Постанова № 16474207, 14.06.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
2а-3430/11/1270
Номер документу
16474207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2011 року Справа № 2а-3430/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді:Горпенюк О.А.,

при секретарі:Клесніковій Я.А.

за участю сторін:

представник позивача:Алейнікова Т.Г.

представник відповідача:Губайдуліна Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» до управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання неправомірними дій, визнання недійсним та скасувати запису №3 від 26.01.2011 року за № 13821440002016753 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу,

В С Т А Н О В И В:

21 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» до управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання неправомірними дій, визнання недійсним та скасувати запису №3 від 26.01.2011 року за № 13821440002016753 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

В обґрунтування позову позивач зазначив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію від 29 жовтня 2009 року.

На адресу товариства з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» засобами поштового звязку надійшов лист, який містив Рішення № 44 Ленінської МДПІ у м. Луганську (датоване 02.02.2011 року № 4147/16) про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення № 44 обґрунтовано відсутністю підтвердження відомостей про юридичну особу та містить посилання на п.п. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2756-VI. З вказаного документу підприємство вперше дізналось про внесення запису до Реєстру про відсутність за адресою.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» 07.09.2010 року надавало реєстраційну картку для підтвердження відомостей про юридичну особу. Від імені державного реєстратора документ був підписаний О.А.Літвіновой.

Не зважаючи на це, державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради було внесено запис №3 від 26.01.2011 року за №13821440002016753 щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу.

З огляду на вищевказане позивач вважає, що єдиною умовою для внесення до ЄДРЮОФОП запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням законодавцем у даному випадку передбачена лише умова повернення рекомендованого листа про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу з відміткою відділення звязку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, дав пояснення по суті позовних вимог.

Представник відповідача надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив наступне.

Відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон) юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

07.09.2010 державному реєстратору була надана зазначена реєстраційна картка для підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ ВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ».

Також, статтею 19 Закону передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення, щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

11.12.2010 року, державний реєстратор, згідно ст. 19 Закону, у зв'язку з отриманням від Ленінської міжрайонної ДПІ у м. Луганську повідомлення від 08.12.2010 року № 59309/29-005 (форма 18-ОПП) про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, направив керівнику юридичної особи ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ«УКРАЇНСЬКИЙВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ» повідомлення № 01-13/1751 про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) про підтвердження відомостей про юридичну особу до 11.01.2011 року. Повідомлення було направлено на адресу, за якою відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР), знаходиться юридична особа ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ ВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ», а саме: 91053, Луганська обл., м. Луганськ, Ленінський район, вул. Шелкового, буд. 35. Відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до ЄДР запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Не отримавши, протягом місяця, реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор у виконавчому комітеті Луганської міської ради 26.01.2011 року вніс до ЄДР запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ ВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ». Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого. Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:

- припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців;

- відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців;

- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

За визначенням ст. 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” місцезнаходження юридичної особи це адреса органу або особи, які згідно із законом чи установчими документами юридичної особи виступають від її імені.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 вказаного Закону України встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Частиною 1 ст. 17 вказаного Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Частиною 2 ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”зокрема передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до змісту частин 1, 2 ст. 18 вказаного вище Закону встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

В судовому засіданні встановлено, що 29 жовтня 2009 року Виконавчим комітетом Луганської міської ради було проведено державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю “Український виробничо-промисловий союз” (ідентифікаційний код 36827241), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 486577 від 29.10.2009 (а.с. 6).

Про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - ЄДР), місцезнаходження: 91000, м. Луганськ, вул. Шелкового, 35, Керівник та засновник ОСОБА_4, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб підприємців (а.с. 7-10).

26 січня 2011 року державним реєстратором виконавчого комітету Луганської міської ради, було внесено запис відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ “ Український виробничо-промисловий союз ” (а.с. 21).

Згідно відомості із ЄДР про відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу від 26.01.2011 року №13821440002016753 ТОВ “ УКРАЇНСЬКИЙ ВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ ”, було прийнято рішення від 02 лютого 2011 року № 44 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (а.с. 44).

Відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон), якщо в установчих документах юридичної особи зазначено її місцезнаходження, то у разі його зміни, необхідно внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДР та здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, а якщо місцезнаходження в установчих документах не зазначалось, то зміни вносяться тільки до відомостей, що містяться в ЄДР.

Статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 за № 755 передбачено, що у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, державний реєстратор зобовязаний надіслати рекомендованим листом протягом пяти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення, щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

В судовому засіданні судом встановлено, що 11.12.2010 державний реєстратор, згідно ст. 19 Закону № 755, у звязку з отриманням від Ленінської МДПІ у м. Луганську повідомлення від 18.12.2010 № 59309/29-005 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, направив керівнику підприємства позивача повідомлення 3 01-13/1751 про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу до 11.01.2001. Повідомлення було відправлено заказним листом на юридичну адресу позивача.

Відповідно до п. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003 за № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.

Суд прийшов до висновку, що державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей протягом місяця з дати надходження юридичній особі відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Проте позивач в судовому засіданні зазначив, що не отримував від державного реєстратора повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Державним реєстратором в судовому засіданні не надано доказів отримання позивачем повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу до то ж зазначено, що відповідач не перевіряв факт отримання цього повідомлення позивачем до внесення запису до ЄДР про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «УВПС». Дата отримання позивачем повідомлення відповідачем визначена орієнтовано.

Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів факт встановлення дати отримання позивачем повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу до внесення запису до ЄДР про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «УВПС».

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним дій Державного реєстратора Виконавчого комітету Луганської міської ради по внесенню до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «УВПС» та визнання недійсним та скасування в Єдиному державному реєстрі запису № 3 від 26.01.2011 № 13821440002016753 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ “ УКРАЇНСЬКИЙ ВИРОБНИЧО-ПРОМИСЛОВИЙ СОЮЗ ” є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14 червня 2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Український виробничо-промисловий союз» до управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання неправомірними дій, визнання недійсним та скасувати запису №3 від 26.01.2011 року за № 13821440002016753 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу задовольнити в повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 20 червня 2011 року.

СуддяО.А. Горпенюк