Постанова № 16286493, 04.05.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2011
Номер справи
2а-16294/10/0470
Номер документу
16286493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 05 квітня 2011 р. Справа № 2а-16294/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О. В при секретаріКравець Є.С. за участю: позивача Рейда А.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕР-СІ-ДЖІ Україна"; третя особа: Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради про скасування реєстраційного запису, - ВСТАНОВИВ: До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕР-СІ-ДЖІ Україна"; третя особа: Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради, у якому просить скасувати реєстраційний запис №11031070002025850 від 28.07.2010 року про внесення змін до відомостей про юридичну, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зроблену виконавчим комітетом Запорізької міської ради щодо місцезнаходження відповідача. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 28.07.2010 року Виконавчим комітетом Запорізької міської ради зроблений реєстраційний запис №11031070002025850 про зміну відомостей щодо місцезнаходження відповідача. В ході проведеної перевірки встановлено, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, а тому внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є незаконими, що порушують норми чинного законодавства. Третя особа надала суду заперечення, в яких зазначила, що нею дотримано всіх вимог чинного законодавства щодо державної реєстрації змін до установчих документів та внесення змін до відомостей про юридичну особу відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕР-СІ-ДЖІ Україна". Крім того, третя особа просила розглянути справу без його участі. Відповідач заперечень на позовну заяву та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином. Однак на адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою "організація вибула". Відповідно до ч.11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ТОВ "ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА" включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18.08.2009 року за реєстраційним номером 10045902626, ідентифікаційним кодом 36605533.

28.07.2010 року Виконавчим комітетом Запорізької міської ради зроблений реєстраційний запис № 1 103 107 0002 025850 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме - про зміну відомостей щодо місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА".

За вказаним реєстраційним записом місцезнаходження ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 28.07.2010 року - Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Індустріальний район, вулиця Каштанова, буд. 15-Б.

На підставі вказаного запису ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА" 28.07.2010р. знято з обліку виконавчим комітетом Запорізької міської ради, та 13.08.2010р. взято на облік виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради.

09.09.2000р. відділом податкової міліції Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська проведена перевірка з питання відповідності юридичної (фактичної) адреси ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ Україна" його фактичному місцезнаходженню. Перевіркою встановлено, що ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА" за адресою м.Дніпропетровськ, вул. Каштанова, 15-Б не знаходиться. Фактичне місцезнаходження перевіркою не встановлено, про що складено Акт від 09.09.2010. На підставі Акту від 09.09.2010р., підрозділом податкової міліції Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська складена довідка від 09.09.2010 р. № 1451/7/2607 про невстановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА".

Відповідно до довідки форми 18-ОПП - „Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням" № 130 від 14.09.2010 року, складеної у відношенні ТОВ „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА", зареєстрованого за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Каштанова. 15-Б - фактичне місцезнаходження вказаної юридичної особи не встановлено.

Статтями 2 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", встановлюється, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб підприємців.

Згідно статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (частина 3 статті 4).

Відповідно до ч. 2 ст. 87 Цивільного кодексу України установчим документом товариства є затверджений учасниками статут. У статуті вказуються найменування юридичної особи, її місцезнаходження , адреса, органи управління , їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього.

Стаття 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" визначає умови скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Так, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Судом встановлено, що рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме - про зміну відомостей щодо місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю „ЕР-СІ-ДЖІ УКРАЇНА", не скасовано, та не визнано недійсними зміни до установчих документів юридичної особи.

Тому відсутні підстави для скасування записів до Єдиного державного реєстру, зокрема запису від 28.07.2010 року за №№11031070002025850.

Державні органи згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Компетенція органів державної податкової служби поширюється саме на відносини в сфері оподаткування.

Статтями 8 - 10 Закону України "Про державну податкову службу" визначені функції органів державної податкової служби.

Згідно з п. 11 ст.10 цього ж закону Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

З метою реалізації завдань та функцій, покладених на органи державної податкової служби, останні, згідно зі ст. 11 цього ж закону наділені певною сукупністю прав, що кореспондують таким завданням та функціям.

Згідно з п. 17 ст. 11 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Таким чином, аналізуючи в сукупності положення зазначених вище нормативно-правових актів, суд приходить до наступного.

Органи державної податкової служби як суб'єкти владних повноважень мають право звертатися до адміністративного суду з позовами виключно у випадках, встановлених законом.

Таким законом є Закон України "Про державну податкову службу в Україні", яким передбачено, що органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами: 1) до підприємств, установ, громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна; 2) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV від 15.05.2003 - державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

У той же час суд зазначає, що Законом України "Про державну податкову службу в Україні" податкові органи мають право звертатися до суду з позовами про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав. Отже, визначальним фактором в даному випадку є факт отримання коштів, за угодами, про визнання недійсними яких звертається податковий орган або одержання коштів без установлених законом підстав.

Враховуючи зазначене, вчинення державної реєстрації в тому числі внесення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, не передбачають отримання будь-яких коштів.

Відповідно до ст.239 Господарського кодексу України одним із видів адміністративно-господарських санкцій є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.

Будь-яка особа може бути притягнута до певного виду юридичної відповідальності при наявності в її діях складу відповідного правопорушення у передбачений законодавством строк.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Таким чином, позивач не навів законодавчих норм, згідно з якими йому надано право звертатися до судових органів із зазначеними в позові вимогами. Тому можна зробити висновок, що дане звернення Державної податкової інспекції до адміністративного суду з позовом про скасування реєстраційних записів - не ґрунтується на законі..

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.11, 70, 71, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 11.03.2011 року.

Суддя О.В. Єфанова