Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вх. № 1/40
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 лютого 2011 року 10:55 № 2а-1040/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкової Н.В. при секретарі судового засідання Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомПублічного акціонерного товариства комерційного банку "Надра"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з
великими платниками податків
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків № 0000904310/0 від 03.06.10 р., № 0000904310/1 від 18.08.10 р., № 0000904310/2 від 01.11.10 р. та рішення № 14278/6/25-0215 від 28.12.10 р. про застосування до Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Надра" штрафних санкцій на загальну суму 435,80 грн.
за участю представників сторін:
представник позивача Шабанов С.В.;
представник відповідача Корнієнко В.П.,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
24 січня 2011 року Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Надра" (далі по тексту - позивач, ПАТ КБ "Надра") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі по тексту - відповідач, СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків № 0000904310/0 від 03.06.10 р., № 0000904310/1 від 18.08.10 р., № 0000904310/2 від 01.11.10 р. та рішення № 14278/6/25-0215 від 28.12.10 р. про застосування до ПАТ КБ "Надра" штрафних санкцій на загальну суму 435,80 грн.
Позовні матеріали були передані на розгляд судді 27 січня 2011 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2011 року було відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-1040/11/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2011 року було закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 2а-1040/11/2670 та призначено справу до судового розгляду на 17 лютого 2011 року.
В судовому засіданні 17 лютого 2011 року суддя оголосив перерву до 22 лютого 2011 року.
В судовому засіданні 22 лютого 2011 року представник позивача надав уточнену позовну заяву, в якій найменування позивача "Відкрите акціонерне товариство комерційний банк "Надра" змінено на "Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Надра", а також просив задоволити позов. Представник відповідача просив у позові відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків 25 травня 2010 року було проведено невиїзну документальну перевірку з питання дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності виконання платіжного доручення Закритого акціонерного товариства "Міське підприємство по реконструкції та будівництву № 3" (далі по тексту ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву № 3") на перерахування узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку юридичних осіб ПАТ КБ "Надра". За результатами перевірки було складено Акт № 266/43-10/20025456 від 25.05.10 р., згідно якого ПАТ КБ "Надра" в порушення п. 8.2 ст. 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" № 2346-ІІІ від 05.04.2001 р. (надалі Закон № 2346), з урахуванням пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (надалі - Закон № 2181), порушено строки виконання платіжного доручення ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву № 3" на перерахування узгодженого податкового зобов'язання із земельного податку юридичних осіб.
03 червня 2010 року позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення № 0000904310/0 від 03.06.2010 р., згідно якого до ПАТ КБ "Надра" застосовано штрафні санкції у розмірі 435,80 грн. За результатами апеляційного оскарження було винесено рішення № 0000904310/1 від 18.08.2010 р., № 0000904310/2 від 01.11.2010 р., якими залишено без змін санкції, застосовані до ПАТ КБ "Надра".
05 січня 2011 року на адресу ПАТ КБ "Надра" надійшло рішення Державної податкової адміністрації України № 14278/6/25-0215 від 28.12.10 р. про розгляд скарги, в якому відмовлено в її задоволенні.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України (далі по тексту Правління НБУ) № 59 від 10.02.2009 р. у Відкритому акціонерному товаристві комерційному банку "Надра" була введена Тимчасова адміністрація та призначений тимчасовий адміністратор строком на один рік, що підтверджується публікацією в газеті «Урядовий кур'єр»№ 26 (3932) від 13.02.2009 р. Зазначеною постановою з 10.02.2009 р. було введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який поширюється на зобов'язання ПАТ КБ "Надра" та який було продовжено до 10.02.2010 р. постановою Правління НБУ № 452 від 05.08.2009 р.
Проведеною СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків перевіркою було встановлено, що для сплати земельного податку з юридичних осіб за податковим розрахунком з земельного податку від 31.01.08 р. № 3207 ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву №3" було подано до філії ПАТ КБ "Надра" платіжне доручення від 02.02.09 р. № 445.
У зв'язку з тим, що виконання податкового зобов'язання зі сплати земельного податку було здійснено із запізненням, а саме 23.03.09 р. (граничний термін сплати - 02.03.09 р.), порушено пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону № 2181, але при цьому СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків не було враховано вимоги пп. 16.5.3 п. 16.5 ст. 16 Закону № 2181, згідно якого до банку на період дії введеного Національним банком України мораторію на задоволення вимог кредиторів не застосовуються фінансові санкції у вигляді пені та штрафів, які передбачені цим Законом: за порушення строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку; за невиконання чи неналежне виконання банком власних зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) на момент введення мораторію та під час його дії.
Оскільки граничний термін сплати податку становив 02.03.09 р., то і нарахування штрафних санкцій, передбачених Законом № 2181, повинно було відбутися з 03.03.09 р., тобто з того часу, коли у ПАТ КБ "Надра" вже діяв мораторій.
Відповідно до листа Державної податкової адміністрації України № 16177/7/15-0517 від 30.07.2009 р. введення у банківській установі мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації можна вважати регулюванням Національним банком України економічних нормативів такого банку в контексті пп. 16.5.3 п. 16.5 ст. 16 Закону № 2181.
Згідно з Законом України від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ "Про банки і банківську діяльність" (далі по тексту - Закон № 2121) економічні нормативи - це показники, що встановлюються Національним банком України і дотримання яких є обов'язковим для банків; тимчасова адміністрація - це процедура, що застосовується Національним банком України при здійсненні банківського нагляду за обставин, передбачених цим Законом.
Тому порушення строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) за платіжними дорученнями клієнтів банку в період дії в банку мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації не вважається порушенням з вини банку, внаслідок чого пеня та штрафні санкції, передбачені пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 цього Закону, не застосовуються.
В першому розділі складеного СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків Акту № 266/43-10/20025456 від 25.05.10 р. зазначено, що перевірка здійснена на підставі п. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90 р. № 509-ХІІ (редакція чинна станом на 25.05.10 року).
Перевіркою встановлено, що ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву №3" було подано до філії ПАТ КБ "Надра" платіжне доручення від 02.02.2009 р. № 445 на суму 20 000,00 грн. Дане платіжне доручення було прийнято Банком 03.02.2009 р. (про що зроблено відмітку), але гроші не були перераховані до бюджету (при наявності достатніх коштів).
У зв'язку з несвоєчасним виконанням Банком платіжного доручення від 02.02.2009 р. № 445 у ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву №3" виникла заборгованість земельного податку з юридичних осіб у сумі 4 358,00 грн. (з урахуванням передплати) по строку 02.03.2009 р., що в подальшому призвело до виникнення податкового боргу по податковому зобов'язанню земельного податку з юридичних осіб у ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву №3".
ЗАТ "Міське підприємство по реконструкції та будівництву №3" повторно сплатило земельний податок з юридичних осіб через інший банк 23.03.2009 р. (фактично погашено).
Відповідно до ст. 85 Закону № 2121 з метою створення сприятливих умов для відновлення фінансового стану банку, який відповідав би встановленим цим Законом та нормативно-правовими актами Національного банку України вимогам, Національний банк України має право введення мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації, але на строк не більше шести місяців.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення тимчасової адміністрації. Протягом дії мораторію:
1) забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства України;
2) не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Як вбачається з матеріалів справи, штрафні санкції, накладені СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків до ПАТ КБ "Надра" застосовано за прострочення платежу в 21 день (з 02.03.09 р. по 23.03.09 р.), але, відповідно до вимог пп. 16.5.3 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року до банку на період дії введеного Національним банком України мораторію на задоволення вимог кредиторів не застосовуються фінансові санкції у вигляді пені та штрафів, які передбачені цим Законом: за порушення строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку; за невиконання чи неналежне виконання банком власних зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) на момент введення мораторію та під час його дії.
Тому порушення строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) за платіжними дорученнями клієнтів банку в період дії в банку мораторію на задоволення вимог кредиторів під час здійснення тимчасової адміністрації не вважається порушенням з вини банку, внаслідок чого пеня та штрафні санкції, передбачені пп. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, не застосовуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Надра" задовольнити повністю.
2. Визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000904310/0 від 03.06.2010 р., № 0000904310/1 від 18.08.2010 р., № 0000904310/2 від 01.11.2010 р. про застосування штрафних санкцій на загальну суму 435 грн. 80 коп.
3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Надра" за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.В. Клочкова