Постанова № 16404541, 23.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2011
Номер справи
2а/0570/5527/2011
Номер документу
16404541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5527/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретарі

Скокіні О.Л.

за участю представника позивача Красильникової С.О.

представника відповідача Вінц Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Науково-дослідний інститут високих напруг» звернулось до суду з адміністративним позовом до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 8 лютого 2011 р. позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення № 0000011540/0 від 18 січня 2011 р. про нарахування штрафу в розмірі 10% в сумі 16800 грн. за затримку в 2010 р. на 12 календарних днів сплати суми податкового зобовязання в розмірі 168000 грн. з податку на прибуток.

Позивач із вказаним рішенням податкового органу не погоджується та зазначає, що 26.07.2010 р. Державним підприємством «Науково-дослідний інститут високих напруг» надано до відповідача розрахунок частини прибутку, що підлягає сплаті до загального фонду державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності за 1 півріччя 2010 р., відповідно до якого частина чистого прибутку що підлягає сплаті становить 169889 грн.

Також позивач зазначає, що 31.08.2010 р. підприємством надано до податкового органу уточнюючий розрахунок, відповідно до якого податкове зобовязання було зменшено на 169889 грн. у звязку із виправленням помилки. Таким чином, частина чистого прибутку, що підлягає сплаті становить 0 грн.

Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000011540/0 від 18 січня 2011 р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши що позивачем було надано до податкового органу розрахунок № 9002925436 від 26.07.2010 р. чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності за перше півріччя 2010 р., відповідно до якого частина чистого прибутку, що підлягає сплаті становить 169889 грн. Граничний термін сплати становить 19.08.2010 р. В цей строк податкове зобовязання платником податків сплачено не було, тільки 31.08.2010 р., тобто з порушенням граничного терміну сплати податкового зобовязання на 12 календарних днів, позивачем було надано до податкового органу уточнюючий розрахунок частини чистого прибутку № 33525, яким податкове зобовязання було зменшено на 169889 грн.

Так відповідач вказує, що оскільки строк погашення зобовязання становив 19.08.2010 р., а уточнюючий податковий розрахунок позивачем поданий лише 31.08.2010 р., тобто за платником податків фактично обліковувався борг 12 календарних днів, то податкове повідомлення-рішення прийнято Словянською податковою інспекцією відповідно до чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Науково-дослідний інститут високих напруг» зареєстровано в якості субєкта господарювання рішенням виконавчого комітету Словянської міської ради, державна реєстрація проведена 23.03.1990 р. (а.с. 12), включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00130441, діє на підставі статуту.

Відповідач Словянська обєднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.

8 грудня 2010 року Словянською обєднаною державною податковою інспекцією була проведена невиїзна документальна перевірка Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань до бюджету, за результатами якої складено акт № 8392/15-1 від 08.12.2010 р. (а.с. 30).

Вказаним актом встановлено порушення п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» (який діяв на момент проведення перевірки), а саме: Державним підприємством «Науково-дослідний інститут високих напруг» несвоєчасно сплачена узгоджена сума податкового зобовязання згідно розрахунку № 90029215436 від 26.07.2010 р. в сумі 168000 грн. Відповідно до акту, дата виникнення податкового боргу становить 19.08.2010 р., податковий борг підприємством погашено 31.08.2010 р., тобто з затримкою сплати узгодженої суми податкового зобовязання на 12 календарних днів.

На підставі акту перевірки № 8392/15-1 від 08.12.2010 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000011540/0 від 18 січня 2011 р., відповідно до якого за затримку на 12 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання з податку на прибуток в розмірі 168000 грн. до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» застосовано штраф в розмірі 10% на суму 16800 грн. (а.с. 7).

Вказане податкове повідомлення-рішення суд вважає протиправним з наступних підстав.

У відповідності до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на момент встановлення порушення) зазначене податкове зобовязання є узгодженим з дня подання податкової декларації.

Відповідно до ст. 14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг-сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Підпунктом 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним;

календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Як передбачено діючим законодавством, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підстави для застосування до платника податків штрафних санкцій передбачені ст. 126 Кодексу, у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, умовою застосування штрафної санкції у відповідності до приведеної норми Кодексу є наявність несвоєчасно оплаченого узгодженого податкового зобовязання.

Статтею 14.1.156 Кодексу передбачено, що податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на момент встановлення порушення), платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що позивачем у відповідності до вимог законодавства подано до податкового органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності за перше півріччя 2010 р. № 9002925436 від 26.07.2010 р., яким визначена частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті в розмірі 169889 грн. (а.с. 35-36). Строк сплати податкового зобовязання становить 19.08.2010 р.

Відповідно до п.п 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Так, 31.08.2010 року Державним підприємством «Науково-дослідний інститут високих напруг» у звязку із виправленням помилки надано до контрольного органу уточнюючий розрахунок частини чистого прибутку (доходу) за перше півріччя 2010 р. № 33252, яким податкове зобовязання було зменшено на суму 169889 грн. (а.с. 37-38). Тобто, частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті становить нуль грн.

Таким чином, у Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» було відсутнє зобовязання щодо сплати податку на прибуток, що в свою чергу виключало нарахування штрафу.

Не звертаючи на це уваги, податковий орган нарахував платнику податків штраф за порушення строків сплати грошового зобовязання. Разом з тим, платник податків взагалі не проводив погашення податкового боргу, а надав уточнюючий розрахунок, яким було зменшено податкове зобовязання за перше півріччя 2010 р.

Такі дії відповідача, на думку суду, не відповідають вимогам податкового законодавства.

Згідно пп. 87.1-87.2 ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Таким чином, оскільки платник податків Державне підприємство «Науково-дослідний інститут високих напруг» взагалі не сплачував податковий борг, а надав уточнюючий розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансового-господарської діяльності за півріччя 2010 р., яким зменшено зобовязання у звязку із виправленням помилки, тому у податкового органу не було передбачених ст. 126 Податкового кодексу України правових підстав для застосування штрафних санкцій.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій було прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.

З урахуванням викладених обставин, суд задовольняє позов, визнає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000011540/0, прийняте Словянською обєднаною державною податковою інспекцією 18 січня 2011 р., про визначення Державному підприємству «Науково-дослідний інститут високих напруг» суми штрафу в розмірі 16800 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства «Науково-дослідний інститут високих напруг» судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений 30 травня 2011 р.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шальєва В.А.