Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2011 р.Справа № 2-а-11566/09/2170 Категорія:10.4.1Головуючий в 1 інстанції: Кравченко К.В. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Милосердного М.М.,
суддів Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі Гупаловій Н.П.,
за участю: особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу приватного підприємства "Баклановський" на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 липня 2010 року по справі за адміністративним позовом Херсонського міського центру зайнятості до приватного підприємства "Баклановський" про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2009 року Херсонський міський центр зайнятості звернувся з адміністративним позовом до приватного підприємства (далі ПП) "Баклановський" про стягнення штрафу у сумі 6245,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що за порушення вимог п.5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" до відповідача застосовано штрафну санкцію, яка на момент звернення до суду не було сплачено.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 19 липня 2010 року позовні вимоги задоволено.
Судом стягнуто з ПП "Баклановський" (м. Херсон, бульвар Мирний, 4, кв.32, ЄДРПОУ 33726133) на користь Херсонського міського центру зайнятості (р/р № 37175305900002, ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010 код 24104230, КЕКД 50040500) штраф в сумі 6245 (шість тисяч двісті сорок п'ять грн.) 55 коп.
Не погоджуючись з постановою суду, ПП "Баклановський" подана апеляційна скарга, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ПП "Баклановський" підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 25 травня 2009 року звернувся за допомогою в працевлаштуванні до Херсонського міського центру зайнятості.
При реєстрації та перевірці документів, пред'явлених безробітним ОСОБА_1, було встановлено, що ОСОБА_1 було звільнено з ПП "Баклановський" 01 грудня 2008 року на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (в зв'язку із скороченням штатів).
Роботодавець ПП "Баклановський", в порушення вимог п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" та Наказу Міністерства праці та соціальної політики України №420 від 19.12.2005р. не повідомив центр зайнятості про заплановане та фактичне вивільнення працівника в зв'язку із скороченням чисельності штатів.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог, а також було враховано, що дійсно ПП "Баклановський" не повідомив позивача про заплановане та фактичне звільнення працівника ОСОБА_1 в звязку з скороченням численності штатів, тому суд дійшов висновку про правомірність визначення позивачем штрафної санкції у розмірі 6245грн.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організації, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Пунктом 6 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюється законодавством України.
Відповідно до ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділенні господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно ч. 1 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ст. 7 ГК України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.
Законом України "Про зайнятість населення" визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами. Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.
Таким чином, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним органом до суб'єктів господарювання, за порушення ними правил здійснення господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.
Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи те, що штраф, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" за своєю природою є адміністративно-господарською санкцією і пропущено строк, встановлений ст. 250 ГК України для його застосування, то колегія суддів надходить до висновку про необґрунтоване задоволення позову.
З урахуванням викладеного, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до її неправильного вирішення, а за таких обставин, судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу приватного підприємства "Баклановський" задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 19 липня 2010 року скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову Херсонського міського центру зайнятості до приватного підприємства "Баклановський" про стягнення штрафу відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому КАС України.
Головуючий:
Судді: