ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Категорія статобліку 38
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2008 року 15 год. 45 хв. Справа № 2-а-120/08
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Верба І.О.,розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську
при секретарі Агаркові Є.Ю.
за участю представника:
позивача: Ковбаса Т.А., довіреність від 14.01.08 р. №1113/10/10-010,
відповідача: Костюченко В.П., доручення від 09.01.08 р. №8,
за участю прокурора: Кравець Н.О. посвідчення №115,
адміністративний позов прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ
до комунального житлово-експлуатаційного підприємства „Південне” Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
про звернення стягнення на активи боржника у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку у сумі 54798, 44 грн., -
встановив:
05 лютого 2008 року прокурор Красногвардійського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська звернувся із адміністративним позовом до комунального житлово-експлуатаційного підприємства „Південне” Дніпропетровської міської ради із позовними вимогами про звернення стягнення на активи боржника у рахунок погашення податкового боргу по земельному податку у сумі 54798, 44 грн.
У судовому засіданні позовні вимоги були уточнені заявою від 13.03.08 р., ДПІ Красногвардійського району м. Дніпропетровська просила звернути стягнення на активи КЖЕП «Південне» шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків боржника в рахунок погашення податкового боргу з земельному податку у сумі 54798, 44 грн. земельному податку у сумі 54798, 44 грн. на користь держави за період жовтень, листопад 2007 року.
Позов обґрунтований наступним:
- відповідачем самостійно в податковому розрахунку земельного податку на 2007 рік №280 від 25.01.07 р. визначено земельний податок.
- у встановлений законом строк самостійно визначені податкові зобов’язання не сплачені;
- згідно із пп.5.4.1. п.5.4. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків;
- станом на 15.01.08 р. загальний борг КЖЕП «Південне» по земельному податку становить 406377,53 грн., який виник у зв’язку із несплатою поточних нарахувань;
- обов’язок сплачувати податки і збори в порядку і у розмірах, встановлених законом закріплено у ст. ст. 67,68 Конституції України.
Прокурор в судовому засіданні просив позов задовольнити.
Представник позивача просив позов задовольнити.
Відповідач заперечував проти позову наступним:
- у разі несплати погодженого зобов’язання в передбачені строки податковий орган зобов’язаний застосовувати міри, передбачені ст.ст. 8, 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ;
- посилання позивача на неможливість самостійно використовувати майно є помилковим, оскільки майно згідно п. 4.2. статуту відповідача закріплене за ним на праві повного господарського відання; із посиланням на ст.135 ГК України зазначав про постійне знаходження майна на балансі відповідача;
- неможливість розгляду спору за правилами КАС України, оскільки відповідно до ст.50 зазначеного Кодексу КЖЕП «Південне», як господарчий суб’єкт, не може бути відповідачем.
У судовому засіданні представник відповідача не заперечував проти розміру суми земельного податку, яку вимагає до сплати позивач, погодився із обов’язком КЖЕП «Південне» сплачувати до Державного бюджету України земельному податку відповідно до поданого розрахунку.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, суд приходить до висновку що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Прокурор звернувся до адміністративного суду в порядку ст.60 КАС України. Із посиланням на ст. 121 Конституції України зазначав, що прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються, зокрема, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року N 1789-XII, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Формами представництва, зокрема, є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, участь у розгляді судами справ.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Прокурор зазначив, що порушення інтересів держави полягає в ненадходженні до бюджету значних коштів у вигляді сплати податків.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно із ст.17 вказаного Закону, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеномуБюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до п.5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Пунктом 4.1.1. п. 4.1 ст.4 зазначеного Закону також встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 вказаної статті. Податкова декларація згідно п. 1.11. ст.1 вказаного закону це й відповідний розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ, визнається сумою податкового боргу платника податків.
З матеріалів справи виходить, що комунальному житлово-експлуатаційному підприємству „Південне” Дніпропетровської міської ради, скорочено КЖЕП «Південне», з організаційно-правовою формою комунальне підприємство, видано свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи 25.02.04 р., ідентифікаційний код суб’єкта підприємницької діяльності в ЄДРПОУ 24994436.
КЖЕП «Південне» поставлено на облік платника податків 04.01.07 р., про що видано довідку №11376.
