Постанова № 16478402, 20.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2011
Номер справи
3108/11/2170
Номер документу
16478402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2011 р. Справа № 2-а-3108/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 1955 грн.,

встановив:

Державна податкова інспекція у м. Херсоні (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач або ФОП ОСОБА_1) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1955,00 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 30.05.2011 направлена відповідачеві 02.06.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення з відміткою про вручення (наявне у матеріалах справи) ФОП ОСОБА_1 отримав зазначене поштове відправлення 06.06.2011. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлений належним чином.

Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 2, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.

Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.

01.12.2010 року ДПІ у ФОП ОСОБА_1 проведено перевірку щодо дотримання ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1147/21/03/23/НОМЕР_1 від 01.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).

Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій (далі по тексту - РРО); невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО. Відповідно до виявлених порушень до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому ст. ст. 17, 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР), Згідно із розрахунками позивача, сума штрафних (фінансових) санкцій складає 1955 грн. Однак, станом на 08.04.2011 та на момент подачі позову борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачено. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований виконавчим комітетом Херсонської міської ради 16.12.1996. Згідно копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до видів його діяльності належить роздрібна торгівля на ринках.

Згідно зі ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття грошових зобовязань, зокрема, включається зобовязання стосовно сплати штрафних санкцій. Таким чином, ДПІ надано право звертатись до суду з позовом про стягнення боргу зі сплати штрафних (фінансових) санкцій.

Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.

Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Правових підстав для незастосування РРО, передбачених вищевказаним Законом, у відповідача на момент здійснення перевірки не було.

01.12.2010 у приміщенні магазину на розі вул. Маяковського та пр. Ушакова, м. Херсон, належного ФОП ОСОБА_1, посадовими особами ДПІ здійснено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1147/21/03/23/НОМЕР_1 від 01.12.2010. Перевірка здійснювалась відповідно до плану перевірок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України у Херсонській області від 21.10.2010 № 336, та направлення на перевірку № 838/237 від 01.12.2010. Відповідач поставив підпис у направленні, ознайомлений з актом перевірки, отримав його примірник 01.12.2010 та підписав без зауважень. Таким чином, перевірка проведена відповідно до передбачених законом правових підстав.

Згідно із актом перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 порушив наступні вимоги Закону № 265/95-ВР стосовно порядку проведення розрахункових операцій:

- п. 1, ст. 3: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зокрема, відповідачем проведено розрахункову операцію з продажу пачки сигарет на суму 11 грн. без застосування РРО та друку відповідного розрахункового документа. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений п. 1, ст. 17 Закону № 265/95-ВР та складає пятикратну вартість товару, проданого без застосування РРО. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: 11 грн. (вартість проданого товару без застосування РРО) х 5 =55 грн.

- п. 13, ст. 3: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Так, встановлено невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, проведеній через РРО у розмірі 380 грн. Розмір фінансової санкції за вказане порушення встановлений ст. 22 Закону № 265/95-ВР і складає п'ятикратний розмір суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, сума фінансової санкції за дане порушення складає: 380 грн. (сума невідповідності готівкових коштів) х 5=1900 грн.

Виходячи з вищевикладеного, сума фінансових санкцій, застосованих до ФОП ОСОБА_1, розрахована ДПІ правильно.

02.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0016532307 на суму 1955 грн. 00 коп, яке направлено відповідачеві 11.01.2011 та отримане ним 12.01.2011, про що свідчить копія поштового повідомлення з відміткою про вручення у матеріалах справи.

Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у м. Херсоні 02.12.2010, відповідач зобов'язаний їх сплатити до 12.12.2010 року. Однак, всупереч цьому, станом на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем не погашена.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 1955,00 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) суму фінансових санкцій у розмірі 1955 (одна тисяча дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 00 коп. до державного бюджету - код платежу 3021080900, на розрахунковий рахунок 31118104700002, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, в установі банку УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 8.1.4