Постанова № 16474205, 14.06.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2011
Номер справи
2а-4268/11/1270
Номер документу
16474205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2011 року Справа № 2а-4268/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді:Горпенюк О.А.,

при секретарі:Колесніковій Я.А.,

за участю сторін:

від позивачаОСОБА_1 (дов. від 04.05.2011 №2/5юр)

від відповідачаОСОБА_2 . (дов. від 04.01.2011 №10/9/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «КОМ-ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, -

В С Т А Н О В И В:

25 травня 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 12.05.2011 на адресу приватного підприємства «КОМ-ПОА» рекомендованим листом надійшла копія наказу №277 від 15.04.2011 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період з 01.02.2011 по 28.02.2011 та повідомлення від 18.04.2011№5563/10/23-20 про проведення з 18 квітня 2011 року документальної позапланової невиїзної перевірки.

Крім того, 12 травня 2011року на адресу позивача надійшла довідка від 20.04.2011 №181/23-20/33802025 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість за лютий. Всі документи отримані позивачем 12.05.2011 та були направлено на його адресу 06.05.2011, що є грубим порушення законодавства та прав ПП «КОМ-ПОА», а саме: порушенням порядку проведення перевірки передбаченого п.п. 79.2 ст.79 Податкового кодексу України: право позивача на оскарження рішень, дій чи бездіяльності контролюючих органів, право на участь у проведенні перевірки передбачених п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України.

В довідці №181/23-20/33802025 від 20.04.2011 зазначено, що відповідачем направлено посадовим особам позивача запит від 04.04.2011 №4727/10/15-20, на який станом на 20.04.2011 не надано позивачем пояснень та документів податкового та бухгалтерського обліку.

В Повідомленні від 18.04.11 №5563/10/23-20 відповідач посилається на запит від 08.04.2011, який ПП «КОМ-ПОА» отримано 11.04.11. Позивач данний запит не отримував.

Статтями 78-79 Податкового кодексу встановлено обставини за наявності яких здійснюється документальна позапланова виїзна(невиїзна) перевірка.

Оскільки для проведення перевірки у позивача не існувало жодної обставини для проведення перевірки позивач вважає наказ №277 від 15.04.2011 та перевірку проведену на виконання цього наказу незаконними, а тому просив визнати наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки протиправним та визнати протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки.

У судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду заперечення на позовну заяву в якій просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

ДПІ в Артемівському районі м. Луганська на виконання листа ДПА України від 01.04.2011 з метою забезпечення ефективної роботи по руйнуванню схем мінімізації податкових зобовязань відповідно до розпорядження ДПА в Луганській області від 24.02.2011 про відпрацювання підприємств та на виконання листа ДПА в Луганській області №3497/7/23-505, яки доведено перелік підприємств -«транзитерів», проведена документальна позапланова невиїзна перевірка.

Відділом перевірок ризикових операцій було оформлено запит від 03.03.2011 №3085/10/23-20 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо формування податкових зобовязань та податкового кредиту, про що повідомлено телефоном директора позивача.

Директор ПП «КОМ-ПОА» зявився до відповідача 10.03.2011 з метою отримання запит, проте пояснень та документів бухгалтерського та податкового обліку до ДПІ не надав.

Тому керівником ДПІ було прийнято рішення про проведення документальної невиїзної перевірки, у звязку з наявністю податкової інформації, яка згідно ст. 74 Податкового кодексу України може опрацьовуватися в інформаційних базах або безпосередньо посадовими особами.

Статтею 79 (п.п. 79.3) Податкового кодексу України визначено, що присутність платників податків документальної невиїздної перевірки не обовзкова.

За таких обставин відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.

Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши їх письмовими доказами, дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог позивача частково з огляду на таке.

Позивач приватне підприємство «КОМ-ПОА», зареєстроване як субєкт господарювання - юридична особа 08.08.2006 виконавчим комітетом Луганської міської ради, номер запису в ЄДР 1382107 0009 014863, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 612768 (а.с.6).

Позивач є платником податків та зборів та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Артемівському районі м. Луганська з 08.08.2006, що підтверджується довідкою про взяття на облік платників податків від 24.12.2010 № 2537 (а.с. 8)

Приватне підприємство «КОМ-ПОА» зареєстроване як платник податку на додану вартість та має індивідуальний податковий номер 338020212331, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №100318870 серія НБ № 339388 (а.с. 9)

04 квітня 2011 року ДПІ у Артемівському районі м. Луганська винесено повідомлення № 4727/10/15-20, відповідно до якого позивачу необхідно було надати в десятиденний термін з дня отримання запиту пояснення та їх документальне підтвердження з питань взаємовідносин з контрагентами за період лютий 2011року (а.с. 10), копію якого було направлено на адресу позивача рекомендованим листом (а.с.11).

Доказів отримання повідомлення № 4727/10/15-20 від 04.04.2011 Приватним підприємством «КОМ ПОА» відповідач не надав. Позивач в судовому засідання зазначив, що не отримав повідомлення.

Згідно п. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

08 квітня 2011 року винесено запит «Про надання пояснень та їх документального підтвердження» № 5164/10/23-20, згідно якого позивачу необхідно надати в десятиденний термін з дня отримання запиту пояснення та їх документальне підтвердження формування податкового кредиту та податкового зобовязання згідно декларації з податку на додану вартість за лютий 2011 (а.с. 12), який було направлено позивачу рекомендованим листом 03.04.2011 (а.с.13)

Позивач підтвердив в факт отримання цього повідомлення 11.04.2011, про що свідчить відмітка посадової особи підприємства на конверті. (а.с 13)

Наказом начальника Державної податкової інспекції у Артемівському районі м. Луганська від 15.04.2011 року № 277 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» призначено провести документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного підприємства «КОМ-ПОА» з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період з 01.02.2011 по 28.02.2011 (а.с. 14).

Згідно повідомлення відповідача від 18 квітня 2011 року № 5563/10/23-20 буде проведено документальну планову невиїзну перевірку позивача (а.с. 15).

Копію зазначеного повідомлення разом з наказом № 277 направлено на адресу позивача 06.05.2011 рекомендованим листом та отримано позивачем 15.04.2011 (а.с.16).

20 квітня 2011 року посадовими особами відповідача проведено документальну позапланову перевірку позивача з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту декларації з податку на додану вартість за лютий 2011року. За результатами перевірки складено довідку від 20.04.2011 №181/23/20/33802025 (а.с.17-28), копію якої було направлено на адресу позивача рекомендованим листом 06.05.2011 (а.с. 29)

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень слід перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, з виконанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п. 78.4, 78. 5 ст. 78 ПК про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Згідно п. 86.1 ст. 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).

Відповідно до ст. 79 Податкового Кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

79.2. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

79.3. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Судом встановлено, що позивач наказ від 15.04.2011 № 277 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «КОМ-ПОА», Повідомлення від 18.04.2011 № 5563/10/23-20 отримав 12.05.2011 разом з Довідкою від 20.04.2011, чим порушені права податківця та вимоги положення п. 79.2 ст. 79 Податкового Кодексу України.

Позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним Наказу ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську від 15.04.2010 № 277 суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 14 червня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Приватного підприємства «КОМ-ПОА» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі м. Луганська про визнання протиправним наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, визнання протиправними дій щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки задовольнити частково.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «КОМ-ПОА», ідентифікаційний код 33802025 з 18.04.2011 року з питань повноти обчислення податку на додану вартість за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року, які оформлені Довідкою № 181/23-20/33802025 від 20.04.2011 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 20 червня 2011 року.

СуддяО.А. Горпенюк