Відповідачу 24.03.05 р. за №1/16 та 28.04.05 р. за №2/21 складені та в наступному вручені перша та друга податкові вимоги відповідно. Податкові вимоги формувались у зв’язку із виникненням податкового боргу, в подальшому податкові вимоги не виставлялись у зв’язку із нарахуванням поточних сум податкового боргу.
Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №9710412 від 26.10.06 р. об’єктом обтяжень є активи платника податків згідно з актом опису від 25.10.06 р. №1/24994436. Згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 17.01.07 р. №10898822 відбулась зміна обтяжувала з СПДІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську на Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.
23.01.07 р. за вх.№250/07 Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська відповідачем поданий Податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік №280, згідно якої за рік нараховане до сплати 328790,62 грн., при цьому щомісячно з січня по листопад - 27399,22 грн. щомісячно, а за грудень 27399, 20 грн.
Загальна сума зобов’язань з земельного податку, що стягується позивачем та визначена самостійно платником податку у Податковому розрахунку за період жовтень, листопад 2007 року складає 54798, 44 грн.
Термін сплати зобов’язань визначених у Податковому розрахунку за період жовтень 2007 року – 30.11.2007 року.
Термін сплати зобов’язань визначених у у Податковому розрахунку за період листопад 2007 року – 04.01.2008 року.
У зазначені терміни сплати, земельний податок у зазначеному розмірі не сплачений.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Активи платника податків це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
З огляду на викладене, суд не приймає заперечення відповідача про можливість самостійно використовувати майно згідно п. 4.2. статуту, яке закріплене за відповідачем на праві повного господарського відання та постійно знаходиться на балансі відповідача, що є підставою для обов’язкового застосування заходів, передбачених ст.ст 8, 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.00 р. №2181-ІІІ. Оскільки матеріали справи підтверджують виконання вимог статей 8, 10 вказаного Закону, що підтверджується зокрема наявністю податкової застави. А продаж активів потребує виконання вимог ст.11 вказаного Закону.
Є необґрунтованими також заперечення відповідача щодо неможливості розгляду спору за правилами КАС України, оскільки відповідно до ст.50 зазначеного Кодексу КЖЕП «Південне», як господарчий суб’єкт, не може бути відповідачем.
Так, згідно із ст.1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Відповідно до п.п.8,9 ст.1 КАС України позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Статтею 50 КАС України встановлено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути, зокрема, суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
КАС України встановлено інше правила, а саме згідно припису п.5 ч.4 ст.50 КАС України виходить, що юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках встановлених законом, крім тих, що зазначені у ч.4 статті 50 КАС України.
Право на звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень також закріплено ч.1 ст.104 Кас України, де зокрема встановлено, що суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. N 509-XII завданням органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п.11 ст.10 зазначеного Закону, державні податкові інспекції в районах у містах подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Пунктом 11 ст. 11 вказаного Закону також встановлено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України спори між органами державної податкової служби та юридичними особами про звернення стягнення на активи платника податків з метою погашення податкового боргу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (49047, м. Дніпропетровськ, вул.Театральна 1-а, код ЄДРПОУ 20288888) – задовольнити.
Звернути стягнення на активи комунального житлово-експлуатаційного підприємства „Південне” Дніпропетровської міської ради (49089, м. Дніпропетровськ, вул. Янгеля, 4; код ЄДРПОУ 24994436; р/р 26001114618001 МФО 305299 Південне відділення КБ «Приватбанк») шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків комунального житлово-експлуатаційного підприємства „Південне” Дніпропетровської міської ради (49089, м. Дніпропетровськ, вул. Янгеля, 4; код ЄДРПОУ 24994436; р/р 26001114618001 МФО 305299 Південне відділення КБ «Приватбанк») в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку в сумі 54798,00 грн. на користь держави (Красногвардійське відділення державного казначейства, код ЄДРПОУ 24244847, банк одержувач УДКУ у Дніпропетровській області, р/р 31114029700008, МФО 805012, код платежу 14010100) за період жовтень та листопад 2007 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно ст. 254 КАС України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.О. Верба
Постанова складена
у повному обсязі 14.03.08 р. 13-00