Постанова № 16478215, 22.06.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2011
Номер справи
5426/11/2070
Номер документу
16478215
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2011 р. № 2-а- 5426/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Свіргун О.О.

за участі:

представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 03.01.2010 року)

представника позивача ОСОБА_2 (довіреність від 03.01.2010 року)

представника позивача ОСОБА_3 (довіреність від 20.05.2011 року)

представника відповідача ОСОБА_4 (довіреність № 408/7/10-018 від 18.01.2011 року)

відповідача Сергєєвої Г.С. (службове посвідчення серії УХК № 062127 від 11.08.2010 року)

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВЕКС" до старшого державного податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова - Сергєєвої Галини Сергіївни, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання дій незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬВЕКС" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до старшого державного податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова - Сергєєвої Галини Сергіївни, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова в якому після уточнення позовних вимог просить суд:

- визнати незаконними дії посадових осіб ДПІ у Ленінському районі м. Харкова в частині винесення наказу № 441 від 04.04.2011 року про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ "АЛЬВЕКС";

- визнати незаконними дії старшого державного податкового інспектора відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова Сергєєвої Г.С. щодо складення Довідки про результати невиїзної документальної перевірки ТОВ "АЛЬВЕКС" (код 35352000) в частині правомірності нарахування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.11 року по 31.01.11 року № 660/15-214/35352000 в частині внесення відомостей до довідки (п.п. 2.8, 2.10, Розділ 3 та Розділ 4).

В обґрунтування позовних вимог товариство зазначило, що винесення ДПІ у Ленінському районі м. Харкова наказу № 441 від 04.04.2011 року про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки є перевищенням посадовими особами інспекції своїх повноважень, оскільки запит ДПІ у Ленінському районі м. Харкова не містить обов'язкового переліку інформації, яка запитується, документів, що її підтверджують та зазначення в запиті фактів, які б свідчили про порушення позивачем податкового законодавства, а тому ТОВ "Альвекс" є звільненим від обов'язку надавати відповідь на такий запит. Також, позивач зазначив, що висновки викладені в довідці № 660/15-214/35352000 складеної старшим державним податковим інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Ленінському районі м. Харкова Сергєєвою Г.С. не відповідають дійсності.

В судове засідання представники позивача прибули, позов підтримали та просили задовольнити позов.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Харкова проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначила, що дії ДПІ у Ленінському районі м. Харкова щодо винесення наказу № 441 від 04.04.2011 року є правомірними.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову.

Відповідач, старший державний податковий інспектор відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Ленінському районі м. Харкова Сергєєва Г.С. в судове засідання прибула, проти позову заперечувала. В обґрунтування заперечень зазначила, що під час проведення перевірки діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬВЕКС" пройшло встановлену процедуру державної реєстрації та зареєстроване ВК Харківської міської ради 26.10.2007 року. Перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Харкова за № 18620.

18.03.2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було направлено ТОВ "АЛЬВЕКС" запит за № 1501/10/15-119 щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо здійснених господарських операцій між ТОВ "Альвекс" та покупцями і постачальниками у січні та лютому 2011 року. (а.с. 42-43). Згідно поштового повідомлення про вручення вказаний запит отриманий ТОВ "АЛЬВЕКС" 22.03.2011 року. У визначені в запиті строки ТОВ "АЛЬВЕКС" в повному обсязі запитуваної інформації та їх документальних підтверджень не надало.

У зв'язку з не наданням ТОВ "АЛЬВЕКС" в повному обсязі запитуваної інформації та їх документальних підтверджень начальником ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було винесено наказ № 441 від 04.04.2011 року, яким призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача (а.с. 40).

04.04.2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було видано направлення на проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача за № 2225/10/15-211 (а.с.41).

18.04.2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було складено Довідку "Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ "АЛЬВЕКС" в частині правомірності нарахування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість" № 660/15-214/35352000.

Згідно ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у стаття 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової службу - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Статтею 62 Податкового кодексу України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом (п.п. 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України).

Отже, проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок є правом ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, як податкового органу.

Статтею 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Відповідно до п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, серед інших, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з п. 78.4. ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Отже, однією з підстав для проведення документальної невиїзної перевірки є не надання платником податків пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби.

Судом встановлено, що ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було направлено на адресу ТОВ "АЛЬВЕКС" обов'язковий письмовий запит щодо надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо здійснених господарських операцій між ТОВ "Альвекс" та покупцями і постачальниками у січні та лютому 2011 року. Позивачем не надано в повному обсязі запитуваних документів. У зв'язку з чим начальником ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було винесено наказ про проведення перевірки, який отриманий позивачем 08.04.2011 року.

Отже, відповідач під час винесення наказу № 441 від 04.04.2011 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог звернених до старшого державного податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова - Сергєєвої Галини Сергіївни, суд зазначає наступне.

Податковим кодексом України обов'язок щодо податкового контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства покладено на органи податкової служби України. Одночасно органам податкової служби надане право проводити перевірки визначені Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Отже, складання актів та довідок за результатом проведених перевірок є правом органів податкової служби, яке реалізовується фахівцями органів податкової служби. Викладення в актах та довідка складених за результатом перевірок фактичних даних про господарську діяльність перевіряємої особи є правом органів податкової служби, яке реалізовується фахівцями органів податкової служби.

Враховуючи вище зазначене суд вважає, що старший державний податковий інспектор відділу адміністрування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Ленінському районі м. Харкова Сергєєва Г.С. під час складення Довідки про результати невиїзної документальної перевірки ТОВ "АЛЬВЕКС" (код 35352000) в частині правомірності нарахування податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01.01.11 року по 31.01.11 року № 660/15-214/35352000 в частині внесення відомостей до довідки (п.п. 2.8, 2.10, Розділ 3 та Розділ 4) діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст.185, ст. 186 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬВЕКС" до старшого державного податкового інспектора відділу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова - Сергєєвої Галини Сергіївни, Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання дій незаконними - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст постанови виготовлений 25.06.2011 року.