Ухвала суду № 16457899, 24.05.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2011
Номер справи
2а-8275/09/1070
Номер документу
16457899
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-8275/09/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Виноградова О.І.

Суддя-доповідач: Шостак О.О.

У Х В А Л А

Іменем України

"24" травня 2011 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Шостака О.О.,

суддів: Горяйнова А.М., Мамчура Я.С.,

при секретарі: Лелюх М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Яготинського районного споживчого товариства на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2009 року у справі за позовом Яготинського районного споживчого товариства до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом про скасування рішень Яготинської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000052300 від 10.03.2009 року та № 673/10/281 від 25.05.2009 року.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2009 року у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необєктивність рішення суду, неповне зясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем була здійснена планова виїзна перевірка щодо дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої складений акт перевірки № 93/2300/30441567 від 05.03.2009 року та встановлено порушення позивачем п. 2.11 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, а саме: підзвітними особами позивача до авансових платежем було долучено документи, що фактично не підтверджують витрачання готівкових коштів в сумі 23634,10 грн.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято рішення № 0000052300 від 10.03.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 23634,10 грн.

Зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій оскаржувалося позивачем в адміністративному порядку, проте скарги залишалися без задоволення.

25.05.2009 року відповідачем було прийнято рішення про внесення змін до рішення № 0000052300 від 10.03.2009 року.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями позивач звернувся до суду за захистом своїх прав порушених, на його думку, неправомірними діями відповідача.

При винесенні оскаржуваної постанови суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову, посилаючись при цьому на ті обставини, що при видачі позивачем готівкових коштів підзвітним особам для закупки товарів та оплати послуг, документи, що надавалися для підтвердження використання цих коштів не відповідають вимогам чинного законодавства України, у звязку з чим не можуть підтверджувати факт укладання угоди або надання певних послуг.

В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на ті обставини, що оскаржувані рішення винесені з порушенням норм чинного законодавства, у звязку з чим підлягають скасуванню.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності відмови в задоволенні позову з огляду на наступне.

Відповідно до Положення про ведення касових операцій в національній валюті України (далі - Положення), розрахунковий документ документ встановлених форм та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України. Так, касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосування платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення товарів), надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Касові операції, що проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»оформляються згідно з вимогами цього Закону. Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписами головного бухгалтера або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (п. 2.11 Положення).

Касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів (п. 3.1 гл. 3 Положення).

Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно із законодавством України.

У разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами або особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа(товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів (ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(далі - Указ).

Відповідно до абз. 5 п. 1 Указу, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Штрафні санкції застосовуються до осіб, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань. Контроль за додержання особами норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками Національний банк України.

Фактично позивачем видавалися кошти підзвітним особам для закупки товару та оплати послуг, проте жоден документ не відповідає вимогам вищезазначеного законодавства, тобто, як зазначив суд першої інстанції, не дозволяє ідентифікувати певну угоду або факт надання певних послуг, у звязку з чим рішення Яготинської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000052300 від 10.03.2009 року та № 673/10/281 від 25.05.2009 року є правомірними та не підлягають скасуванню.

З огляду на вищевикладене, судова колегія приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог апелянта.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 157, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Яготинського районного споживчого товариства - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 21.12.2009 року у справі за позовом Яготинського районного споживчого товариства до Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 27.05.2011 року.

Головуючий суддя:

Судді: