Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2010 р. Справа № 2а-3522/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потолової Г.В.
при секретарі Івановій І.О.
за участю: представника позивача Дубова Д.О.
представника відповідача Набокова А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Закритого акціонерного товариства «Автопорт» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки,
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення зі ЗАТ «Автопорт» заборгованості по податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, з урахуванням пені та штрафних (фінансових) санкцій, у загальній сумі 745680грн. 81коп.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю та уточнив вимоги шляхом стягнення з відповідача суми податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки.
Представник відповідача надав письмові заперечення проти позову, які підтримав у судовому засіданні, посилаючись на те, що податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не передбачено нормами діючого законодавства України.
Вивчивши матеріали справи та надані в ході судового засідання докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ЗАТ «Автопорт» зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 03.02.2004р. (а.с.20), ідентифікаційний номер 32835725 та взято на облік у ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська як платник податків 10.02.2004р., що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків (а.с.42).
27.06.2008 р. ЗАТ «Автопорт» надано податковому органу податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 на загальну суму 318373грн. 51коп. та 14.01.2009 р. за 2009 на загальну суму 677106грн. 90коп.
ЗАТ «Автопорт» у 2008 році не було сплачено податок з орендної плати за жовтень (у сумі 48980грн. 54коп. термін сплати 01.12.2008 р.), листопад (у сумі 48980грн. 54коп. термін сплати 30.12.2008 р.). Згідно акту перевірки до підприємства застосовані штрафні санкції у сумі 2800грн. 01коп.
Станом на час виникнення заборгованості у ЗАТ «Автопорт» була переплата у сумі 12955грн. 27коп. та, відповідно до платіжних доручень, відповідачем у 2008 році було сплачено 8980грн. 54коп.
На суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 85грн. 54коп., яка була погашена у сумі 1грн. 64коп.
Таким чином, загальна заборгованість у 2008 році ЗАТ «Автопорт» складала: 48980грн. 54коп. (жовтень 2008року) + 48980грн. 54коп. (листопад 2008 року) + 2800грн. 01коп. (штрафні санкції за актом перевірки) 12955грн. 27коп. (переплата) 8980грн. 54коп. (сплачено впродовж року) + 85грн. 54коп. (нарахована пеня) = 78910грн. 82коп.
Також ЗАТ «Автопорт» у 2009 році не сплачено податок з орендної плати за грудень 2008 року у сумі 48980грн. 54коп. (термін сплати 30.01.2009 р.) та за січень-грудень 2009 року на загальну суму 677106грн. 90коп.
Відповідно до платіжних доручень у 2009 році підприємством самостійно було сплачено 65148грн. 87коп. На суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 5831грн. 42коп., яка була погашена у сумі 268грн. 33коп.
Таким чином загальна заборгованість у 2009 ЗАТ «Автопорт» склала: 48980грн. 54коп. (грудень 2008р.) + 677106грн. 90коп. (за 2009 рік) 65148грн. 87коп. (сплачено у 2009 році) + 5831грн. 42коп. (нарахована пеня) = 666769грн. 99коп.
Таким чином загальна заборгованість ЗАТ «Автопорт» на даний склала: 78910грн. 82коп. + 66769грн. 99коп. = 745680грн. 81коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступні норми законодавства.
Відповідно до абз.1 п.5.1 ст.5 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій гкларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно п.п.5.3.1. п. 5.3 ст. 5. Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, значену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем віповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання даткової декларації.
Так, на виконання п.п. 6.2.3. п.6.2. ст.6 положень Закону України «Про порядок погашення збов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» 02.12.2008 р. сформовано першу податкову вимогу № 1/2972, яка була направлена на адресу підприємства.
10.01.2009 р. сформовано другу податкову вимогу №2/63, яка була направлена на адресу ЗАТ «Автопорт».
16.02.2009 р. ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська винесено рішення №001491 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Частиною 3 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" визначено обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та припинення такого обов'язку із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням, або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як зазначає позивач та не заперечує представник відповідача у судовому засіданні, сума боргу ЗАТ "Автопорт" на час розгляду справи не скасована і не списана.
Основним обґрунтуванням заперечень відповідача, яке підтримано представником останнього у судовому засіданні, є те, що податок орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності не передбачений діючим законодавством України.
При цьому, представник відповідача не заперечує самостійну подачу податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, а також не спростовує обізнаність щодо наявності боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
З урахуванням викладеного, суд приймає до уваги пояснення представника позивача щодо допущення описки у прохальній частині позову, оскільки відповідно до п.8 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування», на яку посилається і відповідач, до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів), в тому числі, належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Крім того, відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
А згідно ст.14 цього ж Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати подат?ки і збори у порядку та в розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України «Про державну под?аткову службу в Україні» Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайо?нні та обєднані державні под?аткові інспекції подають до с?удів позови до підприємств, ус?танов, організацій та громадя?н про визнання угод недійсним?и і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - к?оштів, одержаних без установл?ених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, оскільки ЗАТ "Автопорт" борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 745680грн. 81коп. у добровільному порядку не сплачений, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Закритого акціонерного товариства «Автопорт» про примусове стягнення активів в рахунок погашення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути зі Закритого акціонерного товариства «Автопорт» (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Героїв Сталінграду, буд.139; код ЄДРПОУ 32835725) суму боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 745680грн. 81коп. (сімсот сорок пять тисяч шістсот вісімдесят грн. 81коп.) на користь держави в особі УДКУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, банк одержувача: ГУДКУ у Дніпропетровської області (р/р 33215812700004; код платежу 13050200; МФО 805012).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 28.06.2010 р.
Суддя Г.В. Потолова