначений в п. 4.2. Договору) на період, аналогічний терміну прострочення укладення договору оренди землі, встановлюється в пятикратному розмірі, але не більше десяти відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно п.4.4 Договору, після закінчення періоду, за який сплачується орендна плата у пятикратному розмірі, орендна плата розраховується та сплачується відповідно до п. 4.2 Договору.

Пунктом 4 ст. 28 Рішення Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867, чинного на момент укладання Договору оренди, визначено, що зацікавлена особа в місячний термін з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради про передачу земельної ділянки у користування зобов'язана звернутись до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для організації робіт із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та підготовки документа, що посвідчує право на земельну ділянку. У разі передачі земельної ділянки в оренду зацікавлена особа зобов'язана в чотирьохмісячний термін з моменту звернення до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) укласти договір оренди землі.

Відповідно до п.п. 5, 6 ст. 28 Рішення Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867 на підставі технічного завдання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), землевпорядна організація забезпечує встановлення і передачу у встановленому порядку межових знаків землекористувачу, виготовляє документ, що посвідчує право на земельну ділянку, та подає до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КПДА) для перевірки. Сукупний термін перевірки зазначених документів Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) не може перевищувати двох місяців. Виконання робіт зі встановлення межових знаків та виготовлення документи, що посвідчує право на земельну ділянку, здійснюється землевпорядними організаціями в термін, що не може перевищувати двох місяців.

У відповідності до п. 7 ст. 28 Рішення Київської міської ради №457/1867 від 15.07.2004р., якщо договір оренди землі не підписаний зацікавленою особою в установленому законодавством порядку протягом пяти місяців з моменту набуття чинності рішенням Київської міської ради про передачу відповідної земельної ділянки в оренду, розмір орендної плати на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у пятикратному розмірі, але не більше десяти відсотків від грошової оцінки земельної ділянки.

Таким чином, оскаржуваний пункт 4.3 Договору оренди землі фактично дублює п. 7. ст. 28 Рішення Київської міської ради 15.07.2004р. №457/1867, чинного на момент укладення Договору.

Згідно до п.3 ст.5 Цивільного кодексу України, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавчого законодавства, застосовується до прав та обовязків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно з ч. 6 ст. 3 Цивільного кодексу України, загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Частина 1 ст. 6 Цивільного кодексу України передбачає, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.

У відповідності до ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зі спірного пунктів Договору, як і з п. 7 ст. 28 Рішення Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867 вбачається, що розмір орендної плати на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у пятикратному розмірі, але не більше десяти відсотків від грошової оцінки земельної ділянки, якщо договір оренди землі не підписаний зацікавленою особою, орендарем в установленому законодавством порядку протягом пяти місяців з моменту набуття чинності відповідним рішенням Київської міської ради.

Відповідно до ст. 2 Рішення Київської міської ради від 15.07.2004р. №457/1867, зацікавлена особа фізична або юридична особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування і має на це право згідно з законодавством України.

Таким чином, застосування спірного п. 4.3. Договору залежало від дотримання саме орендарем встановленого порядку оформлення права оренди земельної ділянки, а не Київською міською радою.

Позивач, схвалюючи такі умови договору, приймав їх як обовязкові умови договору, які є такими відповідно до діючого на той час законодавства і вважав, що орган, на який рішенням Київської міської ради покладено обовязок щодо перевірки змісту договору, дотримався вимог діючого на той час законодавства і виклав текст договору оренди із дотриманням вимог, встановлених типовою формою договору оренди, затвердженою Кабінетом Міністрів України та п.8 ст. 23 Рішення Київської міської ради від 15.07.2004 р. № 457/1867 «Про порядок передачі земельних ділянок в користування або у власність у м. Києві»в редакції, чинній на момент укладення спірного договору оренди.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 2 Закону України "Про плату за землю" та ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Отже, донарахування суми орендної плати за землю відповідачем здійснено правомірно.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян