Постанова № 16474148, 20.06.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2011
Номер справи
2а-4274/11/1270
Номер документу
16474148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 червня 2011 року Справа № 2а-4274/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Островської О.П.

при секретарі Ісаєвій А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кіровського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків, -

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2011 року Кіровський міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків та пені у сумі 2509,14 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Держане підприємство «Винзавод «Алко-Прима» зареєстровано як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Кіровському міському центру зайнятості з 05.01.2000 за № 68. В порушення вимог ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач не своєчасно та не в повному обсязі сплачує страхові внески.

Відповідно до акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду від 18.01.2011 № 1, загальна сума заборгованості за Держаним підприємством «Винзавод «Алко-Прима» складає 2509,14 грн. (з якої, сума недоїмки становить 1888,20 грн., сума пені складає 102,94 грн.). Окрім того, наявна заборгованість у загальній сумі 518,00 грн., не заявлена до суду у раніше заявлених позовах, розрахунок якої наступний. 1) Суми заборгованості по сплаті страхових внесків, визнані судом: 5926, 45 грн. (у 2005 році) +2194, 11 грн. (у 2006 році)+2305, 68 грн. (у 2010 році)=10426,24 грн. 2) Сума заборгованості по сплаті страхових внесків станом на 18.01.2011 року (згідно акту№1 від 18.01.2011 року): недоїмка по сплаті страхових внесків 10798,98 грн. (у тому числі новоутворена 1888,20 грн.)+ пеня 2136,40 грн. (у тому числі новоутворена 102,94 грн.)= 12935,38 грн. 3) 12 935,38 грн. (сума заборгованості по страховим внескам, визнана судом раніше)= 2509,14 грн. (різниця між наявною заборгованості та раніше визнаною). 4) 2509,14 грн. (різниця між наявною заборгованістю підприємства по страховим внескам та вже визнаною судом раніше сумою заборгованості) 1888,20 грн. (новоутворена недоїмка станом на 18.01.2011 року) 102,94 грн. (новоутворена пеня станом на 18.01.2011 року) 518,00 грн. (сума, не заявлена до суду у раніше поданих позовах).

На теперішній час відповідачем заборгованість у загальній сумі 2509,14 грн. не сплачена. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Кіровського міського центру зайнятості недоїмку зі страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.10.2009 по 31.12.2010 в розмірі 1888,20 грн., пеню в розмірі 102,94 грн. та наявну заборгованість у загальній сумі 518,00 грн., а всього 2509,14 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів відповідач не скористався.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Винзавод «Алко-Прима» зареєстровано як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Кіровському міському центрі зайнятості з 05.01.2000 року (а.с.15).

18.01.2011 головними спеціалістами відділу взаємодії з роботодавцями Кіровського міського центру зайнятості, було складено акт № 1 про результати перевірки Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.10.2009 до 31.12.2010 року. Акт перевірки був підписаний відповідачем без зауважень. (а.с.7-9)

Відповідно до вказаного акту сума заборгованості з урахуванням сум стягнутих за рішенням Господарського суду Луганської області від 18.10.2005 року про що свідчить наказ від 01.11.2005 року (а.с. 21), постановою Господарського суду Луганської області від 31.10.2006 року про що свідчить виконавчий лист №2/453ад від 05.12.2006 року (а.с. 20), постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03.12.2008 року про що свідчить виконавчий лист по адміністративній справі №2а-1163/08 виданий 03.03.2010 року складає 2509,14 грн. (де 1888,20 грн. недоїмка, яка виникла в період з 01.10.2009 по 31.12.2010 року, 102, 94 грн. пеня, яка нарахована за цей період та наявна заборгованість у загальній сумі 518,00 грн). Також, вказана сума заборгованості підтверджується копіями розрахунків суми недоїмки та пені (а.с.10-12), які додані до акту №1 від 18.01.2011року.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно ч. 5, 6 п. 7 Прикінцевих положень Закону України № 2464-VІ стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообовязкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» діяв порядок, передбачений Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 роботодавці (юридичні особи) набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - з дня взяття їх на облік

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Статтею 35 цього закону передбачений обов'язок роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески, надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про: прийняття на роботу працівників, заробітну плату працівників, використання робочого часу тощо, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.

Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1533-III від 02.03.2000 встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.

Порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 року, зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221 (далі Інструкція).

Згідно п. 7.2 вказаної Інструкції контроль на підприємствах, в установах, організаціях, військових формуваннях та у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, грошове забезпечення, повноти нарахування страхових внесків, платіжних документів про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, розрахункових та касових документів.

Згідно абз. 1 п. 7.4 Інструкції, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.

Згідно п. 9.1. Інструкції, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно п. 9.2 Інструкції, пеня обчислюється, виходячи з 120% відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.

Відповідно до п. 9.7 Інструкції, не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства, п. 9.8 - строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Кіровського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені у сумі 2509,14 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Кіровського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Винзавод «Алко-Прима» (93801, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Виноградна, 1, код ЄДРПОУ 05401169) на користь Кіровського міського центру зайнятості (93801, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Леніна, 2) недоїмку зі страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року в сумі 1888,20 грн. (одна тисяча вісімсот вісімдесят вісім гривень двадцять копійок), пеню 102,95 грн. (сто дві гривні девяноста чотири копійки) та наявну заборгованість у загальній сумі 518,00 грн. (пятсот вісімнадцять гривень), а всього 2509,14 грн. (дві тисячі пятсот девять гривень чотирнадцять копійок) на р/р 37172971900023 ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 13392332.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова в повному обсязі складена та підписна 20 червня 2011 року.

СуддяО.П. Островська