Рішення № 16467160, 07.04.2011, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
07.04.2011
Номер справи
5013/334/11
Номер документу
16467160
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" квітня 2011 р.Справа № 5013/334/11 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5013/334/11

за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства, Кіровоградська область, смт Олександрівка,

про стягнення 18362,94 грн,

за участю представників:

від прокуратури - Деревінська Олена Сергіївна, посвідчення № 835;

від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 30.06.2009 № 04-8/1197;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність від 01.04.2011 б/н.

Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором подано до господарського суду позовну заяву від 11.03.2011 № 2-271 вих - 11 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області про стягнення з Олександрівського районного комунального Агролісогосподарського підприємства (далі - ОРК "Агролісгосп-П") 18362,94 грн шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.

Позовні вимоги обґрунтовані встановленням позивачем факту незаконної рубки сироростучих дерев, які не зазначені в лісорубних квитках, в лісосмузі біля с. Китайгород Олександрівського району, в кварталі 3 виділ 18, кварталі 3 виділ 20.

Відповідачем у поданому відзиві на позовну заяву від 01.04.2011 (а.с. 54) визнано позовні вимоги прокурора.

В судовому засіданні 07.04.2011 прокурором та позивачем позовні вимоги підтримано.

Розглянувши наявні матеріали справи, надані сторонами в підтвердження вимог і заперечень докази, а також заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності українського народу.

Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування; земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави (ст. 1 Лісового кодексу України).

Згідно із вимогами ст.ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Підпунктом 1 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в Кіровоградській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 № 55 передбачено, що до функцій екоінспекції належить здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області 12.01.2011 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Олександрівського району у присутності директора та лісника обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П". У ході перевірки виявлено, що лісник обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П" ОСОБА_3. здійснив самовільну рубку сироростучих дерев (непризначених для санітарно-вибіркової рубки, що проводилася) без спеціального дозволу (лісорубного квитка) в лісополосі біля с. Китайгород квартал 3 виділ 18 та 20 на території Олександрівської селищної ради. Після натурної комплексної перевірки по обстеженню зелених насаджень комісією встановлено факт вирубки дерев у кількості 14 шт.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.01.2011 № 9/11-13/11 (а.с. 10-11), у якому зафіксовано факт порушення вимог природоохоронного, лісового законодавства, а саме проведення ОРК "Агролісгосп-П" незаконної рубки дерев за лісорубними квитками - не в такій кількості та не тих дерев, що зазначені в матеріалах відведення; пошкодження сироростучих дерев до ступеня припинення росту.

Стосовно зазначеного правопорушення складено польова перелікова відомість незаконно вирубаних дерев (а.с. 12), в якій зазначено діаметр пня та кількість знесених дерев. Відповідно до польової перелікової відомості середній діаметр пнів зрубаних дерев у корі біля шийки кореня складає від 17,5 см до 30 см.

За знищення захисних лісових насаджень лісника обходу № 2 ОРК "Агролісгосп-П" ОСОБА_3., як посадову особу, притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65-1 КУпАП. Особа, яка притягнута до адміністративної відповідальності, постанову відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП не оскаржувала, штраф сплачено добровільно, згідно квитанції № NOZH453146 від 17.01.2011 (а.с. 19).

У матеріалах справи містяться пояснення порушника та директора ОРК "Агролісгосп-П" (а.с. 23, 24) про те, що 12.01.2011 дерева у кількості 14 шт. непризначені (невимічені) для санітарно-вибіркової рубки були вирубані помилково, самовільно без спеціального дозволу.

Акт перевірки дотримання відповідачем природоохоронного законодавства від 12.01.2011, польова перелікова відомість від 12.01.2011, протокол про адміністративне правопорушення від 12.01.2011, постанова про накладення адміністративного стягнення від 17.01.2011 підписані посадовими особами ОРК "Агролісгосп-П" без будь-яких зауважень і заперечень.

Шкода, заподіяна лісовому господарству внаслідок незаконної порубки дерев розрахована відповідно до додатку 1 "Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту" до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" від 23.07.2008 № 665, згідно з якими за кожне дерево, вирубане або пошкоджене до ступеня припинення росту діаметром до 50 см встановлено фіксований розмір шкоди з урахуванням індексації, а кожне 1-сантиметрове перевищення 50-сантиметрового діаметра - нараховується 105 грн.

Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу, які затверджено у 2008 році, відповідно до Порядку проведення індексації такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами, затвердженого згаданою постановою, підлягають індексації станом на 01.01.2011 на коефіцієнт 1,498, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2008 рік - 1,223, 2009 рік - 1,123, 2010 рік -1,091.

