Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7160/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 15:15
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Єфіменко О.В.
при секретаріТютюннику М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Бутівка-Донецька» про припинення юридичної особи, -
в с т а н о в и в :
У травні 2011 року Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька (далі - ДПІ) звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначила, що відповідач з 2007 року не подає до органу податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності, що є підставою для припинення юридичної особи. Просила припинити юридичну особу Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта Бутівка-Донецька» (далі ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька»).
Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду лист № 19647 від 16.06.2011, у якому просив розглянути справу без його участі.
Відповідачу неодноразово за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, надсилалися рекомендовані листи з повідомленням із зазначенням часу, дату та місця проведення судового розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з`явився, представника не направив, причин неявки суду не повідомив, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Як вбачається із відмітки Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» на повідомленнях про вручення поштового відправлення, судові повістки повернуті на адресу суду. Таким чином, з урахуванням положень статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), яка зобовязує осіб, які беруть участь у справі, під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження) та статті 35 КАС України, яка передбачає, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином, суд вважає, що про дату, час і місце судового розгляду відповідач повідомлявся належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів відповідно до вимог ст. 128 КАС України.
Судом встановлено, що Державне відкрите акціонерне товариство «Шахта Бутівка-Донецька» (далі ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька») присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 00174875, є зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 10.10.1996, номер запису про заміну свідоцтва до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1266105 0006003965, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 316407, місцезнаходження: 83009, м. Донецьк, вул. Світлова, 1К.
Актом про неподання звітності про фінансово-господарську діяльність № 634 від 19.04.2011 підтверджується, що відповідач не подає податкову звітність зі сплати податків з 2007 року, тобто більш одного року.
Згідно з п. 4 ст. 71 КАС України субєкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обовязку суд витребовує названі документи та матеріали.
Ухвалою від 2 червня 2011 року суд зобовязав позивача надати довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо реєстрації відповідача станом на теперішній час, довідку про відсутність заборгованості відповідача та інформацію від фінансових установ, митних органів та інших контролюючих органів, яка підтверджує відсутність здійснення господарської діяльності з моменту зупинення подання фінансової звітності.
Позивачем ухвалу суду було виконано частково: надано відомості з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи станом на 17 червня 2008 року, тобто станом три роки назад; замість довідки про відсутність заборгованість перед бюджетом (як вказувалось у позовній заяві) було надано довідку форми - 4А станом на 10.06.2011 із зазначенням, що сальдо на початок року ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька» складає «-220055,75 грн.», отже, відповідач має заборгованість; документів, які б підтверджували інформацію про відсутність здійснення господарської діяльності з моменту зупинення подання фінансової звітності, не надав.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Порядок та строки подання податкової звітності податкових декларацій до органів державної податкової служби, зобовязання щодо визначення суми грошових зобовязань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію та проведення перевірок з цього приводу, регулюються Податковим кодексом України, а також спеціальним законодавством України.
Відповідно до норм Податкового кодексу України вбачається, що головним обовязком податкових органів є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства субєктами господарювання - платниками податків.
Статтею 20 Податкового Кодексу України визначено права органів державної податкової служби, порядок проведення документальних перевірок щодо платників податків, які не подають в установлені строки податкові декларації, визначення сум податкових та грошових зобовязань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію.
Статтею 54 Податкового кодексу України передбачено визначення сум податкових та грошових зобовязань контролюючим органом тобто податковим органом, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію, що є обовязковим для виконання позивачем.
Згідно з пунктами 54.3, 54.3.1 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган, тобто податковий орган, зобовязаний самостійно визначити суми грошових зобовязань, передбачених цим кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову декларацію, який є обовязковим для виконання позивачем.
Пунктом 78.1, 78.1.2 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено також порядок проведення документальних позапланових перевірок контролюючим органом, тобто податковий орган зобовязаний провести документальну позапланову перевірку, якщо платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом.
З матеріалів справи вбачається, що за період з квітня 2007 року по даний час відповідач ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька» не подає до податкового органу податкових декларацій звітності, відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), документів фінансової звітності.
З цього приводу суд зазначає, що позивач всупереч вимогам закону п.п. 54.3, 54.3.1 ст. 54 Податкового кодексу України не визначив суми грошових зобовязань, передбачених цим кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подав в установлені строки податкову декларацію та всупереч п. п. 78.1, 78.1.2 ст. 78 ПК України документальну позапланову перевірку не провів, у звязку з тим, що платник податків не подав в установлений законом строк податкову декларацію, або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом, перевірку платника податку та його посадових осіб щодо встановлення фактичного та юридичного місцезнаходження не провів, тобто не дотримався вимог Податкового кодексу України, який передбачає порядок звернення до суду про припинення юридичної особи.
Однак враховуючи те, що правовідносини щодо неподання відповідачем до податкового органу податкових декларацій звітності, відомостей, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), документів фінансової звітності, а також декларації з ПДВ за період з квітня 2007 року виникли до 1 січня 2011 року, тобто до набрання чинності Податкового кодексу України, відповідно слід застосувати також законодавство, яке діяло на момент вчинення правовідносин.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (далі Закон №509). Державна податкова служба у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 (далі - Закон №1251), Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі - Закон №2181) відомчими наказами та іншими нормативно-правовими актами.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Статтею 9 Закону № 1251 передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2181 передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
В порушення зазначених норм Закону відповідач не звітує до ДПІ з квітня2007 року, що підтверджується актом № 634 від 19.04.2011 про неподання звітності про фінансово-господарську діяльність.
Слід зазначити, що п. 8.2.1 розділу 8 Наказу Державної податкової адміністрації України (далі ДПА) № 80 від 19.02.1998 року «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обовязкових платежів)» (далі Порядок № 80) передбачено, що у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.
Відповідно до п. 11.2 розділу 11 Порядку № 80 підрозділи органу державної податкової служби - стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи.
У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів ДПС здійснюється перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.
Відповідно до п. 11.4 розділу 11 Порядку № 80 до кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб вносяться дані про подання запиту.
П. 11.5 розділу 11 Порядку № 80 передбачено, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців».
Відповідно до ст. 8 Закону № 509, з метою урегулювання окремих питань взяття на облік та зняття з обліку платників податків Наказом ДПА України від 24 липня 2006 року N 428 Затверджено зміни до Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.98 N 80, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.03.1998 р. за № 172/2612 (у редакції наказу ДПА України від 17.11.1998р. № 552) (далі Наказу № 552).
П. 8.6 розділу 8 Наказу № 552 передбачено, якщо у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження про звернення до суду про скасування державної реєстрації такого платника податків і закриття банківських рахунків.
Відповідно до п. 11.4 розділу 11 Наказу № 552 якщо взятий на облік платник податків не надав у встановлений термін податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, то підрозділи з оподаткування юридичних/фізичних осіб та примусового стягнення податків негайно зупиняють операції на всіх рахунках платників податків у банках, встановлюють факт відсутності платника податків за місцезнаходженням (фізичної особи - за місцем проживання) та передають матеріали в підрозділи податкової міліції на розшук керівників та засновників підприємств.
Крім того, п. 6.2 розділу 6 наказу Держаної податкової адміністрації України від 28 лютого 2007 року № 110 «Про затвердження Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків» (далі Наказ № 110) щодо організації роботи щодо зняття з обліку платника податків за рішенням суду (господарського суду) щодо припинення платника податків передбачено, що прийняттю рішення про подання позову до суду має передувати відповідна робота, зокрема, вжиття заходів для подання податкових декларацій, встановлення фактів наявності/відсутності ведення господарської діяльності, зокрема, отримання інформації від фінансових установ про відсутність руху коштів по рахунках платника, повноти сплати податків, встановлення фактичного місцезнаходження та фактичного місцезнаходження проживання посадових осіб юридичної особи, тощо.
Пунктом 6.1.8 розділу 6 Наказу № 110 передбачено, що разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів.
Відповідно до п. 5.2.3 розділу 5 Наказу № 110 працівниками органу ДПС при виконанні службових обов'язків, визначених пунктом 11.2 розділу 11 Порядку обліку, здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. Якщо за наслідками перевірки встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то складається акт перевірки місцезнаходження платника податків та проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.
Згідно з п.5.2.8. розділу 5 Наказу № 110 вбачається, що структурні підрозділи органу податкової служби при прийнятті рішення про припинення надають документи (довідки) інформацію від фінансових установ, митних органів та інших контролюючих органів, яка підтверджує відсутність здійснення господарської діяльності тощо.
У пункті 5.2.9 розділу 5 Наказу № 110 зазначено, що з метою забезпечення достовірності реєстраційних даних платників податків підрозділи органу ДПС, які здійснюють перевірки платників податків, зобов'язані протягом 5 днів після закінчення перевірки надати до підрозділу реєстрації та обліку платників податків інформацію про виявлені в процесі перевірки розбіжності облікових відомостей з інформацією Єдиного банку даних юридичних осіб у вигляді довідки, сформованої засобами АІС "Аудит" після внесенні фактичних даних про платника податків, установлених в ході перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що у ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька» сальдо на початок року складає 220055,75 грн. з відємним значенням, отже, у відповідача є заборгованість перед бюджетом, що підтверджується наданою позивачем довідкою форми 4А станом на 10.06.2011. Порядок та умови припинення діяльності суб'єктів господарювання, які мають заборгованість перед бюджетом, регулюються Господарським кодексом України, Законом України «Про господарські товариства», Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Разом з тим, слід зазначити, що позивач не дотримався вимог вищенаведених Наказів Державної податкової адміністрації, тобто не вжив всіх передбачених заходів щодо встановлення посадових-службових осіб та засновників ДВАТ «Шахта Бутівка-Донецька», не провів перевірку щодо встановлення фактичного та юридичного місця знаходження, його посадових осіб, а також засновників, не витребував інформацію від фінансових установ, митних органів та інших контролюючих органів, яка підтверджує відсутність здійснення господарської діяльності з моменту подання останньої звітності, рух коштів по рахунках не зупиняв, документальну позапланову перевірку не призначав та не проводив, тобто не надав доказів правомірної діяльності щодо звернення до суду про припинення юридичної особи.
З огляду на зазначене, проаналізувавши чинне законодавство, нормативно правові акти пов'язані з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, суд прийшов висновку, що позивач не довів правомірності своїх дій щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За наведених вище обставин, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Бутівка-Донецька» про припинення юридичної особи - відмовити в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 16 червня 2011 року.
Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2011 року.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Єфіменко О.В.