Отже, враховуючи середній діаметр пнів зрубаних дерев у корі біля шийки кореня та коефіцієнт індексації такс, розмір шкоди складає 18362,94 грн.

Правилами поліпшення якісного складу лісів, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724 унормовано (пункт 22, 55), що під час проведення вибіркових санітарних рубок вилученню підлягають сухостійні, всихаючі, дуже ослаблені дерева внаслідок пошкодження шкідниками і хворобами, стихійного лиха, антропогенного та іншого шкідливого впливу, за умови, що їх вирубування не призведе до зменшення повноти (всіх ярусів) нижче ніж 0,5 у пристиглих, стиглих і перестійних деревостанах і нижче ніж 0,4 в інших деревостанах. Для проведення рубок формування і оздоровлення лісів власником лісів або постійним лісокористувачем видається лісорубний квиток в установленому порядку.

Відповідно до ст.ст. 4, 69 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження, використання яких проводиться на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або ордера), що є обов'язковим документом для здійснення будь-яких видів використання лісових ресурсів. При відсутності спеціального дозволу, рубка дерев є самовільною.

Згідно із статтею 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток). Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 105 Лісового кодексу України встановлено відповідальність за порушення лісового законодавства, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону, яку несуть винні особи. За приписами наведеної норми відповідальність настає, зокрема, за незаконне вирубування та пошкодженні дерев і чагарників. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України (стаття 107 Лісового кодексу України).

З зазначеною нормою кореспондується і частина 4 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", якою визначено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Частиною 1 статті 69 вказаного Закону передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Отже, відповідно до норм статті 1166 Цивільного кодексу України, статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та статті 105 Лісового кодексу України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушенням природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов'язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.

Відповідно до статті 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків. Отже, юридична особа - ОРК "Агролісгосп-П" (відповідач у справі) має відшкодовувати шкоду, завдану її працівником, тобто положення вказаної статті покладають обов'язок відшкодувати шкоду на особу, яка сама її не спричиняла.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі. Відшкодування збитків є одним із способів захисту цивільних прав (п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України). Держава в особі уповноважених органів також може бути учасником цивільних відносин (ч. 2 ст. 2 ЦК України), в тому числі відносин відшкодування шкоди.

Згідно п. "з" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать подання позовів про відшкодування збитків і витрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З метою досудового врегулювання спору, на адресу ОРК "Агролісгосп-П" 25.01.2011 за вих. № 09-8/140 була направлена претензія з розрахунком розміру завданої шкоди, яку залишено без відповіді та задоволення.

Згідно твердження позивача, яке не заперечено і відповідачем, від посадових осіб ОРК "Агролісгосп-П" зауважень, скарг за результатами проведеної перевірки до інспекції не надходило, збитки у добровільному порядку не сплачено.

Відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують позовні вимоги чи звільняють його від цивільної відповідальності.

Згідно статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу , господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Прокурором та позивачем у справі дотримано зазначені вище процесуальні вимоги, відповідачем факти, викладені в позовній заяві не спростовано, а відтак позовні вимоги господарським судом задовольняються в повному обсязі.

Відповідно до статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна порушенням природоохоронного законодавства підлягає стягненню та зарахуванню до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.

Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача повністю та стягуються в доход державного бюджету.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Олександрівського районного комунального агролісогосподарського підприємства Кіровоградської області (27314, Кіровоградська область, Олександрівський район, м. Олександрівка, вул. Леніна, 106, ідентифікаційний код 31981238) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 34894892) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 18362,94 грн в дохід Олександрівської селищної ради, перерахувавши кошти на р/р 33116331700042 в ГУДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 23896915, код бюджетної класифікації 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Олександрівського районного комунального агролісогосподарського підприємства Кіровоградської області (27314, Кіровоградська область, Олександрівський район, м. Олександрівка, вул. Леніна, 106, ідентифікаційний код 31981238) в доход Державного бюджету України (отримувач коштів - УДК у м. Кіровограді, банк отримувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, р/р 31115095700002, код 24145329) державне мито в сумі 183,63 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Олександрівського районного комунального агролісогосподарського підприємства Кіровоградської області (27314, Кіровоградська область, Олександрівський район, м. Олександрівка, вул. Леніна, 106, ідентифікаційний код 31981238) в доход Державного бюджету на рахунок УДК у м. Кіровограді, банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області, рахунок 31214264700002 в ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329, код бюджетної класифікації 22050003 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" - 236,00 грн витрат на оплату послуг по інформаційно-технічному забезпеченню судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Суддя В.Г. Кабакова

Повне рішення складено 12.04.2011